Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.9.224 A magyar bíróságnak nincs joghatósága a közös szülői felügyelet megszüntetésével kapcsolatos eljárás lefolytatására, ha a gyermek szokásos tartózkodási helye a szülők megállapodása alapján Belgiumban van, de az egyik szülő a gyermeket nyaralás céljából Magyarországra hozta, majd a másik szülő hozzájárulása nélkül itt tartotta [1979. évi 13. tvr. 2. §, 2201/2003/EK tanácsi rendelet 8. és 10. cikk, Pp. 157/A. §].

A magyar állampolgár felperes 1999. szeptember 18-án kötött házasságot a francia állampolgár alperessel. 2000. február 6-án született A. utónevű magyar-francia állampolgár gyermekük. A család 2003 októberétől Brüsszelben élt, ettől az időponttól kezdődően a felperes a Magyar Állandó EU Képviseleten vállalt munkát. A felek az együttélést közös tulajdonukat képező ingatlanukban folytatták. Az alperest ugyanakkor a munkája Párizshoz kötötte, így rendszerint csak a hétvégéket tudta a családjával tölteni.

A házastársak kapcsolata megromlott, életközösségük 2005 nyarán megszűnt, a házasság felbontására azonban csak 2009-ben került sor. A belga bíróság a házasságot a felek közös megegyezése alapján bontotta fel 2009. november 27-én, egyben jóváhagyta a kiskorú gyermekükre vonatkozó 2009. szeptember 4-i megállapodásukat, valamint az azt kiegészítő, 2009. október 29-én kelt záradékot is. Ennek értelmében a gyermek állandó lakóhelye az édesanyja lakóhelyén lesz, míg tartózkodási helye az édesapa lakása, a kisfiú minden második hétvégét ott tölti. A szülők részletesen szabályozták a kapcsolattartás rendjét a nyári szünidő és az ünnepek során is. A megállapodás azt is rögzíti, hogy a gyermek nagykorúvá válásáig a felek a szülői felügyeletet közösen gyakorolják és kötelezettséget vállalnak arra, hogy a másik szülő előzetes hozzájárulása nélkül nem hoznak olyan döntést, amely nem a gyermek mindennapi életének rendes menetébe tartozik. Megegyeztek abban is, hogy a gyermekkel kapcsolatos megállapodásukat abban az esetben pontosíthatják és módosíthatják, ha új, illetve váratlan, a szülők akaratától független körülmények merülnének fel. Az esetleges módosításokat közös megegyezés alapján a szerződéshez csatolt kiegészítő záradék formájában lehet megtenni, tartósan fennálló véleményeltérés esetén pedig keresetet lehet benyújtani az illetékes bíróságnál.

A megállapodás azt is rögzíti, hogy a házastársak közös tulajdonú ingatlanukat közösen értékesítik és a vételárat felosztják egymás között. Az ingatlan értékesítésére a fentieknek megfelelően került sor, a felperesnek ennek alapján 2010. augusztus 16-ig el kellett hagynia a brüsszeli lakást, munkaviszonya pedig 2010. szeptember 30-ával megszűnt.

2010 júliusában a felperes a gyermekkel - az alperes tudtával - Magyarországra utazott szabadságra, figyelemmel arra is, hogy a felek megállapodása értelmében az iskolai szünet időszakában július 1-jétől július 31-ig a perbeli gyermek a nyári vakációt az édesanyjával tölti (az apát a kapcsolattartás joga a nyári időszakban július 31-től augusztus 31-ig illeti meg). Utóbb a kisfiú megbetegedett, így a felperes erre hivatkozva nem biztosította az alperesnek az augusztusi kapcsolattartást, illetve a gyermek Brüsszelbe történő visszautazását. 2010. augusztus 4-e óta a felperes és a gyermek Magyarországon rendelkezik állandó bejelentett lakóhellyel.

Ilyen előzmények után nyújtotta be a felperes keresetlevelét 2010. augusztus 9-én a Fonyódi Városi Bírósághoz, melyben a közös szülői felügyeleti jog megszüntetését kérte azzal, hogy a szülői felügyeleti jogokat teljes körűen a jövőben ő gyakorolhassa. Kérte az alperes kapcsolattartási jogának újraszabályozását is.

Az alperes ellenkérelmében elsődlegesen a magyar bíróság joghatóságát vitatta, erre tekintettel a per megszüntetését kérte a Pp. 157/A. §-a szerint. Másodlagosan pedig kérte az iratok áttételét a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz, mivel állítása szerint a gyermek ténylegesen Budapesten tartózkodik.

Az alperesi ellenkérelem szerint jelen ügyben a joghatóság kérdéséről a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, illetve az 1347/2000. EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, a Tanács 2003. november 27-i 2201/2003. EK rendelete (Brüsszel II.A., a továbbiakban: EK rendelet) az irányadó. Az EK rendelet 17. cikke értelmében a bíróságnak joghatósága fennállását vagy hiányát hivatalból kell vizsgálnia. Az EK rendelet 2. szakaszának 8. cikke kimondja, hogy egy tagállam bírósága akkor rendelkezik joghatósággal a gyermek feletti szülői felelősségre vonatkozó ügyben, ha a gyermek a bíróság megkeresésekor az adott tagállamban szokásos tartózkodási hellyel rendelkezett.

Az alperes szerint nem vitás, hogy a kereset benyújtásának időpontjában a gyermek szokásos tartózkodási helye Belgiumban, Brüsszelben volt, a gyermek állandó lakosként brüsszeli címen van bejelentve, folyamatosan itt végzi iskolai tanulmányait. Az alperes csak a nyári szünidőre utazott a gyermekkel Magyarországra, ott azonban jogellenesen visszatartja őt. Emiatt az alperes megindította a gyermek visszavitele iránti eljárást és egyben Brüsszelben bírósághoz fordult a gyermekre vonatkozó szülői felügyelet újraszabályozása iránt.

Az elsőfokú bíróság végzésével megállapította joghatóságának hiányát és a pert megszüntette.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy jelen esetben a Nemzetközi Magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. nem alkalmazható, mivel ezt a tvr. 2. §-a értelmében a tárgyra vonatkozó nemzetközi szerződés fennállása kizárja. Jelen esetben tehát az EK rendelet előírásai az irányadók. A 2. szakasz 8. cikke pedig kimondja, hogy azon tagállam bírósága rendelkezik joghatósággal a gyermek feletti szülői felelősségre vonatkozó ügyben, ahol a gyermek a bíróság megkeresésekor szokásos tartózkodási hellyel rendelkezett.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint jelen esetben ez a szokásos tartózkodási hely Brüsszel, a kisfiú a szülők egyetértésével huzamos ideig, életvitelszerűen itt lakott és az EK rendelet 10. cikke alapján a szülői felügyelettel kapcsolatos döntésre a belga bíróság megtartotta a joghatóságát, annak ellenére, hogy a felperes a gyermekkel időközben jogellenesen Magyarországra költözött, 2010. augusztus 4-e óta Balatonbogláron rendelkezik állandó bejelentett lakcímmel és a gyermek Budapesten folytatja tanulmányait.

Tekintettel arra, hogy a magyar bíróság nem rendelkezik joghatósággal a szülői felügyeletre vonatkozó jogvita eldöntésében, az elsőfokú bíróság az EK rendelet 17. cikkére figyelemmel a Pp. 157/A. §-ának a) pontja alapján a pert megszüntette, tekintettel a Pp. 130. § (1) bekezdésének a) pontjában foglaltakra.

A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatva a joghatóság hiányának megállapítását és a per megszüntetését mellőzte.

Megállapította, hogy a felperes a keresetét 2010. augusztus 9-én terjesztette elő, ez tehát a bíróság megkeresésének időpontja. A 2009. évi, a házasság felbontása kapcsán a felek által kötött egyezség tartalmazza, hogy a gyermek lakóhelye a felperesnél van, tartózkodási helye pedig az alperesnél, mely ebben az időszakban Párizsban volt. A felek a gyermek anyai elhelyezése mellett a közös szülői felügyelet gyakorlásáról és a kapcsolattartásáról is megegyeztek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!