Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1032 A gépjármű kötelező felelősségbiztosítás körében a biztosító nem csökkentheti a javítási költség címén kifizetett összeget az áfa összegével, azon az alapon, hogy a károsult az áfa visszaigénylésére jogosult [58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 1. § (1) bek.; Ptk. 355. §].

A felperes tulajdonában álló gépkocsi 2001. január 19-én az I. r. alperessel felelősségbiztosítási szerződést kötött II. r. alperes járművével ütközött. A felperes a gépkocsit megjavíttatta és kifizette a számla 329 334 forintos ellenértékét. Ezt követően a számlát az I. r. alperesnek bemutatta, aki 263 467 forintot térített meg a felperesnek, az ezt meghaladó összeg kifizetése elől elzárkózott. Arra hivatkozott, hogy a felperes a gépjármű kárbejelentési adatlapon tett nyilatkozata értelmében a gépkocsival kapcsolatosan áfa visszaigénylésére jogosult. Ezért a számla áfa tartalmát nem tőle, hanem az adóhatóságtól igényelheti vissza.

A felperes kiterjesztett keresetében 65 867 forint és ennek 2001. április 1. napjától számított késedelmi kamatai, valamint perköltsége megfizetésére kérte az alperesek egyetemleges kötelezését.

A bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a felperes a javítási számla áfa-tartalmát, mint áfa-visszaigénylésre jogosult az adóhatóságtól igényelheti, így azt az I. r. alperestől nem követelheti.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, a támadott határozat hatályon kívül helyezése az elsőfokú ítélet megváltoztatása és az alperesek kereseti kérelmének megfelelő marasztalása érdekében. A 171/2000. (X. 13.) Korm. r. 7. §-a, a Ptk. 559. §-ának (1) bekezdése, 345. §, 355. § és 340. §-ára hivatkozással - utalva az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. tv. 13. §-ára - állította, hogy kártérítésként a javítás teljes költségét követelheti az ezzel ellentétes ítélet jogsértő. Ezzel megegyező álláspontját a Legfelsőbb Bíróság a Bírósági Határozatok 2000. évi 4. számában 167-es szám alatti, míg a Fővárosi Bíróság a Bírósági Döntések Tára 1. számában 67-es szám alatti döntésében fejtette ki.

A II. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem Pp. 275.§-ának (2) bekezdésében meghatározott keretei között vizsgálva megállapította, hogy az az alábbiak következtében alapos.

Az alperesek a 171/2000. (X. 13.) Korm. r. 16. §-ának (1) bekezdése értelmében e rendelet szabályainak hatálya alá tartozó felelősségbiztosítási szerződést kötöttek. A II. r. alperes alkalmazottjának magatartása folytán károsult felperes kártérítési igényét a rendelet 7. §-ának (1) bekezdése értelmében érvényesítette a károkozó üzemben tartó biztosítójával szemben. A felperes kárának egy részét a rendelet mellékletének 1. §-a értelmében az I. r. alperes megtérítette, míg a követelés kisebb részét arra hivatkozással utasította el, hogy azt a felperes az adóhatóságtól igényelheti vissza.

A kár mértékére vonatkozó szabályokat a Ptk. 355. §-ának (4) bekezdésében határozza meg. Kártérítés címén a károkozó körülmény folytán a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést és az elmaradt vagyoni előnyt, továbbá azt a kárpótlást vagy költséget kell megtéríteni, amely a károsultat ért vagyoni és nemvagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges. A károsult vagyonában beállott értékcsökkenés az adott esetben pénzeszközeinek a kötelezett hibájából történt időleges elvonásában állt. A kár mértékét a felperes a bemutatott számlával teljeskörűen igazolta. A Legfelsőbb Bíróság megállapította: az alperesek szerződésének egyetlen olyan rendelkezése sincs, amelyből az a következtetés vonható le, hogy a biztosító a károsultnak fizetendő kártérítés összegéből az általános forgalmi adót levonhatná. Az I. r. alperes fizetési kötelezettségét a R. alapján létrejött polgári jogviszony alapozza meg, melyre nincs hatással, hogy a felperest vállalkozásával kapcsolatban fennálló adóigazgatási jogviszony keretében milyen jogok illetik és milyen kötelezettségek terhelik. Az adózás rendszerében, az arra irányadó jogszabályok az áfa visszatérítésének kedvezménye mellett a felperes számára kötelezettségeket is megállapítanak. A polgári jog szabályai szerint létrejött kötelezettség teljesítése szempontjából azonban mindezek közömbösek és egyik félnek sem szolgálhatnak előnyére vagy hátrányára.

A II. r. alperes alkalmazottja károkozásáért a Ptk. 348. §-ának (1) bekezdése alapján köteles helytállni. Mindkét alperes kötelezettsége a felperes kárának megtérítésére terjed ki. A felperest azonban a kártérítés csak egy ízben illeti meg, ezért ha valamelyik alperes teljesít, ezzel a másik kötelezettsége is megszűnik.

A Ptk. 337. §-ának (1) bekezdése értelmében a kötelezettség egyetemleges, ha többen tartoznak egy szolgáltatással, de amennyiben bármelyikük teljesít, vagy a kötelezettséget beszámítással megszünteti, a jogosulttal szemben a többiek kötelezettsége is megszűnik.

A kötelezettek egyetemlegességének alapja nem csak a közös károkozás lehet. A kötelezettek ilyen jogi kapcsolata minden esetben létrejön, ha valamely szolgáltatással akár azonos, akár különböző jogcímeken úgy tartoznak többen, hogy bármelyikük teljesítésével a kötelem valamennyiükkel szemben megszűnik. Ezért az alperesek egyetemlegesen kötelesek a felperes kárának fennmaradt része megtérítésére.

A Legfelsőbb Bíróság a kifejtett indokok alapján megállapította, hogy a jogerős ítélet a Ptk. 355. §-ának (4) bekezdésébe ütközően jogsértő volt, a felperes adóhatósággal szemben fennálló jogviszonyára kellő alap nélkül vont le következtetést, és ellentétes volt a Legfelsőbb Bíróság hasonló ügyben kifejtett, Pfv. X. 22.820/1996/5. számú határozatában foglaltakkal. Ezért a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése értelmében hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet megváltoztatva, a jogszabályokkal illetőleg korábbi döntésével összhangban álló új határozatot hozott. (Legf. Bír. Pfv. IX. 20.222/2004. sz.)