Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1987.8.279 A hagyatéki eljárás során hivatalból vizsgálni kell a hagyatékátadás alapjául megjelölt jognyilatkozatok érvényességét. A hagyatékkal szemben tulajdoni igényt bejelentő személy részére megjelelő határidőt kell biztosítani arra, hogy tulajdonjogát az ingatlannyilvántartásba bejegyezzék. Ha ez eredményes lesz, és egyéb vagyon nincs, úgy a hagyatéki eljárást meg kell szüntetni, és a feleket jogaik érvényesítési lehetőségéről tájékoztatni kell [Ptk. 207. § (2) bek., 218. § (1) bek., 6/1958. (VII. 4.) IM sz. r. (He) 50. §(l) bek., 64. § (2) bek., 32. § (2) bek.]

Az örökhagyó 1985. március 3-án végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt. Törvényes örökösei gyermekei és a korábban elhalt T. J. nevű fiának leszármazói: T. J., T. E. és T. É. továbbá az ugyancsak korábban elhalt T. L. nevű fiának két gyermeke: T. L. és T. I.

A hagyatéki leltár szerint az örökhagyó hagyatékához tartozott a 718 m2 területű, "Lakóház, udvar és gazdasági épület" megjelölésű ingatlan.

Az állami közjegyző előtt indult hagyatéki eljárásban az örökhagyó gyermeke: T. M. bejelentette, hogy a hagyatéki leltárban felvett ingatlan nem tartozik az örökhagyó hagyatékához, mert azt az örökhagyó az 1972. április 12-én kelt ajándékozási szerződéssel neki ajándékozta. A tulajdonjog bejegyzésére azért nem került sor, mert az örökhagyó kívánsága az volt: a szerződés csak a halála után érvényesüljön.

Az örökhagyó többi törvényes örököse az ajándékozási szerződést "nem kifogásolta, azzal egyetértettek, és tudomásul vették". Ezt követően a közjegyző a hagyatékátadó végzéssel az ingatlant törvényes öröklés és ajándék jogcímén teljes hatállyal T. M-nak adta át. A végzés indokolása utal arra, hogy az ajándékozási szerződés "tartamát és létét" a többi örökös nem kifogásolta, így a hagyaték átadására annak alapján került sor.

A hagyatékátadó végzés ellen T. L. és T. I. fellebbeztek. Arra hivatkoztak, hogy az ajándékozási szerződés - minthogy nem végintézkedés - a hagyaték átadására alapul nem szolgálhat. Sérelmezték továbbá, hogy a kötelesrész iránti igényük érvényesítésére a közjegyző nem adott lehetőséget.

A megyei bíróság végzésével a hagyatékátadó végzést helybenhagyta. A végzés indokolása szerint a törvényes örökösök a hagyatéki tárgyaláson az ajándékozási szerződést nem kifogásolták, és tudomásul vették "anyagi jogi szempontból" T. M-nak "meghatározott jogcímre alapított öröklési igényét". Ezt a nyilatkozatukat pedig utóbb a PK 261. számú állásfoglalás értelmében nem vonhatják vissza.

A jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM számú rendelet (He) 50. §-ának (1) bekezdése értelmében a hagyatéki tárgyalás alapján a hagyaték átadása kérdésében a tényállást hivatalból kell megállapítani.

A He 64. §-ának (2) bekezdése szerint az ingatlannyilvántartásban az örökhagyó tulajdonként bejegyzett ingatlant abban az esetben lehet a hagyatékból kihagyni, ha az ingatlan tulajdonjogára igényt tartó személy igényét az ingatlannyilvántartásba való bejegyzésre alkalmas okirattal, bírói vagy államigazgatási határozattal igazolja, illetőleg ha a közjegyző által engedélyezett megfelelő határidő alatt tényleges birtoklási eljárás útján vagy más módon a tulajdonjogot javára az ingatlannyilvántartásba bejegyzik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!