Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.6.277 A kezességvállalás elfogadása ráutaló magatartással is történhet [Ptk. 216. § (1) bek., 272.§ (1)-(2) bek., 273. § (1)-(2) bek.]

A felülvizsgálati eljárás szempontjából jelentős tényállás lényege a következő.

Az I. r. alperes részére gépjárművásárlás céljára a pénzintézet felperes 661.000 forint kölcsönt folyósított. Az áruvásárlási és szolgáltatási kölcsönigénylés című nyomtatványt - amely tartalmazta a gépkocsi típusát, rendszámát és vételárát - a II. r. alperes készfizető kezesként aláírta. A kölcsönszerződés létrejöttével egyidejűleg - külön szerződésben - az I. r. alperes hozzájárult ahhoz, hogy a járműre a kölcsön összege, valamint annak járulékai erejéig a felperest bankhitelt biztosító jelzálogjog illesse meg. A gépkocsi megvásárlását követően 1993. augusztus 12-én az első, 48.238 forint törlesztőrészletet az I. r. alperes megfizette, a kölcsön-visszafizetési kötelezettségének azonban a későbbiekben már nem tett eleget. Emiatt a felperes a kölcsönszerződést 1993. december 31. napjával felmondta, majd felhívására az I. r. alperes a járművet megbízottjának - a H. T. Kft.-nek - átadta. A felperes által felkért igazságügyi szakértő az 1994. szeptember 2-án kelt véleményében a 12 éves gépkocsi forgalmi értékét 238.000 forintra becsülte. A felperes által megbízott LALO Bt. 1994. szeptember 27. napjára a gépkocsi értékesítésére árverést tűzött ki; erről a felperes az 1994. szeptember 14. napján kelt levelében az I. r. alperest értesítette, aki az értesítést - állítása szerint - csak az árverés megtörténtét követően vette kézhez. A kitűzött időpontban megtartott árverésen a gépjármű kikiáltási ára 238.000 forint volt, értékesítése azonban csupán 190.000 forint vételárért volt lehetséges.

Keresetében a felperes 661.000 forint és annak 1994. november 1. napjától járó ügyleti és késedelmi kamata, valamint 91.557 forint lejárt ügyleti kamat, annak késedelmi kamata s végül 3.090 forint lejárt késedelmi kamat megfizetésére kérte az alperesek egyetemleges kötelezését. Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 772.756 forintot, ebből 661.000 forint után 1994. november 1. napjától a kifizetésig számítottan évi 25+6% kamatot, valamint 91.557 forint után az említett időponttól évi 6% kamatot.

Az alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a II. r. alperes előadásából megállapíthatóan a gépjármű I. r. alperes által történt átadásakori, valamint annak értékesítése közötti időben annak műszaki állapotában változás nem történt, következésképpen a felperes a 39/1984. (XI. 5.) MT rendelet 9-11. §-ai alapján jogszabálysértés nélkül bocsátotta a gépjárművet árverésre a felkért igazságügyi szakértő által megállapított forgalmi értéknek megfelelő kikiáltási áron. Megjegyezte, hogy az alpereseknek az a védekezése, amely szerint az árverés kitűzéséről - így a kikiáltási ár összegéről - csak az árverést követően szereztek tudomást, nem vehető figyelembe, minthogy az tartalma szerint az 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 217. §-ának (1) bekezdése szerinti végrehajtási kifogásnak minősíthető, és ilyen kifogás előterjesztésének a perben nincs helye. A II. r. alperes védekezése kapcsán kifejtette, hogy a kölcsönigénylőlap részéről készfizető kezesként történt aláírása a helytállási kötelezettségét megalapozza.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése és a kereset elutasítása végett - az alperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet. Ebben kifejtették, hogy álláspontjuk szerint a hiteligénylés II. r. alperes által történt aláírása egyoldalú jognyilatkozat volt, s miután azt a felperes nem írta alá, a kezességi szerződés nem jött létre; egyébként is egy még létre nem jött kölcsönügyletre a kezesi kötelezettségvállalás kizárt. Megismételték azt a perbeli előadásukat, amely szerint a gépjármű átadásakor annak forgalmi értéke legalább 1.400.000 forint volt, így a felperes köteles annak következményeit viselni, hogy a járművet ennél alacsonyabb vételáron értékesítette. Sérelmezték, hogy a felperes az értékesítés szabályait egyébként sem tartotta be, és e felróható magatartásának következményeit is viselni tartozik.

A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Ptk. 272. §-ának (2) bekezdése szerint kezességet csak írásban lehet vállalni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!