Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.4.103 A lakásbérleti jogviszony felmondásra vonatkozó Lakás tv. 26. § (1) bekezdése kógens szabály, attól sem a felek megállapodása, sem jogszabály (önkormányzati vagy miniszteri rendelet) nem térhet el [1993. évi LXXVIII. tv. (Lakás tv.) 26. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A peres felek között az Sz.-i Járásbíróságon lakás kiürítése iránti per volt folyamatban, amely másodfokon egyezséggel zárult. Az egyezségben a peres felek megállapodtak abban, hogy a jelen per felperesének az M., Sz. utcai ingatlanon fennállt bérleti jogviszonya megszűnt. A felek külön okiratban bérleti szerződést kötöttek az M., B. utcai ingatlanra.

[2] A peres felek között 2016. május 25-én - hosszas, előzetes egyeztetés után - jött létre az ügyvéd által ellenjegyzett bérleti szerződés, amely értelmében az alperes 2016. június 6-tól kezdődően határozatlan időtartamra bérbe adta a felperesnek a tulajdonában álló M., B. utcai ingatlant.

[3] A bérleti szerződés 14. pontjában kikötötték, hogy a szerződés bármelyik fél részéről 90 napos felmondási idővel indokolás nélkül felmondható.

[4] A bérleti szerződés 17. pontjában megállapodtak abban, hogy a bérleti jogviszony megszűnésének napjától a bérlő sem elhelyezési, sem kártérítési igényt nem érvényesíthet.

[5] 2016. május 31-én a peres felek közjegyző előtt is megjelentek, ahol a bérleti szerződést mint egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot közjegyzői okiratba foglalták. Az okiratban a felperes kijelentette, hogy a bérleti szerződés rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadta, és tudomásul vette, hogy a bérbeadó vele szemben fizetési és kiürítési követelését közvetlen bírósági végrehajtás útján érvényesítheti. Ennek a tűrésére kötelezettséget vállalt.

[6] A felperes a bérleménybe beköltözött, és a bérleti szerződés 11. pontja értelmében a fürdőszoba felújítását elvégezte. A felújítás költségeit az alperes betudta a fizetendő bérleti díjakba.

[7] Az alperes a 2017. június 28-án kelt levelében arról tájékoztatta a felperest, hogy a 2016. május 26-án közöttük létrejött bérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését kezdeményezi. Egyeztetést kért, és jelezte, hogy az erre szabott 2017. július 15-i határidő eredménytelen eltelte esetén a bérleti szerződést - a szerződés 14. pontjára, M. Önkormányzat képviselő-testületének 9/2016. (IV. 27.) önkormányzati rendeletének 24. § (2) bekezdésére, 24. § (6) bekezdésére és a 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakás tv.) 26. § (1) bekezdésére tekintettel - 2017. július 16-tól 90 napos felmondási idővel, 2017. október 16-ára felmondja. Tájékoztatta a bérlőt, hogy a szerződés 17. pontja alapján sem elhelyezési, sem kártérítési igényt nem érvényesíthet.

[8] A peres felek 2017. július 18-án egyeztetést folytattak a bérleti jogviszony megszüntetésével összefüggésben, amelyen a felperes jogi képviselője kifogásolta, hogy cserelakás felajánlására a Lakás tv. ellenére nem került sor. Az alperest képviselő alpolgármester előadta, hogy az önkormányzat cserelakást biztosítani nem tud, de azt nem is tartja indokoltnak, mert e lakás biztosítása lényegében cserelakásként történt egy korábban fennálló, egyébként bíróság előtt vitatott jogviszony lezárásaként, és a bérleti szerződésben is kikötésre került, hogy cserelakás biztosítása nélküli igénnyel záródik le a felek jogviszonya. Az egyeztetésen az alperes - a képviselő-testület beleegyezése esetén - a 90 napos felmondási időn túl legfeljebb októberi kiköltözést és maximum két- vagy háromhavi albérleti hozzájárulást ajánlott a felperesnek. A felperes kérte, hogy 2017. augusztus 31-ig folytassák a további egyeztetéseket, azonban ezt követően a felek között csak e-mail-váltások voltak.

[9] Az alperes a 2017. június 28-án kelt felmondó levélre hivatkozással 2017. október 16-i időponttal kérte az ingatlan átadását.

[10] A felperes az ingatlant nem hagyta el, ezért az alperes kérelmére végrehajtási záradék kibocsátására került sor, amellyel az eljáró végrehajtó elrendelte a lakás kiürítését.

[11] A bíróság nem adott helyt a felperes végrehajtási záradék megsemmisítése, valamint a végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmeinek, és a felperes végrehajtási kifogását is hivatalból elutasította.

[12] A felperes 2019. július 12-én az ingatlanból kiköltözött, állandó bejelentett lakcímét is megváltoztatta.

[13] M. Város Önkormányzat képviselő-testülete ezt követően a 6/2020. (I. 14.) határozatával arról rendelkezett, hogy az M., B. utcai ingatlant határozatlan időre az M. Kft. használatába kívánja adni közfeladatainak ellátása érdekében. Egyúttal a képviselő testület felkérte a jegyzőt, hogy erre tekintettel az ingatlan hasznosítási jellegének megváltoztatása céljából készítse elő az önkormányzat képviselő-testületének lakások és helyiségek bérletéről és elidegenítési szabályairól szóló 9/2016. (IV. 27.) önkormányzati rendelet módosítását.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[14] A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a peres felek között 2016. május 25-én létrejött bérleti szerződés 14. és 17. pontja érvénytelen. Kérte továbbá annak megállapítását, hogy az alperes 2017. június 28-án kelt felmondása érvénytelen, hatálytalan. A szerződés 14. és 17. pontjáról állította, hogy azok semmisek, mert jogszabályba, a Lakás tv. kógens rendelkezéseibe ütköznek. A jogszabályba ütköző indokolás nélküli felmondás miatt az alperes felmondása érvénytelen. Hivatkozott arra, hogy a szerződés megkötésekor az alperes a szorult helyzetét használta ki, így a bérleti szerződés vitatott két pontja a jóerkölcsbe is ütközik. A felmondás hatálytalan, tekintettel arra, hogy a 2017. június 28-án kelt levélben foglaltaknak eleget tett az egyeztető tárgyaláson való részvétellel, így nem volt indoka a bérleti szerződés felmondásának.

[15] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a Lakás tv. kifogásolt rendelkezései diszpozitív szabályok, a felek közös akarattal eltérhettek annak rendelkezéseitől. A jogi képviselőkkel kimunkált és közjegyzői okiratba is foglalt szerződési tartalommal a felperes tisztában volt, tehát a bérleti szerződés minden pontja érvényes, és a felmondás érvénytelenségére való hivatkozás is megalapozatlan.

Az első- és másodfokú ítélet

[16] Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a peres felek között 2016. május 25. napján létrejött "bérleti szerződés lakás bérbeadásáról" elnevezésű okirat 14. pontjának azon része, hogy a szerződés indokolás nélkül felmondható, valamint 17. pontjának azon rendelkezése, amely szerint a bérleti jogviszony megszűnésének napjától a bérlő elhelyezési igényt nem érvényesíthet, érvénytelen, semmis. Megállapította továbbá, hogy az alperes 2019. június 28-án kelt felmondólevele hatálytalan. Kötelezte az alperest a felperes javára 85 970 forint részperköltség megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[17] Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a 90 napos felmondási idő nem ütközik jogszabályba, azonban a felek kötelesek a felmondást megindokolni, tekintettel arra, hogy a felmondás indoka különböző jogkövetkezményekkel jár.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!