Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

AVI 2011.11.123 Az adóhatóság a végrehajtási eljárásban a Vht. rendelkezéseit alkalmazza [2003. évi XCII. tv. 144. §].

A B. Alkatrészgyártó Zrt. adós elleni végrehajtási ügyben az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Megyei Igazgatósága (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a 2006. augusztus 25. napján kelt követelésfoglalás megnevezésű okiratban az adósnak a felperessel szemben fennállott 8 930 000 Ft követelését lefoglalta, figyelmeztetve a felperest, hogy a követelést sem az adós, sem más személy javára nem teljesítheti, továbbá, hogy a csatolt visszaigazolást 8 napon belül kitöltve vissza kell küldenie. Az elsőfokú hatóság a követelésfoglalást postai úton akként kézbesítette, hogy a címzett neve és címe rovatba a felperes nevét, és székhelyét tüntette fel.

A felperes a követelésfoglalást 2006. augusztus 28. napján átvette, a követelés összegének az adós részére való átutalására augusztus 31-én utasítást adott, bankszámlájának terhelése 2006. szeptember 4-én történt.

A felperes a visszaigazolást 2006. szeptember 6-i keltezéssel küldte vissza az elsőfokú hatóságnak, közölve, hogy a követelést elismeri, de a követelésfoglalás "kézhezvételekor a számla már kifizetés alatt állott".

Az elsőfokú hatóság a 2006. szeptember 13. napján kelt határozatával kötelezte a felperest, hogy az adóhatóságnak 8 930 000 Ft-ot fizessen meg. Indokolása szerint rendelkezése a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 110. §-ának (1) bekezdésében, 112. §-ának (1)-(2) bekezdéseiben, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 153. §-ában foglaltakon alapult, mivel a felperes az adóhatóság felhívása ellenére a megfizetést nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően teljesítette.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2007. január 17. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében a másodfokú határozatnak az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint a követelésfoglaláshoz joghatály nem fűződik, mert annak közlése jogszabálysértő módon történt. Az Art. 5. §-ának (1) bekezdése, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 40. §-ának (7) bekezdése, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 29. §-ának (1) bekezdése alapján ugyanis a követelésfoglalást a cég törvényes képviselőjének, és nem a gazdasági társaságnak kellett volna kézbesíteni. Sérelmezte, hogy a követelésfoglalás tartalmában hiányos, a lefoglalt követelés azonosítására alkalmatlan volt, mert nem tartalmazta az adós számlájának a számát, illetve a pontos összegét.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint az adóhatóság azzal, hogy a követelésfoglalást a hozzá bejelentett címre, de a cégnyilvántartásban megjelölt képviseletre jogosult személy feltüntetése nélkül küldte meg a felperesnek, nem olyan súlyú eljárási szabálysértést követett el, amely az ügy érdemére kihatott volna. A követelésfoglalás augusztus 28-ai átvételétől számítva elegendő ideje volt a felperesnek az adóssal szembeni tartozása kivizsgálásához, amelyet igazol, hogy szeptember 6-án a követelés fennállását el is ismerte.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a követelésfoglalás ténylegesen hiányos volt, mivel nem tartalmazta az alapjául szolgáló számlaszámot, és a követelés összegét a szerződésben megjelölt pénznemben, azonban ez a felperesnek arra adhatott volna alapot, hogy a követelés fennállását ne ismerje el. A felperes a követelés fennállását elismerte, a követelt összeg adósnak történt átutalása miatt az Art. 144. §-a, a Vht. 110. §-ának (1) bekezdése, 111. §-a, 112. §-ának (1) bekezdése, az Art. 153. §-a értelmében az adóhatóság határozata jogszerű.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és a keresete teljesítésété kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú ítélet a követelésfoglalás közlése és tartalma körében jogsértő, mert az elsőfokú bíróság az adóhatóság által elkövetett jogszabálysértéseket megállapította, de nem rendelkezett azok jogkövetkezményeiről, megsértve a Ket. 1. §-ának (1) bekezdését, 2. §-ának (1)-(2) bekezdéseit, 5. §-ának (1) bekezdését, 40. §-ának (7) bekezdését, 50. §-ának (1) bekezdését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!