Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.21125/2017/10. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 163. §, 253. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, 2:51. §, 2:52. §, 6:48. §, 6:525. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Árok Krisztián, Bakó Pál, Molnár Tibor Tamás

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.21.125/2017/10. szám

A Debreceni Ítélőtábla a Kummer Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző: dr. Kummer Ákos ügyvéd) által képviselt felpere neve (címe) felperesnek - a Dr. Varga Antal Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző: dr. Varga Antal ügyvéd) által képviselt alperes neve (címe) alperessel szemben személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Miskolci Törvényszék 10.P.21.131/2017/13. számú ítélete ellen az alperes részéről 14. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, az alperest elégtételadásra kötelező rendelkezést mellőzi és az erre irányuló keresetet elutasítja. Az alperes által a felperesnek fizetendő elsőfokú perköltséget 10 160 (tízezer-egyszázhatvan) forintra, az alperes által az államnak fizetendő feljegyzett elsőfokú illetéket pedig 21 600 (huszonegyezer-hatszáz) forintra leszállítja. Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 14 400 (tizennégyezer-négyszáz) forint feljegyzett elsőfokú illetéket. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1270 (egyezerkétszázhetven) forint másodfokú perköltséget.

A felperest 19 200 (tizenkilencezer-kétszáz) forint, az alperest pedig 28 800 (huszonnyolcezer-nyolcszáz) forint feljegyzett fellebbezési illeték állam részére, külön felhívásra történő megfizetésére kötelezi.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A felperes a X M-ért Mozgalom tagjaként .... Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviselője, a X m-i közgyűlési frakciójának vezetője.

A felperes 2015. október 20. napján sajtótájékoztatót tartott a M-on is futó S Programról. Ennek során azt mondta, hogy "a Y a nyugdíjasoknak szervezett ingyen bulikkal foglalkozik, a nyugdíjasokat F. Á-mal meg tízezer forinttal akarja megvásárolni a S Programon keresztül."

Az alperes által kiadott N hetilap a M-on és vonzáskörzetében 75 000 példányban ingyenesen elérhető 2016. június 18-i számában "Kinn is vagyok, benn is vagyok..." címmel cikket jelentetett meg, amelyben azt állította, hogy a felperes úgy nyilatkozott a m-i nyugdíjasokról, miszerint csak bulizni tudnak, illetőleg megvásárolhatók tízezer forinttal. E valótlan tényállítás miatt a Miskolci Törvényszék a 2016. július 26. napján kelt és 2016. augusztus 18. napján jogerős 13.P.21.583/2016/7. számú ítéletével helyreigazító közlemény megjelentetésére kötelezte a N szerkesztőségét, amely a 2016. július 30-i lapszámban meg is jelent.

Ezt követően az alperes által kiadott N hetilap a Mon és vonzáskörzetében 85 000 példányban ingyenesen elérhető 2016. augusztus 6-i számában "felpere neve menekülne, de nincs hová!" címmel újabb cikket jelentetett meg, amelyben a Y m-i frakcióvezetőjének: S. A-nak a sajtótájékoztatójáról tudósítva azt írta, hogy a felperesnek bocsánatot kellene kérnie a m-i nyugdíjasoktól, mert őket korábban megvásárolhatósággal és ingyen bulizással vádolta meg. E valótlan tényállítás híresztelése miatt a Miskolci Törvényszék a 2016. szeptember 2. napján kelt 13.P.21.746/2016/5. számú ítéletével helyreigazító közlemény megjelentetésére kötelezte a N szerkesztőségét. A Debreceni Ítélőtábla a 2016. október 21. napján meghozott Pf.II.20.859/2016/6. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A felperes a keresetében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperes a fenti cikkekben foglalt valótlan tények állításával és híresztelésével megsértette a jóhírnévhez fűződő jogát. A Ptk. 2:51. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján elégtétel adására is igényt tartott oly módon, hogy az alperes magánlevélben ismerje el a személyiségi jogsértés tényét és kérjen bocsánatot tőle, ő pedig legyen jogosult arra, hogy e magánlevelet - a választásának megfelelő módon - nyilvánosságra hozhassa. A Ptk. 2:52. §-a alapján 350 000 Ft és járulékai erejéig sérelemdíjat is követelt.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult, vitatta annak jogalapját és összegszerűségét is.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát azáltal, hogy az általa kiadott N 2016. június 18-i számában közzétett "Kinn is vagyok, benn is vagyok..." című cikkében valótlanul állította a felperesről, hogy korábban azt nyilatkozta: a m-i nyugdíjasok csak bulizni tudnak és megvásárolhatóak tízezer forinttal, illetve hogy az általa kiadott N 2016. augusztus 6-i számában megjelentetett "felpere neve menekülne, de nincs hová!" című cikkben valótlanul híresztelte a felperesről, hogy korábban megvásárolhatósággal és ingyen bulizással vádolta meg a m-i nyugdíjasokat. Kötelezte az alperest, hogy a felperes által választott módon nyilvánosságra hozható magánlevélben a felperessel szemben elkövetett jogsértésért való sajnálkozását fejezze ki, amelyben a személyiségi jogsértés tényét elismeri és bocsánatot kér a felperestől. Kötelezte az alperest arra is, hogy fizessen meg a felperesnek 350 000 Ft sérelemdíjat, valamint annak ítéletben foglalt kamatait, továbbá 50 800 Ft perköltséget, az államnak pedig külön felhívásra 36 000 Ft eljárási illetéket.

A határozatát azzal indokolta, hogy a per tárgyát képező első cikkben foglalt közlés egy tényállítás, a második cikkben foglalt közlés pedig S. A. frakcióvezető ugyanezen tényállításának híresztelése volt, hiszen az, hogy a felperes tett-e olyan kijelentést, hogy a m-i nyugdíjasok csak bulizni tudnak és megvásárolhatók tízezer forinttal, bizonyítható, ezért véleménynyilvánításnak nem minősíthető. Ez az alperes által állított és híresztelt tény - a sajtóhelyreigazítási perekben született jogerős ítéletekkel egyezően - nem felel meg a valóságnak, márpedig valótlan tények állítása és híresztelése közszereplőkkel szemben sem megengedett.

Érvelése szerint egy politikusra nézve nyilvánvalóan sértő az a hamis tényállítás és híresztelés, hogy a saját választói jelentős részét ingyen bulizással és megvásárolhatósággal vádolja, így az alperes közlései alkalmasak voltak a felperes társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására, rombolására. A felperes által csatolt videofelvétel, valamint P. Z. tanúvallomása alátámasztották ugyanakkor, hogy a m-i nyugdíjasok körében a cikkeket követően egy-két évvel is beszédtémát képeztek a felperesnek tulajdonított kijelentések. Kifejtette, hogy e bizonyítékok alapján nem lehetett olyan következtetést levonni, hogy a közvélemény nem a sérelmezett közlések, hanem a X elnökének: V. G-nak a nyugdíjasokkal kapcsolatos kijelentései miatt foglalkozik ezzel a témával. Annak pedig, hogy a nyugdíjasokra vonatkozóan a felperes és párttársai milyen kijelentéseket tettek a ...on vagy más nyilvános fórumon, szintén nem volt jelentősége. Amennyiben bárki úgy gondolja, hogy ezek számára sérelmesek, jogvédelmet kérhet a bíróságtól. Ettől függetlenül az alperes a per tárgyát képező két cikkben foglalt valótlan tények állításával és híresztelésével megsértette a felperes Ptk. 2:43. §-ának d) pontjában foglalt jóhírnévhez fűződő jogát, ezért a Ptk. 2:51. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján megállapította a jogsértés tényét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!