A Kúria Kfv.35253/2015/5. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (TÁMOGATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [226/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet 13/D. §, 13/B. §, 13/E. § (1) bek., 213/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet 9. §, 10. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó
A határozat elvi tartalma:
A szociális szolgáltatással összefüggő normatív állami támogatás felhasználása akkor jogszerű, amennyiben a fenntartó tényleges szolgáltatási kötelezettsége mellett a költségvetési források felhasználása - a jogszerű adatszolgáltatásra tekintettel - követhető és átlátható.
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
A Kúria a dr. Kellermann Réka ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Májer Enikő jogtanácsos által képviselt alperes ellen támogatási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2015. január 3. napján kelt 8.K.30.938/2014/9. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 11. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 8.K.30.938/2014/9. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000 (húszezer) forint elsőfokú és 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.
A kereseti és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
Az alperes elsőfokú hatósága 2014. március 31-én kelt 10383-3/2014. számú határozatában a felperest a 2013. támogatási év vonatkozásában 16.695.300 forint jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizetésére, valamint annak 1.462.508 forint igénybe vételi kamatai megfizetésére kötelezte. Határozatát azzal indokolta, hogy a felperesi személyes gondoskodást nyújtó nem állami fenntartónak az ellátottakról napra kész nyilvántartást kell vezetni a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (a továbbiakban: NRSzH) által vezetett elektronikus nyilvántartásban (a továbbiakban: KENYSzI rendszer). A felperes 2013. évre benyújtott elszámolása és az általa szolgáltatott adatokon nyugvó, KENYSzI rendszerbeli adatok eltérést mutattak. A felperes elszámolása szerinti ellátott 63.560 fő helyett az alperes elsőfokú hatósága 38.870 fő ellátását ismerte el, amely csökkentette a figyelembe vehető tényleges feladatmutatót, és így az alperes szerint a jogszerűen igénybe vett támogatás is 14.263.228 forint eltérést mutatott a felperes hátrányára.
A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2014. június 10-én határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Indokolása értelmében a perbeli állami támogatás a felperest a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Kvtv.) 2. számú mellékletének III. 3/d. pontja, valamint a Kiegészítő szabályok 11. pontja alapján illette meg. Figyelemmel a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Sztv.), valamint a 2013. december 31-éig hatályos egyházi és nem állami fenntartású szociális és gyermekvédelmi szolgáltatók normatív állami támogatásáról szóló 213/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Nr.) rendelkezéseire is, a KENYSzI rendszer adatait a fenntartók az ellátottak és a nyújtott ellátások körülményeinek függvényében töltik fel. A KENYSzI rendeltetése a szociális szolgáltatások igénybe vételének és finanszírozásának nyomon követése. Ezért az adatainak hitelességéhez és naprakészségéhez a költségvetés elemi érdeke fűződik. A 226/2006.(XI. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.r.) értelmében az adatszolgáltatás hitelességéért és napra készségéért, az adatszolgáltatás tartalmáért - ideértve a napi jelentést is, (Korm.r. 13/D. §) -, valamint időbeliségének megtartásáért [Korm.r. 13/E. § (1) bekezdése] a fenntartó felel. A fenntartó akkor jogosult az állami támogatásra, ha ténylegesen nyújtja a szociális szolgáltatást, és ezzel egyidejűleg eleget tesz adatszolgáltatási kötelezettségének is. Az adatszolgáltatási kötelezettségéhez a napi jelentés nyilvántartási rögzítése is hozzátartozik. A Korm.r. rendezte az adatszolgáltatás teljesítését a KENYSzI rendszer üzemzavara esetére is, a fenntartónak több alkalommal lehetősége volt az önellenőrzésre, illetve üzemzavar esetén észrevétel előterjesztésére.
Mivel a felperes KENYSZI rendszerbeli adatszolgáltatása és a benyújtott elszámolásában foglalt ellátási napok száma nem fedte egymást, ezért az alperes határozata értelmében az elsőfokú hatóság jogszerűen állapított meg jogosulatlan igénybe vételt a felperes terhére.
A felperes keresete folytán eljárt Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság (a továbbiakban: Bíróság) 2015. január 19-én kelt, 8.K.30.938/2014/9. számú ítéletében az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte.
Indokolása értelmében a Kvtv. a normatív állami támogatás feltételeit az ellátottak adatainak nyilvántartásban történő rögzítése, valamint az ellátás tényleges nyújtásához kötötte. A napi jelentés rögzítését a Kvtv. nem írja elő feltételként, ezért annak elmulasztása, avagy nem megfelelő teljesítése jogsértésként értékelhető a Korm.r. fényében, azonban - konkrét jogszabályi rendelkezés hiányában - nem járhat a ténylegesen nyújtott szolgáltatás finanszírozására is kiható jogkövetkezménnyel.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!