Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.5.141 A sérelemdíj megfizetésének kötelezettsége alól is lehetséges kimentés a szerződésen kívüli kártérítés szabályai szerint. Bíróság esetében a bírósági jogkörben okozott kár megítélése speciális feltételeinek is teljesülniük kell a sérelemdíjra kötelezéshez. Önmagában mérlegelési hiba fennállása nem elegendő - kirívóan súlyos jogértelmezési hiba, tévedés lehet csak alapja a bírósági jogkörben okozott kár megítélésének [2013. évi V. tv. (Ptk.) 2:42. § (1)-(2) bek., 2:43. §, 2:52. § (1)-(2) bek., 6:518. §, 6:519. §, 6:549. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes korábban ügyvédként tevékenykedett Sz. városban. Őt az elsőfokú bíróság bűnösnek mondta ki bűnsegédként folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettében és közokirat-hamisítás bűntettében, ezért halmazati büntetésül 3 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. Az alperes mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság döntését részben megváltoztatta, a felperes mint II. rendű vádlott cselekményeit bűnsegédként és folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettének (tényállás 1/a. pontja), bűnsegédként és folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntettének (tényállás 1/b-c. pontjai) és bűnsegédként és folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítás bűntettének (tényállás 3. pontja) minősítette. Ezért halmazati büntetésül - a mellékbüntetés érintetlenül hagyása mellett - büntetését 2 év 6 hónapra enyhítette. Az adott büntetőügyben T. I. volt az I. rendű vádlott. Az ő esetében is részben megváltoztatásra került az elsőfokú ítélet. Az alperes jogerősítő záradékkal látta el ítéletét, mely szerint az ítélet 2014. április 17-én jogerős és végrehajtható.

[2] Az alperes döntésével szemben mind a felperes, mind a büntetőügy I. rendű vádlottja úgynevezett másodfellebbezéssel élt. Az alperes másodfokú bíróságként eljárva végzésével a fellebbezéseket egyaránt elutasította. Az alperes végzése részletes okfejtést tartalmazott arról, hogy az alperes eljáró tanácsa miért nem látott okot a másodfellebbezés elfogadására. Összességében megállapította, hogy az első- és másodfokú határozatok a bűnösség tekintetében azonos állásfoglalásokat tartalmaznak, miután a tényállás 1/b. és c. pontjaiban körülírt tevékenységeket eltérő minősítéssel ugyan, de mind az elsőfokú, mind a másodfokú bíróság a büntetőjogi felelősség körébe vonta, és felrótta a vádlottaknak. Az alperes eljáró tanácsa által kifejtett jogi álláspont szerint ezért a másodfokú határozat ellen további rendes jogorvoslat nem vehető igénybe, így kizárt a fellebbezés.

[3] A jogerősnek és végrehajthatónak minősített ítélet alapján a felperes bevonult szabadságvesztés-büntetésének végrehajtására 2014. június 18-án. A büntetés-végrehajtási intézetből a felperest 2014. július 15-én bocsátották szabadon a Kúria utasítására, miután a felperes felülvizsgálati indítványa alapján indult eljárásban a Kúria végzésével az indítvány elbírálásáig - a felperesre vonatkozóan - a börtönbüntetés végrehajtását félbeszakította, és elrendelte a felperes szabadlábra helyezését.

[4] A Kúria a felülvizsgálati eljárást megszüntette, és elrendelte az iratok alperes bírósághoz történő megküldését. A Kúria végzése szerint az alperesi másodfokú bíróság a Be. 386. § (1) bekezdés a) pontja alapján tévesen zárta ki a másodfellebbezés lehetőségét. A Kúria kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság ítéletében az 1/d. tényállási pontot a minősítés körében fel sem hívta, ugyanakkor az a tényállási pont, amely a hűtlen kezelésre vonatkozott, nem nyert bizonyítást. Mindebből arra a következtetésre jutott, hogy az elsőfokú bíróság jogilag nem értékelte a felperes e tényállási pont szerinti cselekményét, és bár nem hozott felmentő rendelkezést, de azt a tényállásból kirekesztette. Rámutatott arra, hogy a felülvizsgálati indítvány elutasítása már olyan érdemi állásfoglalás, amelyre csak jogerős ügydöntő határozat esetén van törvényes lehetőség. Mivel azonban az ügydöntő határozat jogereje iránt merült fel kétség, a felülvizsgálati eljárás megszüntetésének, valamint az iratok másodfokú bírósághoz (alperes) történő visszaküldésének volt helye. A Kúria kifejtette, hogy a rendkívüli perorvoslattal érintett felperes tekintetében az ítélet jogerősítési záradéka téves, mert a felperes számára nem biztosították a másodfellebbezés lehetőségét, illetve nem szerepel a határozatban a fellebbezés lehetőségére való felhívás. Kiemelte a Kúria azt is, hogy felülvizsgálatnak a büntetőeljárásban kizárólag a jogerős ügydöntő határozat ellen van helye, a jogerő kérdésében azonban az eljárásnak e szakaszában - joghatályos perorvoslati nyilatkozatok hiányában - nem lehetett állást foglalni. Ehhez képest a perorvoslati nyilatkozatok megtételét követően, azok ismeretében kell a továbbiakban a szükséges intézkedéseket megtenni, vagyis fellebbezés esetén az iratokat a harmadfokú bírósághoz felterjeszteni, vagy a felperes felülvizsgálati indítványának elbírálása érdekében eljárni.

[5] A Kúria egy másik büntetőtanácsa az I. rendű vádlott másodfellebbezése kapcsán az előbbivel ellentétes döntést hozott, és osztotta az alperes elutasító jogi álláspontját. Az alperes 2014. augusztus 7-én kelt végzésével a korábbi ítélet jogerősítő záradékát - a felperesre is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, a szabadságvesztés végrehajtását félbeszakította, és elrendelte a szabadlábra helyezést. A Kúria végül 2015. január 13-án kelt ítéletével a másodfellebbezéseket érdemben elbírálva az alperes másodfokú ítéletét a felperes tekintetében megváltoztatta. Sikkasztásként értékelt cselekményét a Btk. 317. § (1) bekezdése és (5) bekezdésének a) pontja szerint minősítette - melyet a felperes bűnsegédként követett el - és a folytatólagosságra utalást mellőzte. Ezzel egyidejűleg a felperes börtönbüntetésének mértékét 1 év 8 hónapra leszállította, a szabadságvesztés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette, és a közügyektől eltiltás alkalmazását mellőzte. Egyebekben a felperes vonatkozásában a másodfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[6] A helyi választási iroda 2014. május 9-én a felperest választójogának elvesztése miatt a szavazóköri névjegyzékből törölte. A hatóság 2014. október 31-én megtagadta a felperes részére hatósági erkölcsi bizonyítvány kiadását azért, mert megállapította: személyére nézve a bűnügyi nyilvántartási rendszerben adatot kezel. Ezt követően a felperes a 2014. november 9-én tartott önkormányzati választásokon választójogát nem gyakorolhatta. A bűnügyi nyilvántartási rendszerből a felperes adatait 2015. február 9-én törölték a Kúria felülvizsgálatáról szóló döntése alapján.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[7] A felperes keresetében 2 000 000 forint sérelemdíj és kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy az alperes mint másodfokú bíróság tévesen állapította meg büntetőítéletének jogerejét, és fosztotta meg őt a másodfellebbezés előterjesztésének lehetőségétől. Kifogásolta, hogy a jogerősnek vélt ítélet alapján adatait rögzítették a bűnügyi nyilvántartásban, ezzel okozati összefüggésben elvesztette választójogát, nem vehetett részt sem a 2014 májusában lezajlott európa parlamenti, sem a 2014 novemberében lezajlott magyarországi önkormányzati választáson. Előadta, hogy a tévesen jogerősített ítélet alapján szabadságvesztés-büntetésének végrehajtását is megkezdték, majdnem egy hónapig volt bv. intézetben. Előadta azt is, hogy a Kúria döntése ellenére az alperes nem intézkedett adatainak a bűnügyi nyilvántartásból való törléséről sem, és ezért nem gyakorolhatta választójogát. Álláspontja szerint személyiségi jogai súlyosan megsérültek, a történtek őt és családját egyaránt súlyosan megviselték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!