Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.11.380 A közigazgatási eljárásban lefolytatott bizonyítás alapján a tényállás megállapítása körében a bizonyítékok szabad értékelése nem jelenti azt, hogy a közigazgatási szerv a Pp. 339/B. §-a szerinti mérlegelési jogkörében hozta volna meg a határozatát.

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.104/2016/2., Kúria Mfv.10642/2016/7. (*BH 2017.11.380*)

***********

[1] A felperes részére 1994. december 21. napjától rokkantsági nyugellátás került megállapításra a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény (a továbbiakban: T.) alapján. Ekkor a felperes szolgálati idejét alperes 24 év 247 napban állapította meg. A határozat tartalmazta, hogy a felperes a tanúk nyilatkozataival nem tudta bizonyítani, hogy 1967. június 15-től 1969. augusztus 15-ig terjedő időben biztosításra kötelezett jogviszonya állt fenn, ezért a kért szolgálati idő nem volt elismerhető.

[2] A felperes rokkantsági nyugdíja a T., majd a társa­dalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 36/A. §-a szerint 2011. december 31. napjáig került folyósításra. 2012. január 1. napjától pedig a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (továbbiakban: Mmtv.) alapján rokkantsági ellátásként került továbbfolyósításra 2013. február 27. napjáig, mely ellátás megállapítása a rehabilitációs szakigazgatási szerv hatáskörébe tartozott.

[3] A másodfokú határozat helybenhagyta a módosított határozatot, amelyben a felperes részére 2013. február 28. napjától öregségi nyugellátás került megállapításra a Tny. rendelkezései alapján.

[4] A felperes az alpereshez 2014. április 1. napján benyújtott kérelmében kérte, hogy a Tny. 80. § (1) bekezdése alapján a 2013. február 28. napját megelőző 5 éves időszakra vonatkozóan a rokkantsági nyugdíja összegét 25 év 68 nap figyelembevételével számolják újra, emeljék meg és a különbözeti összeget fizessék ki a számára.

[5] A társadalombiztosítási szervek a felperes öregségi nyugdíj összege módosítása iránti kérelmét elutasították, megállapítva, hogy a felperes rokkantsági nyugdíja 2012. január 1. napjától rokkantsági ellátásként került továbbfolyósításra, amely nem tartozik a hatóság hatáskörébe, így az ellátás módosítására nincs lehetőség.

[6] A felperes kereseti kérelmét, amelyben a társadalombiztosítási szervek határozatainak felülvizsgálatát kérte - a Kúria Mfv. III. 10.295/2015/5. számú ítéletével hatályában fenntartott -, a közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével alaposnak tartotta, a társadalombiztosítási szervek határozatait hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte eljárási szabályszegések miatt.

[7] Az új eljárásban az alperes a 2015. április 29. napján kelt elsőfokú határozatával a felperes rokkantsági nyugdíját megállapító, 1995. március 14-én kelt határozat módosítására és az ellátás visszamenőleges megállapítására irányuló kérelmét elutasította, egyidejűleg rendelkezett a 2012. január 1. napjától 2013. február 27. napjáig terjedő idő vonatkozásában az iratok szakigazgatási szerv részére való átadásáról.

[8] A 2015. június 25. napján kelt határozatával a másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot helybenhagyta azzal, hogy a tanúbizonyítás során a vizsgált időszak elismerésére 2013. december 5-én került sor. A módosult összegű nyugellátás folyósítási kezdete 2013. február 28. napja volt. A felperes kérelme alapján az ellátást 2013. október 1-jétől lehetne módosítani, azonban ekkor a felperes már a módosított összegű ellátásban részesült. A módosított összegű ellátás 5 éven belül járó fizetése nem lehetséges, mivel rokkantsági nyugdíjban 2011. december 31-ig részesült a felperes, az azt követően folyósított rokkantsági ellátás (2012. január 1. - 2013. február 27. közötti időszak vonatkozásában) nem az alperes, hanem a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv hatáskörébe tartozik.

[9] Az eljáró hatóságok az ellátás megállapítása, illetve elbírálása során jogszabályt nem sértettek, a vizsgált idő elismerésére csak a 2013. november 21-én meghallgatott újabb tanúnyilatkozatok alapján került sor, ezért a 2008. december 5-től 2011. december 31-ig terjedő időszakban folyósított rokkantsági nyugdíj összegének a módosítására nincs lehetőség. A másodfokú társadalombiztosítási szerv határozatát a Tny. 95. § (1) bekezdése és 80. § (1) bekezdése rendelkezésére alapította.

A felperes keresete és az alperes és ellenkérelme

[10] A felperes kereseti kérelmében kérte a társadalombiztosítási szervek határozatainak hatályon kívül helyezését és "új határozat hozatalára utasítását" akként, "hogy 2013. december 5. napjától visszamenőleg 5 évre vonatkozóan, azaz 2008. december 8. napjától a rokkantsági ellátás folyósításának kezdetéig, azaz a 2012. január 1. napjáig terjedő időszakra módosítsák a rokkantsági nyugdíj összegét a 2013. de­cember 5. napján kelt határozatban elfogadott szolgálati időre figyelemmel".

[11] A felperes kereseti kérelmében állította, hogy az alperes megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) 1. § (2)-(4) bekezdése rendelkezéseit, amikor nem az ügyfél érdekeit szem előtt tartva jártak el, a Ket. 3. § (2) bekezdés b) pontja rendelkezéseit, mivel a felperest hiánypótlásra nem hívta fel, így az alperes a tényállást nem tárta fel. A Ket. 4. § (1) bekezdése és a Ket. 5. § (1)-(2) bekezdése rendelkezéseit sértő módon eljáró alperes a felperest nem tájékoztatta a szolgálati idő bizonyításának lehetséges módjáról, ezzel sérült a tisztességes ügyintézéshez való joga. A felperes álláspontja szerint a társadalombiztosítási szervek határozataik meghozatala során a Ket. 72. § (1) bekezdés "e)-c)" pontjai és a Pp. 339/A. §-a rendelkezéseit is megsértették.

[12] A felperes érvelése szerint az 1995. március 14-én kelt határozatot a részére soha nem kézbesítették, így a jogorvoslati jogával nem élhetett. Az alperes határozatait mérlegelési jogkörében eljárva hozta, amely ellen a Pp. 339/B. §-a rendelkezése szerint lehetőség van a felülvizsgálatra. E körben hivatkozott felperes a KK 31. számú és KK 34. számú állásfoglalásokban foglaltakra. A felperes álláspontja szerint az alperes a bizonyítékokat jogszabálysértően értékelte, a 2013. évi tanúmeghallgatások semmi új adatot nem tartalmaztak az 1995. évben beszerzett tanúk nyilatkozataihoz képest, a vitatott szolgálati időt már 1994. évben igazolta, ezért az 1995. évben hozott társadalombiztosítási határozatok jogszabálysértőek.

[13] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte jogszabálysértés hiányában. Az alperes utalt arra, hogy az esetleges jogszabálysértés esetén is csak akkor keletkezik 5 évre visszamenőleg fizetési kötelezettség, ha kifejezetten az eljárási szabálysértés miatt nem került folyósításra vagy alacsonyabb összegben megállapításra a nyugellátás. Eredeti okirat vagy eredeti nyilvántartás alapján kiállított igazolás 1995-ben nem állt rendelkezésre, a felperes által bejelentett két tanú nyilatkozatát pedig a döntés meghozatalakor alperes figyelembe vette. A felperes szolgálati ideje a 2013. szeptember 5. napján érkezett beadványa alapján indult új eljárás során tett tanúnyilatkozatok alapján került elismerésre, ezért nincs mód az ellátás 5 évre visszamenőleg történő megállapítására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!