Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2008.11.317 Jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóra rótt kötelezettségek jogszerűsége [2003. évi C. tv. 102. §, 103. §, 104. §, 105. §, 106. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.30467/2005/45., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27284/2006/11., Kúria Kfv.37230/2007/7. (*BH 2008.11.317*)

***********

Az alperes piac-meghatározásra, piacelemzésre és jelentős piaci erővel rendelkező (a továbbiakban: JPE/szolgáltatók azonosítására, és kötelezettségek előírására irányuló eljárást folytatott le, amelynek keretében 597 szolgáltató részére írt elő adatszolgáltatási kötelezettséget, majd piackutatással bízta meg a T. Rt.-t. Eljárásának elveit módszertanban rögzítette, amelyet 2004. július 30-án közzétett.

A határozat-tervezetet honlapján 2004. augusztus 3-án hozta nyilvánosságra, illetve konzultációt folytatott a Gazdasági Versenyhivatallal.

A határozat-tervezetre a felperesek és az alperesi beavatkozó is észrevételt tett.

Az alperes 2004. szeptember 22-én határozat-tervezetét az Európai Bizottságnak is megküldte.

Az Európai Bizottság kiegészítő információkérését követően az alperes a határozat-tervezetet kiegészítette, majd 2004. november 29-én az Európai Bizottságnak ismételten megküldte, majd 2005. január 17-én kelt határozatában megállapította, hogy a beszédcélú hívásvégződtetés egyedi mobil rádiótelefon-hálózatban, nagykereskedelmi piacon nincsenek olyan keresleti vagy kínálati helyettesítési lehetőségek, amelyek a piac szélesítését indokolnák; ezért azt szolgáltatási piacként jelölte, és három elkülönült szolgáltatási piacot határozott meg, nevezetesen: a T. Távközlési Rt., a P. Távközlési Rt. és V. Távközlési Rt. mobil rádiótelefon-hálózatában történő beszédcélú hívásvégződtetést, földrajzi piacként a Magyar Köztársaság területét határozva meg.

Az alperes mindhárom fenti piacot érintett piacnak minősítette, majd a beszédcélú hívásvégződtetés a T. Távközlési Rt. mobil rádiótelefon-hálózatában a Magyar Köztársaság területén nagykereskedelmi piacon a T. Távközlési Rt.-t, a beszédcélú hívásvégződtetés a P. Távközlési Rt. mobil rádiótelefon-hálózatában a Magyar Köztársaság területén nagykereskedelmi piacon a P. Távközlési Rt.-t, a beszédcélú hívásvégződtetés a V. Távközlési Rt. mobil rádiótelefon-hálózatában a Magyar Köztársaság területén nagykereskedelmi piacon a V. Távközlési Rt.-t azonosította, jelentős piaci erejű szereplőként.

Mindhárom JPE szolgáltatóra az alábbi kötelezettségeket rótta ki:

A hozzáféréssel és összekapcsolással kapcsolatos kötelezettség teljesítése érdekében előírta, hogy indokolatlanul nem vonhatják vissza a szolgáltatásaikhoz, illetve eszközeikhez korábban biztosított hozzáférést, továbbá gazdaságilag és műszakilag indokolt ajánlat esetén kötelesek a hálózatokat más elektronikus hírközlési szolgáltatók hálózatával összekapcsolni, illetve csatlakoztatni. Előírta a 277/2003. (XII. 24.) Kormányrendelet szabályainak alkalmazását.

Az átláthatóság körében azt a kötelezettséget rótta a szolgáltatókra, hogy a beszédcélú hívásvégződtetés egyedi mobil rádiótelefon-hálózatban nagykereskedelmi szolgáltatás csúcsidejű és csúcsidőn kívüli díját honlapjukon hozzák nyilvánosságra.

Az egyenlő elbánás keretében előírta, hogy nem tehetnek különbséget a csúcsidejű és csúcsidőn kívüli díjak tekintetében a szolgáltatást igénybe vevő különböző elektronikus hírközlési szolgáltatók között, továbbá számviteli szétválasztási kötelezettséget írt elő az elektronikus hírközlési tevékenység tekintetében, illetve előírta, hogy a szolgáltatók a szolgáltatást költségalapú díjak ellenében kötelesek nyújtani, amelyet meghatározott költségszámítási módszer alkalmazásával kell kialakítaniuk. A túlzott mértékű díjcsökkenés esetén pedig a költségalapú díjakhoz való fokozatos közelítést irányozta elő azzal, hogy a legalacsonyabb végződtetési átlagdíjat 20%-nál nagyobb mértékben nem lehet meghaladni.

A felperesek keresetükben az alperes határozatának hatályon kívül helyezését, másodlagosan megváltoztatását kérték.

Az elsőfokú bíróság 2006. február 8-ai ítéletében az alperes határozatát részben megváltoztatta, oly módon, hogy ahhoz kiegészítést fűzött, illetve a rendelkező rész 5. számú mellékletének egyes rendelkezéseit hatályon kívül helyezte; egyebekben a felperesek keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperesek és az alperes is fellebbezést terjesztett elő.

A Fővárosi Ítélőtábla - mint másodfokú bíróság - jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és a felperesek keresetét teljes egészében elutasította; egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Az ítélet indokolása szerint az alperesnek határozat-tervezetét - az észrevételek alapján történt változtatásokat követően - nem kellett ismételten közzétenni, illetve lehetősége volt határozatának kiegészítésére; ezért az elsőfokú bíróság alaptalanul rendelkezett az alperesi határozat V. számú mellékletének hat bekezdése tekintetében azok hatályon kívül helyezéséről.

A másodfokú bíróság osztotta a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletében foglalt indokolást: a közzététel, a tájékoztatási kötelezettség, az irat-betekintési jog gyakorolhatósága, az előkészítő anyagok, a T. -tanulmány, az üzleti titok, a határozat időbeni hatálya, az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (a továbbiakban: Eht.) 44. § (5) bekezdésének megsértése, az Eht. 24. § g) és i) pontjának érvényre juttatása, a GVH-val való együttműködés, a téves kézbesítés és a tényfeltárási, valamint indokolási kötelezettség körében.

A Fővárosi Ítélőtábla mellőzte az észrevételt tevő személyek kereshetőségi jogára vonatkozó ítéleti megállapításokat, majd rámutatott, hogy az elsőfokú bíróság a perben felmerült anyagi jogi kérdések tekintetében alapvetően helytálló jogi következtetésekre jutott.

A Fővárosi Ítélőtábla álláspontja szerint az alperes jogszerűen végezte a piacelemzést és meghatározást, a JPE szolgáltatóként történő azonosítást.

A fellebbezésekre figyelemmel a másodfokú bíróság rámutatott arra, hogy az alperes feladata a jogsértés (versenykorlátozás) lehetőségének elhárítása, ezért elégséges azt valószínűsítenie, hogy az általa feltárt körülmények hatására versenyprobléma jelentkezhet.

Utalt arra, hogy az alperesi határozat a kérdéses versenyproblémát megjelölte, amikor rögzítette, hogy a mobilszolgáltatóknak lehetőségük van arra, hogy végződtetési díjaikat a versenytársaktól, a vevőktől, és végső soron a fogyasztóktól nagymértékben függetlenül, túlzó módon határozzák meg.

A hozzáféréssel és összekapcsolással kapcsolatos kötelezés tekintetében hangsúlyozta, hogy annak előírása teljes összhangban áll a költségalapú díjak alkalmazásának követelményével.

Nem tartotta kifogásolhatónak a 277/2003. (XII. 24.) Korm. rendeletre történő visszautalást; azzal, hogy az alperesnek nem kötelessége új szabályokat alkotni.

Az átláthatósággal kapcsolatos kötelezettség vonatkozásában az elsőfokú bíróság megállapításait a felek nem vitatták; az egyenlő elbánás elvének megfogalmazása pedig a feltételezett jövőbeni torzulásokat igyekezett megelőzni.

A számviteli szétválasztási kötelezettség körében az Eht. 105. § (1) bekezdése kifejezetten feljogosította az alperest további részletes kötelezettségek előírására, amely nem tekinthető sem jogsértőnek, sem aránytalannak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!