Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2009.4.177 Az elmaradt haszon megítélése csak valós, ellenőrizhető adatokon alapulhat [Ptk. 355. § (4) bek., 359. §].

Kapcsolódó határozatok:

Balassagyarmati Törvényszék G.20283/2004/110., Pesti Központi Kerületi Bíróság P.87731/2007/9., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21246/2007/3., Kúria Gfv.30201/2008/6. (*BH+ 2009.4.177*), Kúria Gfv.30201/2009/3., Fővárosi Törvényszék Pf.631675/2008/4.

***********

A felülvizsgálati kérelem szempontjából irányadó tényállás szerint, a felperes az sz-i ingatlan-nyilvántartásban 1592 hrsz. alatt felvett, a valóságban Sz., Batthyány u. 1/B. szám alatti - M. Zs. tulajdonában lévő - ingatlanon egymásra épülő komplex beruházásként egy sörfőző és ostyasütő üzemet, ehhez tartozó szociális és tároló helyiségeket, valamint egy lakást magában foglaló épületeket szándékozott felépíteni, majd a két műhely hulladékainak felhasználása érdekében egy 150 férőhelyes sertéstelepet kívánt létrehozni. Ehhez a Munkaügyi Központtól 5 300 000 Ft összegű munkahelyteremtő támogatást kapott. Ennek fejében 1994. december 31-étől 3 éven át 19 fő munkavállaló folyamatos alkalmazását vállalta.

A peres felek között 1994. február 25-ével létrejött kölcsön,- és alkölcsön szerződésben az alperes jogelődje az M. Bank Rt. (a továbbiakban: az alperes) a saját pénzforrásai terhére 1 250 000 Ft beruházási, valamint az ún. világbanki kölcsönkeret terhére 3 750 000 Ft, mindösszesen 5 000 000 Ft folyósítását vállalta a felperes részére oly módon, hogy a felperes beruházási számláit ilyen összeg erejéig egyenlíti ki. Az alperes a fenti kölcsönből 1994 augusztusáig 1 811 264 Ft összegű felperesi számlát kiegyenlített, 1994 októberében a felperes által benyújtott számlákat nem fizette ki, a fennmaradó 3 188 736 Ft folyósítását végül 1994 decemberében megtagadta. A felperes az építkezést 1994 végétől leállította.

A jelen per alperese által a jelen per felperese ellen kölcsön visszafizetése iránt indított perében a felperes keresete, valamint az ottani alperes kártérítés iránti viszontkeresete tárgyában a városi bíróság a ítéletében a keresetet, valamint az alperes viszontkeresetét is elutasította. A megyei bíróság a viszontkereset elutasítását sérelmező alperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatta meg, hogy a bank kártérítési felelősségét megállapította, mert az általa felhozott körülményekre hivatkozással jogos ok nélkül tagadta meg a kölcsön további folyósítását, ezzel megszegte a kölcsön szerződést.

A Legfelsőbb Bíróság a bank által benyújtott felülvizsgálati kérelem alapján hozott ítéletében a másodfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.

A felperes a 2003. március 6-án előterjesztett keresetében 150 000 000 Ft kártérítés, valamint 346 717 Ft összegű az alperes által jogosulatlanul felszámított többletkamat és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. A megyei bíróság ítéletében a keresetet elutasította. Az ítélőtábla végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

A Megyei Munkaügyi Központ 1996-ban a felperesnek megítélt munkahelyteremtő támogatására vonatkozó döntését visszavonta és kötelezte a felperest az 5 300 000 Ft összegű támogatás - kamataival együtt - 22 506 000 Ft visszafizetésére. A határozatot a felperes előbb fellebbezéssel majd keresettel támadta meg. Az Országos Munkaügyi Központ Jogi Iroda Regionális Kirendeltsége az elsőfokú határozatot helybenhagyta, a megyei bíróság pedig ítéletével a felperesnek az államigazgatási határozat felülvizsgálatára irányuló keresetét elutasította.

A megismételt eljárásban a felperes előadta, hogy az alperes által jogosulatlanul visszatartott összeg elegendő lett volna a sörfőző üzem befejezéséhez és a termelés beindításához. Az alperes szerződésszegő magatartása miatt azonban a sörfőző üzemet sem tudta befejezni, a termelést nem tudta beindítani, így annak nyereségéből nem tudta befejezni az ostyasütő üzemet és megvalósítani a tervezett sertéstelepet sem. Nem tudott 19 munkahelyet teremteni, ezért a munkahelyteremtő támogatás visszafizetésére is kötelezték. A többször módosított keresetében végül is 1 049 871 535 Ft és késedelmi kamatai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Ezen belül az épület befejezési költségeként 98 400 000 Ft; elmaradt jövedelem címén 352 465 000 Ft; a tárolt építési anyagban 1998-ban bekövetkezett tűzkár címén 1 400 000 Ft; a K. B. Kft. 1992-ben és 1993-ban ígért támogatásának elmaradása és technológiai áremelkedés címén 100 000 000 Ft; a munkahelyteremtő támogatás visszafizetése miatt 22 506 000 Ft; az Európai Unió normáihoz való alkalmazkodás és piacra jutás többletköltsége címén 179 775 000 Ft; 346 717 Ft többletkamat; 50 000 000 Ft nem vagyoni kár, végül társasági és különadó címén az előzőek 20%-a, mindösszesen 1 049 524 535 Ft és kamatai megítélését kérte.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A megyei bíróság végzésével a munkahelyteremtő támogatás visszafizetése iránt előterjesztett kereset tárgyában a pert időelőttiség okából megszüntette, a további keresetek tárgyában hozott ugyanilyen számú ítéletében pedig kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 6 346 717 Ft-ot, ebből 6 000 000 Ft-nak 2003. március 6-ától; 346 717 Ft-nak pedig 1996. január 1-jétől a kifizetés napjáig járó, az ítéletben írt mértékű késedelmi kamatát, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A keresetet a 346 717 Ft többletkamat, valamint az épület befejezési költségéből 6 000 000 Ft tekintetében találta alaposnak.

Az elmaradt jövedelem vonatkozásában megállapította, hogy dr. B. T. könyvszakértő a szakértői vélemény elkészítésekor kizárólag a felperesnek a hitel elnyeréséhez benyújtott pályázatában szereplő adatokból indult ki. A kft. nem működött, gyakorlati tapasztalatai nem voltak, alapinformációk nem álltak rendelkezésre, valójában a szakértő a tervezett és remélt adatokból kiindulva adta meg a szakértői véleményét, ezért az elmaradt jövedelem megállapítására nem volt alkalmas.

Az építőanyagban 1998-ban esett tűzkár tekintetében megállapította, hogy a felperes nem járt el körültekintően, amikor nem a biztosított építési területen, hanem a saját telkén tárolta az anyagokat, egyébként az okozati összefüggés sincs bizonyítva az alperes magatartása és a bekövetkezett tűzkár esemény között.

A K. B. Kft. támogatásának elmaradásával kapcsolatban az elsőfokú bíróság megállapította, hogy 1994-ben a felperesnek 5 000 000 Ft ellenérték fejében módjában állt volna a sörfőző berendezés megvásárlása tekintve, hogy ezzel az összeggel, - sőt saját előadása szerint a kölcsön összegétől független egyéb forrással is - rendelkezett. Megítélése szerint az a körülmény, hogy az alperes a kölcsön fennmaradó részét nem folyósította, nem függött össze azzal, hogy a felperes és a K. Kft. között az üzleti kapcsolat nem jött létre. Végül megállapította, hogy a K. Kft.-nek a berendezés értékesítésére vonatkozó ajánlatát konkrét ajánlatként értékelni nem lehetett, az üzleti kapcsolatok kialakítása érdekében pedig a felperes nem tudott további lépéseket bizonyítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!