Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

EH 2012.08.B16 Az önbíráskodás bűntettét valósítja meg, aki az elveszett birtoka visszaszerzése érdekében alkalmazott önhatalmával túllép a birtok visszaszerzéséhez szükséges mértéken, ezáltal részéről az erőszak kifejtése a birtoksérelem miatti megtorlás eszközévé válik [Btk. 273. § (1), (3) bek.; Ptk. 188. § (1), (2) bek., Ptk. 190. § (1), (2) bek.].

A városi bíróság ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 273. § (1) bekezdése szerinti önbíráskodás bűntet­tében, valamint a Btk. 170. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés szerint minősülő súlyos testi sértés bűntet­tében; ezért halmazati büntetésül egy évi börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását négy évi próbaidőre felfüggesztette. Emellett rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelről és a bűnügyi költség viseléséről.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás lényege a következő:

A terhelt és a sértett házasságon kívüli életközösségben éltek, kapcsolatukat azonban megszakították. A közös gyermeküket az anya, a sértett gondozza.

Együttélésük alatt egy Fiat Multipla 1.9. JTD típusú gépjárműre tettek szert. A gépkocsit - amelynek tulajdonosa a forgalmi engedély szerint a sértett volt - az életközösség megszakadásakor a terhelt magával vitte, bár annak közterheit továbbra is a sértett viselte. A sértett több alkalommal jelezte is, hogy a jármű használatára igényt tart.

2008. január 11-én a terhelt a járművel a sértett k.-i házához hajtott, hogy a közös gyermeküket láthatás céljából magával vigye.

A terhelt indulás előtt beszállt a gépjárműbe, és a gyermeket középre ültette; a sértett pedig beült a jármű bal első ülésébe, és kihúzta a műszerfalból a gépkocsi indítókulcsát, közölve a terhelttel, hogy a jármű használatára igényt tart. A terhelt annak érdekében, hogy visszaszerezze az indítókulcsot, bal kezével megragadta a sértett jobb csuklóját, majd jobb kezével ököllel, közepes erővel, legalább három alkalommal megütötte a sértett homlokát és orrát.

A gyermek az első ütést követően a sértett felszólítására kiszállt az autóból, és ezt követően az autó mellett állt.

Az 50 kg súlyú, 170 cm magas sértett az erőszak hatására kiejtette kezéből a kulcsot; a jelentős fizikai erőfölényben lévő - 95 kg súlyú, 182 cm magas - terhelt mindkét lábával több alkalommal megrúgta a sértett testét, aki emiatt hanyatt kiesett az autóból.

Ezután a terhelt az autó ajtaját becsukva a helyszínről elhajtott.

Védekezés közben a sértett elszakította a terhelt pólóját, valamint nyakláncát.

A bántalmazás következtében a sértett orrának lágyrész-zúzódását, orrcsontjának törését, bal felkarjának lágyrész-zúzódását, valamint homloktájának zúzódását szenvedte el. Sérüléseinek gyógytartama - az orrcsonttörésre tekintettel - nyolc napon túli, tényleges gyógytartama négy hét.

Az elsőfokú ítéletet a bejelentett fellebbezések folytán a megyei bíróság felülbírálta, és ítéletével megváltoztatta annyiban, hogy a terhelttel szemben a szabadságvesztés felfüggesztésének próbaidejét öt évre súlyosította; a testi épség elleni bűncselekmény megnevezését testi sértés bűntettére helyesbítette; a bűnjellel kapcsolatos rendelkezést mellőzte; egyebekben a határozatot helybenhagyta.

Az első-, és másodfokú ítélet ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt, elsősorban a terhelt felmentése, másodlagos indítványként az ítélet hatályon kívül helyezése és új eljárás lefolytatása érdekében, amit a Be. 416. §-ra alapított, a tényleges felülvizsgálati ok pontos megjelölése nélkül.

Az indítvány tartalma szerint a gépkocsit a terhelt a saját vagyonából vásárolta, és annak használatára a sértett nem is tartott igényt a különköltözést követően, azt soha nem kérte, és az erre vonatkozó állítását semmilyen módon nem is bizonyította. Ezért a gépjármű birtokosa a terhelt volt, akit emiatt megilletett a birtokvédelem, és ennek keretében - tekintettel a Ptk. 190. § (1) bekezdésére - az önhatalom is. Az, aki az önbíráskodás bűncselekményét elkövette, nem a terhelt, hanem a sértett volt.

Ezt meghaladóan arra hivatkozott, hogy a bántalmazás nem történhetett a tényállásban rögzített módon, mivel a terhelt és a sértett között ott volt a gyermek is; emellett a sértett állításait a bíróság által értékelt bizonyítékok a bántalmazás kapcsán nem támasztották alá. Sem az ambuláns-lap, sem a szakértői vélemény nem igazolta a sértett mellkasi sérüléseit, a rugdosás tényét és az annak kapcsán keletkezhetett sérüléseket.

Megítélése szerint a sértett ellentmondásos és tényeket elhallgató vallomásával szemben a terhelt volt az, aki a sértetti jogtalan támadást jogos védelemmel próbálta elhárítani, azonban az eljárt bíróságok elmulasztották a tényállás alapos, hiánytalan és valóságnak megfelelő tisztázását.

A legfőbb ügyész a felülvizsgálati indítványt az irányadó tényállást támadó részében törvényben kizártnak, egyebekben alaptalannak tartotta. Álláspontja szerint az ítéleti tényállásra figyelemmel a birtokvédelem nem illette meg a terheltet, így az alkalmazott erőszak a jogérvényesítésnek nem volt megengedhető eszköze. Ezért a megtámadott határozatok hatályban tartására tett indítványt.

A felülvizsgálati indítványt a Kúria alaptalannak tartotta.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslati jellegéből következik, hogy az csak a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okokból vehető igénybe.

Emellett a Be. 423. §-a (5) bekezdése alapján a Kúria hivatalból is vizsgálni köteles, hogy a Be. 416. §-ának (1) bekezdés c) pontja szerinti - a Be. 373. § (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, valamint a II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott - eljárási szabálysértéssel került-e sor a támadott határozatok meghozatalára.

Az ügyben ilyen, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést azonban a Kúria nem észlelt.

A Be. 423. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó; e tényállás az indítványban nem támadható.

Az indítványozó a sértettnek a gépkocsi birtokba vételére vonatkozóan tett korábbi nyilatkozatait, a sértett szavahihetőségét, a bíróság által értékelt bizonyítékok bizonyító erejét kétségbe vonva, a sérülések keletkezésének módját vitatva, a tényállás felderítettségét és megalapozottságát, azaz az irányadó tényállást támadta. Miután ezek az indokok a felülvizsgálati okok körén kívül esnek, azokkal a Kúria érdemben nem foglalkozott.

A Be. 416. §-ának (1) bekezdés a) pontja alapján a jogerős ügydöntő határozat felülvizsgálatának van helye, ha a terhelt bűnösségének a megállapítására a büntető anyagi jogi szabályok megsértésével került sor.

Miután a védő a bűnösség megállapítását illetően anyagi jogszabálysértésre - büntethetőséget kizáró okok figyelmen kívül hagyására - hivatkozott indítványában, a Kúria a felülvizsgálatot erre figyelemmel lefolytatta.

Annak eldöntésénél, hogy történt-e az ügyben büntető anyagi jogi jogsértés, ugyancsak a jogerős határozatokban rögzített tényekből kellett kiindulni.

A Btk. 273. § (3) bekezdése szerint nem valósul meg önbíráskodás, ha a vagyoni igény érvényesítésnek az erőszak alkalmazása megengedett eszköze.

Az 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 188. § (1) bekezdése szerint a birtokost akkor, ha a birtokától jogalap nélkül megfosztják, vagy birtoklásában zavarják (tilos önhatalom), birtokvédelem illeti meg. A (2) bekezdés szerint a birtokost a birtokvédelem mindenkivel szemben megilleti, annak a kivételével, akitől a birtokot tilos önhatalommal szerezte meg.

A Ptk. 190. § (1) bekezdése felhatalmazza a birtokost, hogy a birtoka ellen irányuló támadást - a birtok megvédéséhez szükséges mértékben - önhatalommal is elhárítsa; a (2) bekezdésre figyelemmel pedig joga van az elveszett birtok visszaszerzése érdekében önhatalmúlag fellépni, ha a más birtokvédelmi eszköz igénybevételével járó időveszteség a birtokvédelmet meghiúsítaná.

A Ptk. idézett két bekezdésének rendelkezése csak egymásra tekintettel értelmezhető helyesen. Eképpen az elveszett birtok visszaszerzése érdekében (egyéb törvényi feltétel megléte mellett is) csak a dolog birtokának visszaszerzéséhez szükséges mértékben alkalmazható, az a birtok elvesztése miatti megtorlás, bosszú eszköze nem lehet.

Ezért az önbíráskodás kapcsán arra volt figyelemmel a Kúria, hogy a védő által hivatkozottaknak megfelelően az erőszak kifejtésével foganatosított birtokvédelem megillette-e a terheltet, és amennyiben igen, a terhelt a birtokvédelem szükséges mértékét túllépte-e.

Miután a kulcs birtokosa korábban az irányadó tényállás szerint is a terhelt volt, és őt a sértett birtokától megfosztotta, így a fenti törvényi rendelkezések alapján megillette őt a birtokvédelem, és jogosulttá vált önhatalmúlag is fellépni. Ez az önhatalom azonban a fent idézett törvényi rendelkezés szerint nem terjedhetett túl a birtok megvédéséhez szükséges mértéken, és nem alakulhatott át megtorlássá.

A terhelt azzal, hogy a sértett csuklóját megragadta, és a sértett a kulcsot a kezéből kiejtette, már megvédte, visszaszerezte a birtokát. A terhelt azonban a jelentős fizikai erőbeli fölénye ellenére ököllel, közepes erővel, legalább három alkalommal megütötte a sértett homlokát és orrát, illetve mindkét lábával több alkalommal megrúgta a sértett testét.

Erre a bántalmazásra pedig az indítókulcs visszaszerzéséhez nyilvánvalóan nem volt szükség; a sértett többszöri megütésével és megrúgásával - amely súlyos testi sértést is okozott - a terhelt messzemenően túllépte a birtokvédelemhez szükséges mértéket, így cselekményét megtorlásnak és nem birtokvédelemnek kell tekinteni.

A Btk. 29. §-ának (1) bekezdése szerint jogos védelem folytán nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

Miután az indítvány a terhelti cselekmény súlyos testi sértés bűntettekénti értékelése kapcsán erre a büntethetőséget kizáró okra is hivatkozott, a Kúria azt is vizsgálta, hogy történt-e jogtalan támadás a sértett részéről a terhelt személye vagy javai ellen, így jogos védelmi helyzetben eljárva bántalmazta-e a sértettet és okozott neki több - köztük nyolc napon túl gyógyuló, töréses - sérülést.

Az irányadó tényállás szerint azonban a terhelt volt az, aki a sértettre támadt, így a személye elleni támadás elhárítása érdekében az erőszak kifejtése - a sértett bántalmazása - nem lehetett indokolt.

Nem foghatott helyt a jogos védelemre hivatkozás a terhelt javai - nevezetesen az indítókulcs, és ezen keresztül a gépjármű - elleni sértetti támadás kapcsán sem.

Bár az irányadó tényállás szerint a jármű forgalmi engedélyébe tulajdonosként a sértett volt bejegyezve, és annak közterheit is ő viselte, továbbá a járművet a terhelt és a sértett élettárskénti együttélésük alatt szerezték, így az a tulajdonközösség megszüntetéséig közös tulajdonukat képezte, ez a jogos védelmi helyzet megítélésénél ugyancsak nem bír jelentőséggel, miután a terhelt magát a gépkocsi kizárólagos tulajdonosának gondolva az indítókulcsra vonatkozó igényét jogosnak vélte.

Mindettől függetlenül a jogos védelem fogalmi meghatározásából következik azonban, hogy jogos védelmi helyzet csak addig áll fenn, amíg a jogtalan támadás tart. Az irányadó tényállás szerint azonban a terhelt a sértettet az indítókulcs visszaszerzéséhez szükséges mértéket lényegesen meghaladóan, ráadásul a kulcs visszaszerzése után is bántalmazta. Jogos védelemre, mint büntethetőséget kizáró okra alappal nem hivatkozhat.

Miután így az eljárt bíróságok helyesen következtettek a terhelt bűnösségére, a Kúria a felülvizsgálati indítványnak nem adott helyt és a támadott ítéleteket a Be. 426. §-a alapján hatályban tartotta.

(Kúria Bfv. I. 1.354/2011.)