Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2004.147 ÜGYVEZETŐ VISSZAHÍVÁSA - ÉRINTETT TAG SZAVAZATI JOGA - ÜGYVEZETŐI ÉS TULAJDONOSI MINŐSÉG ÉRTÉKELÉSE - TÁRSASÁGI SZERZŐDÉS FAKULTATÍV TARTALMI ELEMEKÉNT SZAVAZATI JOG KORLÁTOZÁSA

Az új Gt. a régi Gt. 187. § (2) bekezdésénél szűkebben határozza meg azokat a körülményeket, amelyek fennállásánál a kft. tagja szavazati jogát nem gyakorolhatja, megengedi azonban, hogy a tag érintettségét a létesítő okirat a törvénynél tágabban fogalmazza meg. Ha erre nem került sor, a társaság azon tagja, aki egyben ügyvezető (vezető tisztségviselő) is, a visszahívásáról döntő határozat meghozatalában részt vehet [1997. évi CXLIV. tv. (új Gt.) 9. § (1) bek., 18. § (4)-(5) bek.; 1988. évi VI. tv. (régi Gt.) 187. § (2) bek.].

Az É. 92 Éttermi Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot a Megyei Cégbíróság 1992. június 15. napján jegyezte be a cégjegyzékbe. Tagjai F. J. felperes és F. T., akik testvérek. F. T. a társaságban többségi irányítást biztosító befolyása alapján 200, míg a felperes 100 szavazattal rendelkezik. Mindketten a társaság önálló cégjegyzési joggal rendelkező ügyvezetői is.

F. T. ügyvezető 2003. május 30. napjára taggyűlést hívott össze az alábbi napirendi pontokkal.

Az ügyvezető beszámolója az elmúlt gazdasági évben végzett tevékenységről; a könyvvizsgáló jelentése a gazdasági mérlegről, eredménykimutatásról; döntés a mérleg és eredménykimutatás elfogadásáról; osztalék megállapítása; döntés az adózás és osztalékfizetés utáni eredmény felhasználásáról; az ügyvezetők tételes elszámolása az általuk bonyolított pénzforgalmi ügyletekről; a taggyűlés döntése az ügyvezetők részletes elszámolásának elfogadása, illetve el nem fogadása függvényében az ügyvezetők pozíciójukban történő megerősítéséről, vagy visszahívásáról.

A mindkét tag részvételével megtartott taggyűlés az 1/2003. számú határozatával elfogadta a társaság 2002. évi mérleg beszámolóját, melyet a társaság könyvvizsgálója korlátozó záradékkal látott el, és 2/2003. számú határozatával döntött arról, hogy a társaság osztalékot nem fizet. A taggyűlés F. T. 200 szavazatával, F. J. 100 szavazata ellenében 3/2003. számú határozatával nem fogadta el F. J. ügyvezető elszámolását. Ezt követően szintén F. T. tag 200 szavazatával és F. J. tag 100 ellenszavazatával meghozott 4/2003.05.30. számú határozattal a taggyűlés elfogadta F. T. ügyvezető elszámolását.

A jegyzőkönyv rögzíti, hogy F. T. ügyvezető kezdeményezi F. J. ügyvezető tisztségéből való visszahívását, mivel a taggyűlés nem fogadta el a beszámolóját, továbbá, hogy a társasági törvény alapján, mivel a határozat felelősség és kötelezettség alól mentesíti F. J.-t, ezért nem szavazhat, őt számításon kívül kell hagyni, és F. T. 200 szavazatát kell 100%-nak tekinteni. Az 5/2003.05.030. számú határozat szerint a taggyűlés egyhangúlag visszahívja F. J.-t az ügyvezetői tisztségéből.

F. J. ezt követően szintén kezdeményezte F. T. ügyvezető visszahívását, melyet a másik tag arra hivatkozással utasított el, hogy az 5. napirendi pont értelmében az ügyvezető visszahívására csak a beszámoló elfogadása, vagy el nem fogadása függvényében van lehetőség. Határozat e kérdésben a taggyűlésen nem született.

A felperes a 2003. június 30. napján benyújtott keresetében a 2003. május 30-án tartott taggyűlésen hozott 4/2003. és 5/2003. szám alatti határozatok hatályon kívül helyezését, valamint az alperes perköltségben való marasztalását kérte. Keresetét arra alapította, hogy a taggyűlés az első három napirendi pont kérdésében szabályszerű határozatokat hozott, a 4. napirendi pont alatt azonban álláspontja szerint jogszabálysértő határozat született 4/2003. 05.30. számon, figyelemmel arra, hogy annak meghozatalánál F. T. tag az 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 18. § (5) bekezdése alapján nem szavazhatott volna, mert őt a határozat kötelezettség és felelősség alól mentesítette. Jogsértő a taggyűlés 5/2003. 05.30. számú - a felperes visszahívásáról rendelkező - határozata is, mert az szorosan összefügg a 4. napirendi ponttal, amelynek tárgyalása során jogsértő határozat született, továbbá F. T. mint a taggyűlés levezető elnöke nem engedte napirendre tűzni az ő visszahívásáról történő szavazást, a felperes kifejezett kérése ellenére. A felperes álláspontja szerint ez a körülmény is jogszabálysértővé teszi az 5. sorszámú határozatot.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és felperesnek a perrel felmerült költségei megtérítésére való kötelezését kérte. Vitatta, hogy a taggyűlésen hozott 4. sorszámú határozat jogsértő lenne. E körben arra hivatkozott, hogy a felperes nem támadta a 3/2003. számú határozatot, amelynek meghozatalakor szintén mindkét tag szavazott. Amennyiben a bíróság mégis jogsértőnek tekintené a 4. sorszámú határozatot, álláspontja szerint ez nem érinti az 5. sorszámú határozat jogszerűségét, mert az nem a 4., hanem a felperes által nem sérelmezett 3. sorszámú taggyűlési határozaton alapul.

A Megyei Bíróság a 2003. november 18-án kelt ítéletében az alperes 2003. május 30. napján tartott taggyűlésének 4/2003. számú határozatát megsemmisítette, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet indokolása a 4/2003. számú határozat vonatkozásában megállapította, hogy F. T. érintett volt annyiban, hogy felmerülhetett esetleges visszahívásának lehetősége. Az elsőfokú bíróság a taggyűlés 4. sorszámú határozatát a Gt. 18. § (5) bekezdése alapján - figyelemmel a 18. § (4) bekezdésére is - megsemmisítette. Az 5/2003. számú határozat vonatkozásában megállapította, hogy a felperes azt vitatta, hogy F. T. 200 szavazata 100%-nak minősül. A felperes visszahívása annak következménye, hogy elszámolását, beszámolóját a taggyűlés nem fogadta el. Tekintettel arra, hogy a taggyűlést nem vitásan szabályszerűen hívták össze és a napirendi pontok között az ügyvezetők esetleges visszahívása is szerepelt, e tekintetben az elsőfokú bíróság megállapítása szerint a szavazásra bocsátás nem volt jogszabályellenes. A Gt. 158. §-ában meghatározott szavazati arány teljesült, a határozat ezért a jogszabályoknak megfelel. Ezért e tekintetben a bíróság a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben vagylagosan annak hatályon kívül helyezését, illetőleg annak megváltozatásával a 2003. május 30-án meghozott 5/2003. számú jogszabálysértő határozat megsemmisítését, vagy a per felfüggesztését kérte. Fellebbezése szerint iratellenes az elsőfokú ítélet indokolásában tett azon megállapítás, hogy a felperes azt vitatta, hogy F. T. 200 szavazata 100%-nak minősül. Az 5/2003. számú taggyűlési határozat jogszabálysértő jellegét a keresetben megjelöltek szerint kérte megállapítani. A per tárgyalásának felfüggesztésére irányuló kérelmét azzal indokolta, hogy peres eljárás van folyamatban azon üzletrész adásvételi szerződés érvénytelensége tárgyában, amellyel F. T. a társaságban a többségi irányítást biztosító befolyását megszerezte. Álláspontja szerint jelen per elbírálásának előkérdése a tagok személyét, illetve üzletrészük mértékét esetlegesen megváltoztató döntés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!