T/3637. számú törvényjavaslat indokolással - egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról
2018. évi CXXXVII. törvény egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról
1. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosítása
1. §
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 74. § (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) A természetvédelmi hatóság szükség esetén vagy a tulajdonos, vagy a használó kérésére gondoskodik a riasztásban, befogásban, gyérítésben kellő szakértelemmel rendelkező szerv bevonásáról.
(4) A természetvédelmi hatóság kártalanítást fizet, ha a védett állatfaj egyedének kártétele azért következett be, mert
a) nem tett eleget az (1) bekezdésben meghatározott, megalapozott kérelemnek;
b) jogerős bírói ítélet megállapította, hogy jogsértően nem engedélyezte megfelelő riasztási, vagy kárelhárítási módszer alkalmazását;
c) indokolatlanul nem teljesítette a (3) bekezdésben meghatározott kérést."
2. A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény módosítása
2. §
A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 1. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A törvény hatálya az e törvényben meghatározott rendelkezések szerint vadászterületnek minősülő területre - ideértve a zárttéri vadtartás céljául szolgáló területeket is - és a természetes környezetben vadon élő vadfajokra, valamint a zárttéri vadtartó létesítményekben tartott vadfajokra terjed ki."
3. §
A Vtv. 8. §-a a következő (4)-(6) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A vadgazdálkodási tájegység határát a vadgazdálkodási üzemtervi időszak lejártakor, különösen a 19. § (2) bekezdés c), d), f) és l) pontjában meghatározott szempontokra tekintettel felül kell vizsgálni. A felülvizsgálathoz a miniszter a vadászati hatóság és az Országos Vadgazdálkodási Adattár (a továbbiakban: Adattár) javaslatait beszerzi.
(5) A vadgazdálkodási tájegység határának módosítása - a (4) bekezdésben foglalt eseten kívül - az üzemtervi időszakon belül egy alkalommal, indokolt esetben kezdeményezhető. A módosítást a módosítással érintett vadászterületek vadászatra jogosultjai együttesen kezdeményezhetik. A módosításra irányuló javaslatot szakmai felülvizsgálat céljából az illetékes vadászati hatóság, az érintett tájegységi fővadász és az Adattár részére, indokolással ellátva kell megküldeni.
(6) A vadászati hatóság, a tájegységi fővadász és az Adattár az (5) bekezdés szerinti módosítás indokoltságáról a javaslat kézhezvételét követő 30 napon belül egyeztetést tart. A vadászati hatóság a módosítás támogathatóságáról az egyeztetést követő 15 napon belül írásban tájékoztatja a minisztert, aki a szakmailag megalapozott és indokolt módosító javaslat alapján a tájegységi határt módosíthatja."
4. §
A Vtv. 9. § (3) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A nem vadászterületen elejtett, befogott vagy elhullott vad - ideértve annak trófeáját is -valamint a hullatott agancs, annak a vadászatra jogosultnak a tulajdonába kerül, amelyiknek a vadászterületéről a vad oda került. Kétség esetén tulajdonosnak a fellelés helye szerinti legközelebbi vadászterület vadászatra jogosultját kell tekinteni."
5. §
(1) A Vtv. 10. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vadászati jog gyakorlásának minősül, ha a vadászatra jogosult:
a) e törvényben előírt feltételek megléte esetén saját tulajdonában álló vadászterületén vagy az általa haszonbérelt vadászterületen saját maga vadászik;
b) az általa meghívott vadász számára biztosítja a vadászat lehetőségét (a továbbiakban: vendégvadászat);
c) írásbeli megállapodás alapján, ellenérték fejében biztosítja más vadász, vadásztársaság, gazdasági társaság számára meghatározott fajú, ivarú és számú vad vadászatát (a továbbiakban: bérvadászat)."
(2) A Vtv. 10. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Társult vadászati jog esetén a vadászati jogot kizárólag haszonbérlet útján lehet gyakorolni."
6. §
A Vtv. 14. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
"(1) Társult vadászati jog esetén a 12. § (1) bekezdése szerinti kérdésekben való határozat meghozatalát a vadászterület összes tulajdonosának a tulajdoni hányada arányában számított egyötöde hirdetmény közzététele útján kezdeményezheti. A hirdetmény közzététele iránti kérelmet a gyűléssel érintett vadászterület fekvése szerint illetékes vadászati hatósághoz kell benyújtani. A hirdetménynek tartalmaznia kell a tulajdonosi közösség gyűlésének helyét, idejét és napirendi pontjait, a képviselet szabályaira való figyelmeztetést, továbbá a vadászterület térképi megjelölését. Az e bekezdésben meghatározott tartalommal beadott hirdetmény kérelemnek minősül.
(2) A vadászati hatóság az (1) bekezdésben meghatározott tartalmú hirdetményt a tulajdonosi közösség gyűlését megelőző legalább harmincadik napon teszi közzé a központi elektronikus tájékoztatásra szolgáló honlapján, valamint kifüggeszti a hirdetőtáblájára. A vadászati hatóság a hirdetményre rávezeti a közzététel időpontját és a levétel napját. A vadászati hatóság a hirdetményt a tulajdonosi közösség gyűlésének napját követő legközelebbi munkanapon veszi le a honlapról és a hirdetőtábláról.
(2a) Joghatás a vadászati hatóság központi elektronikus tájékoztatásra szolgáló honlapján való közzétételhez fűződik. A hirdetményt a kezdeményezőnek - tájékoztató jelleggel - minden érintett település önkormányzati hirdetőtáblájára is ki kell függeszteni."
7. §
A Vtv. 28. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vadászatra jogosult nem veszélyeztetheti a vadászható és nem vadászható állatfajok, valamint az egyéb élő szervezetek fennmaradását."
8. §
A Vtv. 43. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A tájegységi vadgazdálkodási terv az adott térségre vonatkozóan tartalmazza:)
"c) a vadállomány-szabályozás irányelveit;"
9. §
A Vtv. 74/B. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az Országos Trófeabíráló Testület
a) elvégzi az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott nemzetközi ponthatárt elérő trófeák felülbírálatát,
b) gondoskodik a hazai szabadterületi és zárttéri trófea-ranglista elkülönített vezetéséről.
(7) A miniszter az Országos Trófeabíráló Testület szakmai javaslata alapján
a) hatósági bizonyítványt állít ki az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott nemzetközi ponthatárt elérő trófeák felülbírálati eredményéről,
b) a vadászati hatóság trófeabírálati határozata tekintetében másodfokon eljár,
c) határozatot hoz a rendkívüli értékű trófea nemzeti értékké nyilvánításáról,
d) határozatban engedélyezi a nemzeti értékké nyilvánított trófea Magyarország területéről való kivitelét."
10. §
A Vtv. 75. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A vadkár megtérítésére az köteles, aki a kárt okozó vadfajjal vadgazdálkodási tevékenységet folytat és annak vadászatára jogosult, valamint akinek vadászterületén a károkozás bekövetkezett."
11. §
A Vtv. 81/B. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vadászatra jogosult az adott vadászati évet megelőző vadászati évben a vadászatra jogosult által a vadkárért kifizetett kártérítés mértékének megfelelő - az adott vadászati év október 31. napjáig vadkárért ténylegesen kifizetett összeggel csökkentett - összeget a vadkár alapban az adott vadászati év november 1. napjáig biztosítja."
12. §
(1) A Vtv. 100. § (1) bekezdés c) pontjának 6. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben szabályozza)
"6. a vadászjegy és a vadászati engedély kiállítására, érvényesítésére, visszavonására, valamint az értük fizetendő költségtérítés mértékére vonatkozó szabályokat,"
(2) A Vtv. 100. § (1) bekezdés c) pontja a következő 27. alponttal egészül ki:
(Felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben szabályozza)
"27. a korlátozott látási viszonyok mellett végzett vadászat rendjének különös szabályait,"
13. §
A Vtv. 110. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha a Módtv. hatálybalépése előtt a vadászati hatóság által jóváhagyott, de 2017. február 28-án le nem járó üzemterv szerint működő vadászterület vonatkozásában a földtulajdonosi közösség és a vadászatra jogosult az (1) bekezdésben foglaltak szerint nem kérelmezte a haszonbérleti szerződés meghosszabbítását, vagy kérelmezte, de a vadászati hatóság a (3) bekezdés alapján a kérelmet elutasította, a vadászterület határát 2020. február 29-ig a 11/A-11/C. §-ban foglaltak szerint meg kell állapítani és a hatályos vadászati üzemterv lejártát követő időszakra a haszonbérleti szerződést meg kell kötni azzal, hogy a 11/A. § (2) és (5) bekezdésében, valamint a 11/B. § (1) bekezdésében foglalt határidők vonatkozásában a hatályos vadgazdálkodási üzemtervi ciklus utolsó vadászati éve alatt a 2019/2020-as vadászati évet kell érteni."
14. §
A Vtv. a következő 111. §-sal egészül ki:
"111. §
Mentesül a 81. § (5) bekezdésében foglalt jogkövetkezmények alól az a vadászatra jogosult, amely 2018. november 1-ig az egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról szóló 2018. évi .... törvény által megállapított 81/B. § (2) bekezdésben szabályozott módon biztosította a vadkár alap összegét."
15. §
A Vtv.
1. 27/C. § (1) bekezdésben a "fenotípusos" szövegrész helyébe a "küllemi", szöveg,
2. 39. § (3) bekezdésben a "tilalom feloldásáig tilos" szövegrész helyébe a "tilalom feloldásáig a kímélendő fajokra tilos" szöveg,
3. 40. §-ban a "vadállomány szabályozásával" szövegrész helyébe a "vadállomány hasznosításával és szabályozásával" szöveg,
4. 41. § (2) bekezdés d) pontjában az "Országos Vadgazdálkodási Adattár (a továbbiakban: Adattár)" szövegrész helyébe az "az Adattár" szöveg,
5. 57. § (4) bekezdésben a "fenntartható" szövegrész helyébe a "tartamos" szöveg,
6. - az agrárium versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2017. évi CLXXXIII. törvénnyel megállapított - 110. § (1) bekezdésben a "számított hat hónapos" szövegrész helyébe a "számított nyolc hónapos" szöveg
lép.
16. §
Hatályát veszti a Vtv.
1. 13. § (2) bekezdése,
2. 16. § (4) bekezdése,
3. 19. § (3) bekezdésében az "- a (4) bekezdésben foglalt eset kivételével -" szövegrész,
4. 19. § (4) bekezdése,
5. 37/A. § (1) bekezdés 6. pontja,
6. 37/B. § (3) bekezdés 2. pontja,
7. 71. § (1) bekezdés 26. pontja,
8. 81. § (2) bekezdésében az "és a károsult kárának megtérítését nem közvetlenül a bíróságtól kéri," szövegrész,
9. 108. §-a.
3. A vízitársulatokról szóló 2009. évi CXLIV. törvény módosítása
17. §
(1) A vízitársulatokról szóló 2009. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Vt.) 23/A. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A tagot a közgyűlésen - két tanú által aláírt - írásbeli meghatalmazással ellátott személy is képviselheti. Egy képviselő legfeljebb öt tagot képviselhet."
(2) A Vt. a következő 69. §-sal egészül ki:
"69. §
(1) Az egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról szóló 2018. évi ... törvény hatályba lépésének napjával
a) a taggal szemben csak olyan fizetési kötelezettség teljesítése miatti eljárás indítható,
b) a taggal szemben csak olyan fizetési kötelezettség állapítható meg, vagy
c) a tag a társulat részére csak olyan fizetési kötelezettséget köteles teljesíteni,
amely a közgyűlés 23/A. § (5) bekezdése szerinti határozatán alapszik.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat a folyamatban levő bírósági, valamint végrehajtási eljárásokban is alkalmazni kell azzal, hogy a tag által a 2012. december 27. napját megelőzően hozott küldöttgyűlési határozat alapján a társulat részére már teljesített fizetés nem követelhető vissza."
4. A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény módosítása
18. §
A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény 43. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A tanulószerződés kötésére jogosult egyéb szerv, szervezet)
"c) a 4/A. § (2) bekezdése szerinti miniszter által fenntartott szakképző iskola az agrárpolitikáért, az erdőgazdálkodásért, a vadgazdálkodásért, az élelmiszeriparért, a halgazdálkodásért felelős miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítésre történő felkészítés keretében részt vevő tanulója tekintetében, ha a tanuló a szakképző iskola termelői tevékenységet folytató saját tangazdaságában, tanüzemében vesz részt gyakorlati képzésben."
5. A Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény módosítása
19. §
A Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény (a továbbiakban: Naktv.) 2. §-a a következő j) ponttal egészül ki:
(E törvény alkalmazásában)
"j) küldöttválasztó közgyűlés: a kamarai tagok olyan ülés tartása nélküli választói gyűlése, amelynek napirend szerinti kizárólagos feladata a megyei küldöttgyűlési küldöttek megválasztása."
20. §
(1) A Naktv. 7. § (2) bekezdés a) pontjának ai) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A tagjegyzék tartalmazza gazda esetében)
"ai) az őstermelői igazolványa számát, annak hatályossági időtartamát, valamint a biztosítási jogviszonyára vonatkozó adatát;"
(2) A Naktv. 7. § (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A gazdaságszerkezeti nyilvántartás tartalmazza a tag által)
"a) használt földterületre vonatkozó adatokat;"
21. §
A Naktv. 8. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az állami adóhatóság a tárgyévet követő év szeptember 1. napjáig köteles adatot szolgáltatni az agrárkamara részére
a) a tárgyévben adóbevallást készítő őstermelő nevéről, adóazonosító jeléről, őstermelői tevékenységéből származó bevételéről, valamint arról, hogy őstermelőként rendelkezik-e biztosítási jogviszonnyal,
b) a bevallásában az 1. melléklet szerinti agrárgazdasági tevékenységet feltüntető egyéni vállalkozó, egyéni cég nevéről, adóazonosító jeléről, valamint a vállalkozói tevékenységből származó tárgyévi, a kapott támogatást nem tartalmazó bevételéről,
c) a bevallásában a 2. melléklet szerinti agrárgazdasági tevékenységet folytató gazdálkodó szervezet agrárkamarai tag esetében a tárgyévi nettó árbevételéről, ennek hiányában a tárgyévi bevétel rendelkezésre álló adatairól,
d) a mezőgazdasági termelőszervezetként nyilvántartásba vett jogalany tárgyévi nettó árbevételéről, ennek hiányában a tárgyévi bevétel rendelkezésre álló adatairól."
22. §
A Naktv. 9. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti jogokat - amennyiben az alapszabály másképp nem rendelkezik - a gazda közvetlenül, a gazdálkodó szervezet törvényes képviselője útján gyakorolhatja."
23. §
A Naktv. 12. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az agrárkamara a mezőgazdasági igazgatási szervvel kötött megállapodásban foglaltak szerint közreműködik a mező- és erdőgazdasági földek forgalmához kapcsolódó hatósági ellenőrzések lefolytatásában."
24. §
A Naktv. 16. § (1) bekezdése a következő e)-g) ponttal egészül ki:
(Az agrárkamara szolgáltatási közfeladatai keretében)
"e) ellátja az élelmiszerlánc-felügyeletért, illetve az erdőgazdálkodásért felelős miniszter által rendeletben meghatározott, a mezőgazdasági és az erdészeti gépkezelői jogosítvány megszerzésével összefüggő feladatokat;
f) ellátja a Digitális Agrárakadémia működtetésével összefüggő feladatokat,
g) ellátja a helyi földbizottsági feladatokat."
25. §
A Naktv. 19. § (2) bekezdése a következő k) ponttal egészül ki:
(Az országos küldöttgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik)
"k) az országos, valamint a megyei küldöttgyűlési küldöttek választása rendjének a megállapítása."
26. §
(1) A Naktv. 22. § (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
(Az elnökség tagjai:)
"d) országos etikai bizottság elnöke."
(2) A Naktv. 22. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az elnökség ülésein az agrárkamara főigazgatója, valamint az országos kamarai osztályok elnökei állandó meghívottként tanácskozási és javaslattételi joggal vesznek részt."
27. §
A Naktv. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"27. §
(1) A főigazgató az agrárkamara országos ügyintéző szervezetének a vezetője, aki az agrárkamarával munkaviszonyban áll.
(2) Főigazgató csak az lehet, aki a közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló törvény szerint kormányzati szolgálati viszonyba kinevezhető.
(3) A főigazgató felett a munkáltatói jogokat az elnök gyakorolja, azzal, hogy a munkaviszony létesítéséről, megszüntetéséről csak az elnökség egyetértésével dönthet.
(4) A főigazgatót az elnök irányítja.
(5) A főigazgató az agrárkamara ügyintéző szervezetében dolgozó munkavállalók felett a munkáltatói jogokat - a (6) és(7) bekezdésben foglalt eset kivételével - önállóan gyakorolja.
(6) A főigazgató megyei (fővárosi) ügyintéző szervezeti egységének vezetője felett a munkáltatói jogokat a főigazgató gyakorolja, azzal, hogy a munkaviszony létesítéséről, megszüntetéséről csak az agrárkamara adott megyei szervezete elnökével történt előzetes egyeztetés alapján dönthet.
(7) Az elnök közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egység vezetője felett a munkáltatói jogokat az elnök, az érintett szervezeti egység munkavállalói felett pedig az elnök által irányított szervezeti egység vezetője gyakorolja.
(8) Az igazgató az agrárkamara országos ügyintéző szervezet önálló szervezeti egységének, a megyei (fővárosi) ügyintéző szervezetének vezetője, aki az agrárkamarával munkaviszonyban áll. Igazgató csak az lehet, aki a közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló törvény szerint kormányzati szolgálati viszonyba kinevezhető.
(9) Az igazgatót az agrárkamara szervezeti és működési szabályzatában meghatározottak szerint az elnök, valamint a főigazgató irányítja.
(10) Az agrárkamara hatáskörébe utalt közigazgatási ügyekben az agrárkamara szervezeti és működési szabályzatában meghatározottak szerint a főigazgató a közigazgatási szerv vezetőjeként jár el. Ezekben az ügyekben ügyintézőként csak az járhat el, aki a közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló törvény szerint köztisztviselőnek vagy ügykezelőnek kinevezhető."
28. §
A Naktv. a következő 59/B. §-al egészül ki:
"59/B. §
(1) E törvénynek az egyes törvényeknek az agrárgazdaság versenyképességével összefüggő módosításáról szóló 2018. évi .. törvénnyel (a továbbiakban: 2018. évi . törvény) megállapított 2. § j) pontját a 2018. évi . törvény hatályba lépésekor folyamatban levő eljárásokban is alkalmazni kell.
(2) E törvénynek a 2018. évi . törvénnyel megállapított 2. § j) pontját a megismételt eljárásokban is alkalmazni kell."
29. §
Hatályát veszti a Naktv.:
a) 9. § (3) bekezdés a) pontja,
b) 18. § h) pontja, valamint
c) 45-48. §-a.
6. Záró rendelkezések
30. §
Ez a törvény a kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A javaslat az agrárgazdaság versenyképességének elősegítése érdekében összesen öt törvény módosítására tesz javaslatot:
1. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosítása,
2. A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény módosítása,
3. A vízitársulatokról szóló 2009. évi CXLIV. törvény módosítása,
4. A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény módosítása,
5. A Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény módosítása.
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosítása régi szabályozási hiányt pótol azáltal, hogy szabályozott keretek közé emeli a védett állatok kártételei miatti térítés rendjét.
A vízitársulatokról szóló 2009. évi CXLIV. törvény módosítása elsősorban azokra a fizetési anomáliákra kíván jogi megoldást adni, amikor a vízgazdálkodási társulatok szemben az eredeti jogalkotói szándékkal, valamint sok esetben a tagság érdekeivel, hogy a 2012. december 27. előtt meghozott küldöttgyűlési határozattal lényegében határidő nélküli fizetési kötelezettséget állapítottak meg annak ellenére, hogy a jogalkotó még 2012-ben is olyan szabályt fogadott el, hogy a fizetési kötelezettség nem küldöttgyűlési, hanem csak közgyűlési határozattal állapítható meg.
A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény arra figyelemmel kerül módosításra, hogy a 2016-os OKJ átalakítás folyamataként egy OKJ szakképesítés külön vált 2 szakképesítésre.
A Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény módosítása azt a célt szolgálja, hogy a Kamara fokozatosan bővülő közfeladatai ellátása érdekében minél hatékonyabban működő szervezeti struktúrát tudjon kialakítani, működtetni.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A javaslat 1. §-a a természetvédelmi hatóságnak a védett állatok kártétele miatti felelőssége viselésének szabályait rendezi. A javaslat abból indul ki, hogy az egyes állatfajok védettség alá helyezése nyomós közérdek, és az elrendelés jogalapja az állam közhatalmi funkcióiból ered. E rendelkezés összhangban van az Alaptörvény P) cikk (1) bekezdésében foglaltakkal: " A természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége."
Miután az Alaptörvény az állam és más kötelezettek egységes felelősségéről rendelkezik, ezért szükséges hatályon kívül helyezni a korábbi szabályozásnak azon rendelkezéseit, amelyek a természetvédelmi hatóság kárfelelőssége korlátozását jelentették. Azokban az esetekben, amikor a kárfelelősség korlátozásra kerül, az egyben azt is jelenti, hogy az okozott kár megtérítéséért való felelősség a hatóságról átszáll a tulajdonosra, a használóra, és ezáltal felborul az Alaptörvényben egységesen kezelt felelősségi egyensúly. Bár a Magyarország Alaptörvényének XIII. cikk (1) bekezdése értelmében a tulajdon társadalmi felelősséggel jár, ez azonban nem vonatkozhat azokra az esetekre, amikor az állam egyik szerve nem, vagy nem megfelelően látja el feladatait, és emiatt következik be a károkozás. A javaslat ezen rendelkezése tükrözi azt a jogalkotói célt, amely szerint természeti környezetünk védelméért való felelősséget megfelelő módon ki kell egyensúlyozni az egyén és a közösség között.
2. §
A törvény hatályának pontosítása, amely egyértelművé teszi, hogy a belterületen előforduló vadászható állatfajok által okozott károkért a vadászatra jogosultak nem az ágazati jogszabályok alapján tartoznak felelősséggel.
3. §
A 2016-ban meghatározott tájegységi határok szigorú feltételek szerinti, egyszeri módosítási lehetőségét teremti meg, tekintettel arra, hogy a 2016-ban kijelölt tájegységi határok felülvizsgálatára eddig nem volt jogszabályi lehetőség, de az elmúlt két év gyakorlati tapasztalatai szerint, bizonyos esetekben szakmai szempontok alapján indokoltnak látszik e lehetőség biztosítása.
4. §
Értelmezési és jogalkalmazást segítő pontosítás, amely a nem vadászterületen - legtöbbször belterületen - elejtett, befogott vagy elhullott vad tulajdonjogi helyzetét egyértelműsíti. Üres tartalom
5. §
Az önálló és a társult vadászati jog fogalmának egyértelműsítése. A beiktatott szöveg hiánypótló, mivel a Vtv. hatályos szövege jelenleg nem rögzíti a társult vadászati jog esetén a haszonbérleti hasznosítás útján vadászati joggyakorló haszonbérlő esetében a joggyakorlás tartalmi elemeit.
6. §
A földtulajdonosi közösségi gyűlések összehívására vonatkozó szabályokat pontosító rendelkezés. A vadászati hatósági elektronikus közzétételhez fűz egyedül jogkövetkezményt, csökkentve ezáltal a közgyűlések ellehetetlenítésére irányuló visszaélések lehetőségét.
7-8. §
Szakmailag meghaladott fogalmak kivezetése a normaszövegből, ugyanis a vadászterületre szakmailag nem lehet meghatározni minimális vadlétszámot.
9. §
Az Országos Trófeabíráló Testület jogi helyzetének tisztázását szolgáló rendelkezés.
10. §
Értelmezési és jogalkalmazást segítő pontosítás.
11., 14. §
A vadkár alap képzésével kapcsolatos, a vadászatra jogosultak részére könnyítést bevezető rendelkezések.
12. §
Felhatalmazó rendelkezések.
13. §
A haszonbérleti szerződés meghosszabbítására vonatkozó átmeneti rendelkezést tartalmaz.
15. §
Szakmai fogalmak pontosítását szolgáló rendelkezések.
16. §
Hatályon kívül helyező rendelkezések. Céljuk az ágazati jogszabályokban részletezett vadkárfelmérési eljárás felek általi elsődleges alkalmazásának biztosítása; a normaszöveg egyértelműsítése, a rendelkezések közötti összhang megteremtése, illetve a nem használta hatósági eljárások deregulációja.
A vadászterületek kialakítása során a Vtv. által eddig biztosított előhaszonbérleti jogosultság betöltötte történelmi szerepét, enne fenntartása indokolatlan és a területkialakításokkal kapcsolatos eljárások indokolatlan elhúzódásához vezethet.
Az elöltöltő fegyverek használatát korlátozó rendelkezések törlése lehetőséget teremt e hagyományos vadászati mód még szélesebb, nemzetközi szinten is kivételes körű, alkalmazásának.
17. §
A javaslat 17. §-a azt az ellentmondást kívánja feloldani, hogy amíg a jogalkotó 2012. december 27. napjától a társulati tagok fizetési kötelezettségének a megállapítását a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe utalta, addig még jelenleg is hatályban vannak azok, a tagok fizetési kötelezettségét lényegében határidő nélkül megállapító döntések, amelyeket még 2012. december 27. előtt a küldöttgyűlések során- sok esetbe vitatható körülmények között - hoztak meg. A javaslat e rendelkezéssel a lényegében hat évvel ezelőtti jogalkotói döntésnek kíván érvényt szerezni. A módosítás meghatározza a közgyűlésen meghatalmazással képviselhető tagok számát, öt főben korlátozva azt. A módosítás célja a valódi tagsági akarat kifejeződésének elősegítése.
18. §
A javaslat 18. §-a arra figyelemmel tartalmaz módosítást, hogy a 2016-os OKJ átalakítás folyamataként az OKJ 54 623 01 Erdészeti és vadgazdálkodási technikus szakképesítés külön vált OKJ 54 623 02 Erdésztechnikus és OKJ 54 625 01 Vadgazdálkodási technikus szakképesítésre. Az Szt. 43. § (2) c) pontjában meghatározott termelői tevékenységet folytató tangazdaságok, tanüzemek tanulószerződéseinek megkötésének lehetőségét szükséges kiterjeszteni a vadgazdálkodásért felelős miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítésekre is.
19. §
A javaslat 19. §-a egy, a gyakorlati jogalkalmazásban előforduló jogértelmezési kérdést tisztáz. A küldöttválasztó közgyűlés - az eredeti jogalkotói szándékoknak megfelelően - nem testületként gyakorolja kizárólagos jogosítványát, amely a kamara megyei küldöttgyűlési küldötteinek a megválasztása. A fogalom meghatározásban az ülés tartása nélküliségre azért kell külön is utalni, mert a kamarai választásban résztvevő kamarai tagok megyénkénti nagy száma (esetenként 4050 ezer kamarai tag) gyakorlatilag kivitelezhetetlenné teszi azt, hogy a tagság e jogait a testületként működő szervek általános szabályai szerint működjön. A küldöttválasztó közgyűlést öt évenként kell összehívni, melynek kizárólagos napirendje a megyei kamarai küldöttek megválasztása.
20. §
A tagjegyzék és a gazdasági nyilvántartás tartalmára vonatkozó pontosító rendelkezések.
21. §
A javaslat egyrészt az egyes új típusú adózási formák megjelenése miatt vált szükségessé, lévén a kisvállalati adó (KIVA) esetén például az adóhatóság nettó árbevétel adat helyett a kisadózó vállalkozás adóévi összes bevétel adatát tudja szolgáltatni, amelyből az értékesítés nettó árbevétele és egyéb bevétel adat nem megállapítható.
A módosítás másrészt lehetővé teszi, hogy a Kamara szolgáltató szervezetként a biztosítási jogviszonyuk folyamatos fenntartása érdekében előzetesen felhívja az érintett mezőgazdasági őstermelők figyelmét az őstermelői igazolványhoz tartozó értékesítési betétlap határidőben történő érvényesítésére.
22. §
A jogi személy tagnak a kamara önkormányzati rendszerében való rugalmas részvételét kívánja elősegíteni.
23. §
A javaslat új feladatként írja elő a kamara számára a mezőgazdasági földforgalommal összefüggő feltételek teljesítésével összefüggő hatósági ellenőrzésekben való közreműködést.
24. §
A kamara szolgáltatási közfeladatai körét bővítő rendelkezést tartalmaz.
25. §
A javaslat 25. §-a az országos küldöttgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozó szabályozási feladatok körét bővíti. A javaslat e rendelkezése is megerősíti azt az eredeti jogalkotói szándékot, miszerint a kamarai választások lebonyolításának a szabályozása a kamarai önkormányzatiság körébe tartozik. A javaslat - a hatályon kívül helyezendő rendelkezésekkel együtt - szintén megerősíti azt az eredeti jogalkotói szándékot is, miszerint a közel négyszázezres kamarai tagságra figyelemmel a törvény eredeti szövegében szereplő megyei küldöttválasztó közgyűlések - összhangban a törvény kamarai testületi szervek felsorolását tartalmazó rendelkezéseivel -nem minősülnek a kamara testületi szerveinek, azokat az országos küldöttgyűlés által e célból megalkotott külön eljárásrendben meghatározottak szerinti eljárásban, ülés tartása nélkül, öt évenként egyszer és csak a megyei küldöttek megválasztása céljából kell megtartani.
26. §
A javaslat 26. §-a a kamara országos elnöksége tagjai, valamint működésére vonatkozó részletszabályokat módosítja.
27. §
A javaslat 27. §-a a kamara főigazgatója feletti munkáltatói jogok gyakorlására vonatkozó szabályokat pontosítja.
28. §
Átmeneti rendelkezés.
29. §
Hatályon kívül helyező rendelkezések.
30. §
Hatályba léptető rendelkezés.