Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.12.326 I. Az áru hamis megjelölése bűncselekmény elkövetési tárgya az utánzat, a hamisítvány, vagyis az az áru, amelyet a versenytárs ugyanilyen rendeltetésű árujának jellegzetes tulajdonságaival ruháztak fel - A bűncselekményi értékhatár megállapításánál az elkövetési tárgy értéke az irányadó [Btk. 296. §, Btké. 28. § b) pontja, 218/1999. (XII. 28.) Korm. r. 71. §].

II. A szaktanácsadó véleménye nem bizonyítási eszköz, arra alapítva a bűncselekmény elkövetési értéke sem állapítható meg [Be. 76. § (1) bek., 182. § (1), (2) bek.].

A T.-i Városi Bíróság a 2006. szeptember 8. napján meghozott ítéletével az I., II., III. r. terhelteket társtettesként elkövetett 3 rendbeli áru hamis megjelölésének bűntetté­ben mondta ki bűnösnek, ezért őket pénzbüntetésre ítélte, továbbá rendelkezett a lefoglalt áruk elkobzásáról és az egyéb járulékos kérdésekről.

Az ítélet ellen az ügyész a terheltek javára, 2 rendbeli bűncselekmény vádja alóli felmentés, ezen tényállásokra nézve szabálysértés megállapítása, és pénzbírság kiszabása végett jelentett be fellebbezést.

A másodfokon eljárt megyei bíróság a 2007. január 17-én kelt ítéletével az elsőfokú határozatot érdemben helybenhagyta.

A jogerős ítéleti tényállás a következőket tartalmazza:

A terheltek mindhárman a N. R. F. 2004. Kft. ügyvezetőiként működtették E.-ban lévő kínai ruházati üzletet. Ebben az üzletben a versenytársak hozzájárulása nélkül 2005. május 19-én összesen 159 pár Puma védjegyhez hasonló védjeggyel ellátott cipőt; 63 db Triumph márkajelzéssel ellátott melltartót és 10 pár Adidas védjegyre hasonlító megjelöléssel ellátott cipőt hoztak forgalomba. Az utánzott áruk értéke a Puma cipők esetében legkevesebb 2 369 100 (159 × 14 900 forint); az Adidas cipők tekintetében 229 000 (10 × 22 900 forint); míg a Triumph melltartók esetében 317 400 (63 × 5290 forint) forint volt.

Az alapügyben eljárt bíróságok jogi álláspontjának lényege szerint a Btk. 296. §-ában meghatározott bűntett elkövetési tárgya a versenytárs áruja. Mivel pedig az áru fogalmához - mint egyik legjellemzőbb versenytulajdonsága - annak az ára is elválaszthatatlanul hozzátartozik, az elkövetési érték is a versenytárs árujának értékéhez igazodik. Ebből következően a bűncselekmény és a szabálysértés elhatárolásánál is az utánzott áru ára, illetve értéke az irányadó.

A megyei főügyészségnek a jogerős határozat ellen a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontja alapján a terheltek javára benyújtott felülvizsgálati indítványa a fentiekkel ellentétes jogi érveken alapult. Az indítványban kifejtett és már a fellebbezési eljárásban is képviselt ügyészi álláspont szerint ugyanis az elkövetési érték meghatározásánál az utánzat, a meghamisított áru kiskereskedelmi forgalmi értéke az irányadó, vagyis az az ár jön figyelembe, amelyen a terheltek az egyes termékeket az üzletben ténylegesen árusították.

A nyomozati iratokból (a lefoglalási jegyzőkönyvekből) megállapíthatóan a hamis Adidas és Triumph védjeggyel ellátott áruk esetében azok eladási ára külön-külön a százezer forintot nem haladta meg; így ezekre nézve a terheltek csupán szabálysértést valósítottak meg. A fentiekre figyelemmel 2 rendbeli bűncselekményben a bűnösségük megállapítása anyagi jogi jogsértéssel történt.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában a felülvizsgálati indítványt fenntartotta; a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezését és a városi bíróság új eljárásra utasítását indítványozta annak megjegyzése mellett, hogy a kétéves objektív elévülési idő folytán a terheltek felelőssége ma már a szabálysértések miatt sem állapítható meg.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.

A Btk. 296. §-a értelmében áru hamis megjelölésének bűntettét az követi el, "aki árut - a versenytárs hozzájárulása nélkül - olyan jellegzetes külsővel, csomagolással, megjelöléssel vagy elnevezéssel állít elő, amelyről a versenytárs, illetőleg annak jellegzetes tulajdonsággal rendelkező áruja ismerhető fel, vagy ilyen árut forgalomba hozatal céljából megszerez, tart, illetőleg forgalomba hoz."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!