Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2009.4.106 Nem állapítható meg a szerződés jóerkölcsbe ütközése, ha az a közfelfogásban érvényesülő erkölcsi normarendszert súlyosan nem sérti [Ptk. 4. §, 28. § és 200. §; 1995. évi LVII. tv. 6. §].

A felperes 1989-ben vásárolta meg az Sz. 19003 hrsz. alatt felvett üdülőingatlant a T. üdülőtársulat területén, amelynek tagja lett. A felperes jogelődje rendelkezett a folyómeder talajával közvetlen kapcsolatban nem álló légtartályos szerkezetű felépítménnyel, ún. stéggel is, amelyet a felperes megvásárolt az ingatlannal együtt. A stég időközben tönkrement, így azt a felperes javításra elszállíttatta. A stég ismételt kihelyezésére csak 2005. évben került sor. Amíg a felperesi stég nem állt a helyszínen, a II. r. alperes állította fel arra a helyre a saját stégjét. A II. r. alperes szintén üdülőtulajdonos.

Az I. r. alperes 2003 tavaszán, a parthasználati megállapodások megkötését megelőzően az üdülőtársulatok elnökeinek bevonásával állapotfelmérést végzett. Ezt követően a parthasználati megállapodást azokkal a személyekkel kötötte meg, akiknek a stégje a felméréskor a vízen volt elhelyezve és akik a parthasználati megállapodás megkötésére vonatkozó igényüket az I. r. alperesnek bejelentették. A II. r. alperes ilyen bejelentése alapján az I. r. alperes 2003. május 8-án parthasználati megállapodást kötött a II. r. alperessel, amely szerint a II. rendű alperes a parti kikötésre, a part és a vízterület használatára 2007. december 31-éig jogosult évenkénti díj megfizetése ellenében. Az iratokhoz csatolt "vagyonkezelői hozzájárulás parthasználathoz, úszó parti kikötéséhez" elnevezésű okirat 14. pontja szerint az okiratot a felek szerződésnek minősítették és a 18. pontban az Sz.-i Városi Bíróság kizárólagos illetékességét kötötték ki a megállapodásból eredő esetleges vitás kérdések eldöntésére. Az iratok között szerepel a Megyei Közlekedési Felügyelet Közúti, Vasúti és Hajózási Osztályának 2005. december 14-én kelt határozata is, amely a II. r. alperes által létesített úszóműre hatósági határozat formájában létesítési és használatbavételi engedélyt (veszteglési engedély) adott öt évre.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperesek között 2003. május 8-án létrejött vagyonkezelői hozzájárulás elnevezésű szerződés a Ptk. 200. § (2) bekezdésének második mondatában szabályozott jóerkölcsbe ütköző szerződés, amelynek következtében semmis. A felperes hivatkozott arra is, hogy a II. r. alperes nem járt el a Ptk. 4. §-ában megjelölt, a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeinek megfelelően és magatartása a Ptk. 5. § (1) bekezdésében írt joggal való visszaélést is megvalósított.

A felperes kérte a II. r. alperes kötelezését az eredeti állapot helyreállítására. Előadta, hogy csak a saját stégjük javítási idejére adott a férje engedélyt a II. r. alperesnek, hogy a stégjét a felperesi kikötőhelyen elhelyezze. A II. r. alperes a felperes férjének betegségét használta ki arra, hogy az I. r. alperestől a vagyonkezelői hozzájárulást megszerezze.

Mindkét alperes a kereset elutasítását és perköltsége megítélését kérte.

Jogerős ítéletével a bíróság a felperes keresetét elutasította. Jogi álláspontja szerint a Ptk. 200. § (2) bekezdésében szabályozott semmisségi ok, a szerződés jóerkölcsbe ütközése nem általában az erkölcsi normák megsértéséhez kapcsolódik. A kialakult bírói gyakorlat alapján a szerződés jóerkölcsbe ütközését akkor kell megállapítani, ha a szerződésben vállalt magatartás konkrét jogszabályi rendelkezést nem sért, azonban a közfelfogást, az abban megjelenő erkölcsi normarendszert súlyosan, kirívóan és nyilvánvalóan irritálja. A perbeli esetben ez nem volt megállapítható. Az I-II. r. alperesek között létrejött szerződés megkötése során az alperesek magatartása nem sértette a Ptk. 4. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezést sem. Joggal való visszaélés sem állapítható meg az II. r. alperes esetében, hiszen a felperes hosszabb ideig nem tartott igényt a kikötőhelyre. Emellett az I. r. alperes, mint vagyonkezelő jogkörébe tartozik annak eldöntése, hogy a jogszabályok keretei között kivel köti meg a szerződést. A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában utalt arra is, hogy a szerződés időbeli hatálya 2007. december 31-ével lejár és ezt követően az adott kikötőhelyre új szerződéskötés kezdeményezésére mind a felperesnek, mind a II. r. alperesnek joga van.

A jogerős ítélettel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben a másodfokú ítélet megváltoztatásával a keresetének történő helyt adást és az alpereseknek a felmerült perköltségben való marasztalását kérte. Megismételte azt a jogi álláspontját, hogy az alperesek között létrejött szerződés a Ptk. 200. § (2) bekezdése szerinti jóerkölcsbe ütköző szerződés, az alperesek nem a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeinek megfelelően jártak el a szerződéskötéskor, a II. r. alperes magatartása pedig kifejezetten a Ptk. 5. § (2) bekezdésébe ütköző joggal való visszaélést valósított meg. A felperes utalt arra, hogy az üdülőtársulat megalakulásakor olyan gyakorlat alakult ki, amely szerint az juthatott kikötőhelyhez, aki stéggel már rendelkező üdülőt tudott vásárolni. A II. r. alperes olyan üdülőt vett, amelynek tulajdonosa kikötési joggal nem rendelkezett. Az I. r. alperes a szerződési szabadság elvére hivatkozott az eljárás során, valójában azonban figyelembe vette a helyszínen kialakult szokásjogot és csak olyan üdülőtulajdonossal kötötte meg a szerződést, aki rendelkezett már úszóművel. A II. r. alperes rosszhiszeműen járt el, amikor az átmeneti jelleggel rendelkezésére bocsátott kikötői helyre vonatkozóan szerződéskötést kezdeményezett az I. r. alperessel és nem tájékoztatta az I. r. alperest arról, hogy a kikötői hely valójában a felperes használatában áll. Emellett a felperest sem tájékoztatta a szerződéskötés lehetőségéről, amelyről a férje betegsége miatt nem szerzett kellő időben tudomást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!