Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.12.446 Törvénysértő az önkormányzat törzsvagyonához tartozó, forgalomképtelen ingatlan cseréjéhez hozzájáruló képviselő-testületi határozat [1990. évi LXV. tv. 79. §, 99. §; Pp. 324. §].

A jogerős ítéletet hozó megyei bíróság által megállapított irányadó tényállás szerint a k.-i ingatlanokat érintően a körzeti földhivatal által záradékolt változási vázrajz felhasználásával az építési hatóság az I. r. beavatkozó kérelmére telekalakítási engedélyt adott, mely még 2003 novemberében jogerőre emelkedett. Az alperes képviselőjeként eljáró polgármester a telekalakításhoz a tulajdonosi hozzájárulást megadta. 2004. január 28-án az ingatlanok tulajdonostársai a telekhatár-rendezésről szóló megállapodást is aláírták. Ezt követően, a 2004. március 3-án tartott alperesi közgyűlésen, az alperes határozatával felhatalmazta a polgármestert a határozat mellékletét képező telekhatár-rendezésre vonatkozó megállapodás aláírására. A felperes erre a határozatra törvényességi észrevételt tett, melyben kifogásolta, hogy az alperes a forgalomképtelen törzsvagyonába tartozó ingatlanokra lényegében csereszerződést kötött a telekalakítással. E döntés megtételére az alperes nem volt jogosult, mert a forgalomképtelen ingatlan e jellegét mindaddig megtartja, ameddig a forgalomképtelenséget előíró törvényt nem módosítják, illetve az ingatlan jellege településrendezési eszközök alkalmazása révén meg nem változik. A változtatást csak szabályozási terv jogszabályban való elfogadásával lehetett volna megvalósítani, míg jelen ügyben a kívánt célt önkormányzati határozat hozatalával tartotta az alperes elérhetőnek. Az alperes az észrevételt elutasítva hatályában fenntartotta az eredeti döntését.

A felperes keresetében az alperes közgyűlésének említett számú határozata hatályon kívül helyezését kérte. Előadta, hogy a forgalomképtelen törzsvagyonként nyilvántartott ingatlanokat illetően nem lehetett volna önkormányzati határozattal a telekhatár-rendezést megvalósítani.

A telekhatár-rendezéshez szükséges egyes ingatlanrészek cseréje a forgalomképtelenség sérelmével járt, ezért jogszabályt sértett.

A jogerős ítéletet hozó megyei bíróság az alperes határozatát hatályon kívül helyezte. Indokolása szerint a felperesnek - az alperes ellenkérelmével szemben - volt az ügyben kereshetőségi joga. E kereshetőségi jog alapján érdemben megvizsgálva az alperesi döntést megállapítható volt, hogy a forgalomképtelen vagyontárgyra való korlátozás feloldása csak jogszabállyal történhetett volna, míg erről az alperes jogszabálynak nem minősülő önkormányzati határozatot hozott. Az alperesnek azzal a kifogásával szemben, ami az építésről szóló és az önkormányzati törvény általános és különös viszonyával kapcsolatban került előadásra, a megyei bíróság rámutatott arra, hogy az említett rendelkezések sem alá-fölérendeltségben, sem általános- különös viszonyban egymással nincsenek.

Az ítélet ellen az alperes és a beavatkozók nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, melyben az ítélet megváltoztatásával a felperes keresetének elutasítását kérték. Előadták, hogy a felperesnek az alperessel szemben nem volt keresetindítási joga, mert a közgyűlés a határozatát tulajdonosi jogkörében eljárva hozta, mely tulajdonosi döntésre a közgyűlés jogosult volt. Hivatkoztak arra is, hogy szabályozási terv hiányában, mely olyan telkek csoportjára készülhet, amelyek önálló helyrajzi számmal rendelkeznek, lehetett az ügyben alkalmazni az építési jogszabályok speciális rendelkezéseit. A felülvizsgálati kérelem szerint nem volt akadálya a határozat meghozatalának a forgalomképtelenség sem, mert az e korlátozással érintett ingatlanok területe ténylegesen nem változott.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. (a továbbiakban: Ötv.) 98. § (3) bekezdésének b) pontja értelmében a közigazgatási hivatal vezetője törvényessége ellenőrzési jogkörében vizsgálja, hogy a helyi önkormányzat döntései (rendelete, határozata) megfelel-e a jogszabályoknak. Az Ötv. 99. §-ának (1) bekezdése jogosítja fel a közigazgatási hivatal vezetőjét, hogy a törvényességi ellenőrzés körében - határidő tűzésével - hívja fel az érintettet a törvénysértés megszüntetésére. E szakasz (2) bekezdésének b) pontja szerint a közigazgatási hivatal vezetője kezdeményezheti a törvénysértő határozat bírósági felülvizsgálatát. Az idézett rendelkezésekkel összhangban mondja ki a Pp. 324. §-a (2) bekezdésének b) pontja, hogy a törvény e fejezetének alkalmazása szempontjából közigazgatási határozat a helyi önkormányzat törvényben meghatározott határozata is.

Jelen ügyben az alperesi álláspont szerint a képviselő-testület tulajdonosi jogon alapuló határozata keresettel nem támadható. Hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság KK 6. számú állásfoglalására is, amely azonban e perben nem alkalmazható, mert a hivatkozott állásfoglalás a Pp. 324. §-ának a) pontjára alapított perekre vonatkozóan tartalmaz előírásokat. Jelen ügyben azonban a kereset nem közigazgatási hatósági ügyben hozott döntés felülvizsgálatára irányult, hanem a Pp. 324. §-a (2) bekezdésének b) pontján alapult, így a kereset előterjesztésére az Ötv. 99. § (2) bekezdésének b) pontja értelmében a felperes jogosult volt. A közigazgatási hivatal vezetője tehát keresetindítási jogosultsággal rendelkezik az önkormányzat tulajdonosi jogkörében hozott határozata ellen, mely joga törvényességi felügyeleti jogköréből fakad. Az Állami Számvevőszék Ötv. 92. § (1) bekezdésében foglalt ellenőrzési jogköre nem szünteti meg a helyi önkormányzat tulajdonosi jogkörben hozott döntései feletti törvényességi ellenőrzési hatáskört.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!