Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37666/2015/3. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi II. törvény (Harm. tv.) 13. §, 18. §, 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet (Harmvhr.) 29. §] Bírók: Fekete Ildikó, Kovács Ákos, Kovács András

A határozat elvi tartalma:

Az idegenrendészeti eljárásban a kérelmező részéről megvalósul a hamis adatközlés akkor is, ha a kérelmező utólag önrevízió keretében adja meg a valós adatokat.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.III.37.666/2015/3.szám

A Kúria a dr. Izsó István ügyvéd által képviselt (...) felperesnek a (...) jogtanácsos által képviselt Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. november 18. napján kelt 16.K.33.643/2014/5. számon hozott ítélete ellen az alperes által 6. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

ítéletet:

A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 16.K.33.643/2014/5. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 60.000 (hatvanezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 30.000 (harmincezer) forint kereseti és 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

Indokolás

A felperes 2013. november 19-én kereső tevékenység folytatása céljából tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatóságán. Az elsőfokú hatóság a kérelmet a 2014. március 10. napján kelt 106-1-62587/13/2013-T számú határozatával elutasította a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (a továbbiakban: Harmtv.) 13. § (1) bekezdés f) pontjára, 17. §-ára, 18. § (1) bekezdés a) és b) pontjára, valamint a Harmtv. végrehajtása tárgyában kiadott 114/2007. (V.24.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 29. § (5) bekezdésére, 47. § (8) bekezdés b) pontjára alapítottan. A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2014. július 23-án kelt 106-T-11309/10/2014. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperesi határozatok felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint nem szolgáltatott hamis adatot a hatóságok részére, mivel a benyújtott munkaszerződésben meghatározott feltételekkel dolgozott. Az abban foglalt összeg nettó részét kapta meg. Munkáltatója gazdasági helyzetének következtében fizetési kötelezettségének nem tett eleget. A másodfokú eljárásban csatolta a kereseti igazolást, és a NAV tájékoztatását, amely fedte egymást. Hivatkozott arra, hogy a benyújtott okiratok, amelyek ellentmondásban állnak a NAV tájékoztatásával, nem a per tárgyát képező határozat alapjául szolgáló eljárásban kerültek benyújtásra, így értelemszerűen nem alapozhatják meg a hamis adatközlést. Utalt az e körben kialakult bírói gyakorlatra is, amelynek értelmében a munkavállalónak nincs ráhatása a munkáltató működési körülményeire, többek között arra, hogy a munkáltató adójogi vagy egyéb bejelentési kötelezettségeinek eleget tesz-e. Ha a munkáltató bármilyen adminisztratív kötelezettségét megszegi, az a munkavállaló terhére nem értékelhető.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaposnak értékelte, és az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte, az elsőfokú közigazgatási szervet új eljárásra kötelezte. Ítéletének indokolásában a Pp. 339/B. §-ára, a Ket. 50. § (1) és (6) bekezdésére, a Harmtv. 18. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozott. Megállapította, hogy helytállóan került rögzítésre, a felperes előző munkáltatója (...) Kft. 2013. június 10-től kezdődő időszakra szóló adóbevallásokat nem nyújtotta be az adóhatósághoz. Ugyanakkor a felperes a korábbi tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti eljárásban csatolta ennek a cégnek a munkavégzésre jogosító munkavállalási engedélyét és munkaszerződését. Az alapeljárás során csatolta a 2013. december 17-én kiállított kereseti igazolást, amely szerint a felperes a (...) Kft.-től részesült jövedelemben 2013. július hónaptól 2013. októberig. A felperesnek ezen céghez történő bejelentése a foglalkoztatásról a hatósághoz nem került bejelentésre. Erre vonatkozóan sem munkavállalási engedélyt, sem munkaszerződést nem csatolt, valamint a NAV tájékoztatása szerint a felperes munkabére a (...) Kft.-nél 2013. július 1-től 2013. november 21-ig terjedő bevallások 08 M-08 526. sorában 71. kódszámmal fizetés nélküli szabadság biztosítása szüneteltetése munkabér ellátatlanságot közöltek.

Az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy abban kellett állást foglalnia, a felperes esetében helye volt-e a Harmtv. 18. § (1) bekezdés b) pontja alkalmazásának. E körben többszörösen hivatkozott az elsőfokú bíróság a Kúria Idegenrendészeti Joggyakorlat-elemző Csoportjának 2013. május 30-án elfogadott és szeptember 23-án jóváhagyott összefoglaló véleményére annak 3.16. pontjában foglaltakra.

Kifejtette, hogy a felperes hivatkozott arra, hogy ténylegesen kézhez vette a jövedelmét, valamint a munkaszerződésben feltüntetett bruttó 150.000 forintnak megfelelő munkabér teljes értékben megegyezik a NAV nyilvántartásában szereplő adatokkal. A (...) Kft.-vel kötött munkaszerződés tehát a valóságnak megfelelő munkabért tartalmazza, a szerződést követő hónapokban a munkáltató valóban teljesítette az abban meghatározott havi bruttó 150.000 forint nettó összegének kifizetését. A munkabér összegének meghatározása, így a nettó és bruttó értékek figyelembevételével nem volt hamis. Nem hagyható figyelmen kívül a tekintetben az, hogy a felperes nem tudott, és nem is tudhatott az egyéb hatóság által feltárt tényekről. A hamis adatszolgáltatás megvalósulásához szükség van arra, hogy az adatszolgáltató a kérelmező ügyfél tisztában legyen azzal, hogy az általa szolgáltatott irat formailag vagy/és tartalmilag hamis. A felperes már az elsőfokú határozat elleni fellebbezésében is hivatkozott rá, hogy semmilyen befolyása nem volt arra, hogy az adóhatósággal a munkáltató milyen adatokat közöl. Ugyanakkor ő a valóságnak megfelelő adatokat, tényeket szolgáltatta, a ténylegesen kapott jövedelemre vonatkozó munkaszerződést nyújtotta be.

Mindezek alapján az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes a Ket. 51. § (1) bekezdésének megsértésével a felperes nyilatkozata ellenére nem vizsgálta a felperesi előadást.Ezzel szemben azt fejtette ki, hogy a hatóság részére nincs kötelezettség a felperesi tudati állapot értékelésére. Ugyanakkor a hamis adatszolgáltatás megvalósulásához szükség van arra is, hogy az adatszolgáltató ügyfél tisztában legyen azzal, hogy hamis adatról van szó, így a határozatban írtak a Kúria joggyakorlat-elemző csoportja állásfoglalásának nem felel meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!