Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2012.120 AZ ÍRÁSBELI NYILATKOZAT MEGÉRKÉEZÉSÉNEK ÉRTELMEZÉSE TÉNYLEGES ÁTVÉTEL HIÁNYÁBAN

Kapcsolódó határozatok:

Szombathelyi Törvényszék G.40125/2010/23., Győri Ítélőtábla Gf.20108/2012/3. (*ÍH 2012.120*)

***********

A címre megküldött írásbeli szerződési nyilatkozatot tartalmazó postai küldemény címzetthez érkezése a kézbesítés "nem kereste" okból történő tényleges bekövetkezte nélkül is lehetőséget teremt arra, hogy a címzett annak tartalmát is megismerhesse. A nyilatkozat tartalmának tényleges megismerése - a postai értesítés alapján a levél átvétele - mint követelmény, nem tartozik a megérkezés anyagi jogi fogalmához [Ptk. 214. § (1) bek.].

Az I. r. alperes (a továbbiakban: az alperes) által kiírt pályázat és licitálás után a felperes mint vevő és az alperes mint eladó között 2005. november 8. napján jött létre adásvételi szerződés a szombathelyi 623 és 627/2 hrsz.-ú ingatlanokra 53 920 000 Ft vételárért. A szerződésben a felperes tudomásul vette, hogy az átruházott ingatlanokon kizárólag parkolóházat létesíthet. A szerződésben a felek az építés megkezdése feltételeként határozták meg az ingatlanokon lévő lakóépület lebontását, a két ingatlan összevonását (telekalakítását) és a régészeti feltárás lefolytatását. A szerződés 10. pontjában a vevő felperes kötelezettséget vállalt az ingatlan szerződés megkötésétől számított 3 éven belüli beépítésére. A 12. pontban az eladó alperes a beépítési kötelezettség biztosítására a szerződés aláírásától számított 5 évig gyakorolható visszavásárlási jogot kötött ki. Megállapodtak, hogy a visszavásárlási joggal az eladó alperes csak akkor élhet, ha a vevő a beépítési kötelezettségét nem teljesíti. A beépítési kötelezettség akkor minősült teljesítettnek, ha (az építményre vonatkozó) használatbavételi engedély jogerőre emelkedett. A felperes tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésével egyidejűleg - kijavítás után - az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzésre került az alperes visszavásárlási joga is.

A felperes az ingatlanokon található lakóépületet saját költségén lebontatta, illetve telekalakítási eljárást követően a két ingatlant 623 hrsz. alatt egyesítették. A régészeti feltárást követően a felperes kérelmére az építésügyi hatóság a másodfokú eljárásban 2008. december 22. napján jogerőre emelkedett határozatával adott ki építési engedélyt a mélygarázs felépítésére.

Az alperes a 2010. november 2. napján kelt írásbeli nyilatkozatával a visszavásárlási jogát gyakorolta. A visszavásárlási nyilatkozatot az alperes a felperes több címére és többféle módon is megküldte: A felperes székhelyére küldött tértivevényes postai küldeményt 2010. november 4. napján kísérelték meg eredménytelenül kézbesíteni, a felperes meghatalmazottja azt 2010. november 10. napján vette át a postán; a felperes két postafiók címére kézbesített tértivevényes küldeményt 2010. november 3. napján kísérelte meg a posta kézbesíteni, eredménytelenül, a küldeményeket a felperes meghatalmazottja 2010. november 10-én vette át; az alperes tértivevényes EMS gyorsposta küldeményként is feladta a felperes székhelyére a visszavásárlási nyilatkozatot, azt a posta a "címzett nem kereste" jelzéssel küldte vissza a feladónak; telefaxon 2010. november 8-án 14 óra 39 perckor küldte el a felperes telefonszámra; elektronikus levélként 2010. november 2. napja 15 óra 02 perckor is elküldte a felperesi ügyvezetőjének e-mail címre.

A felperes módosított keresetében - elsődlegesen - a szombathelyi 623 hrsz.-ú ingatlanra bejegyzett visszavásárlási jog törlését és az alperes annak tűrésére kötelezését kérte; - másodlagosan - a Ptk. 227. § (2) bekezdése és 228. § (3) bekezdése szerint annak megállapítását kérte, hogy a 2005. november 8. napján kelt adásvételi szerződés 10., 12. pontja 3 éven belüli beépítési kötelezettségre vonatkozó kikötése semmis; - harmadrészt - a Ptk. 241. §-a alapján az adásvételi szerződés 10. pontja módosítását kérte oly módon, hogy a felperest a beépítési kötelezettség az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 3 éven belüli terheli; negyedlegesen - a semmisségi keresete elutasítása esetére - kérte annak megállapítását, hogy az adásvételi szerződés 10. pontja három éves beépítési kötelezettségre vonatkozó kikötése (a kapcsolódó 12. és 16. pont rendelkezéseivel együtt) a Ptk. 312. § (1) bekezdése szerint lehetetlenült. Ötödrészt a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 2. §-a és 86. § (2) bekezdés a) pontja alapján kérte annak megállapítását, hogy az alperes a visszavásárlási jogát tisztességtelenül, az üzleti tisztesség követelményeibe ütközően gyakorolta, emiatt kérte az alperest abbahagyásra kötelezni, a jogsértéstől eltiltani, valamint a visszavásárlási nyilatkozat és tulajdonjog bejegyzése iránti kérelem visszavonására kötelezni. A Tpvt. 3. §-a és 86. § (2) bekezdés a) pontja alapján annak megállapítását is kérte, hogy az alperes a jó hírnevét megsértette, hitelképességét sértette, illetve veszélyeztette annak állításával hogy a felperes a beépítési kötelezettségét nem teljesítette. Jogfenntartással a jóhírnév megsértése miatt 100 000 Ft nemvagyoni kártérítés, a hitelképesség megsértése miatt 100 000 Ft nemvagyoni kártérítés, illetve a Tpvt. 86. § (2) bekezdés e) pontja alapján 100 000 Ft vagyoni kártérítés megfizetésére is kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Védekezésében kiemelte, hogy a keresetben érdemben vitatott, 3 éves beépítési kötelezettséget már a szerződéskötést megelőzően kiírt alperesi pályázat eredetileg is feltételként tartalmazta. Vitatta, hogy - az alperestől egyébként független - építésügyi hatóság "elhúzta volna" az építési engedélyezési eljárást. Kifejtette, hogy a semmisségi oknak a szerződéskötéskor kell fennállnia, akkor pedig a 3 éves beépítési határidő reális volt. A szerződés részbeni, a felperes által kívánt érvénytelensége azért sem állapítható meg, mert az alperes az érvénytelennek állított részek nélkül a szerződést nem kötötte volna meg. [Ptk. 239. § (1) bekezdés] A szerződés módosítása iránti kereset azért nem teljesíthető, mert a felek között nem tartós jogviszony jött létre. A Tpvt. szabályai pedig azért nem alkalmazhatóak, mert az alperes annak hatálya alá tartozó piaci magatartást nem tanúsított és nem minősül vállalkozásnak. (Tpvt. 1. §) Tekintve, hogy a visszavásárlási jogát a szerződésben kikötött 5 éves határidőn belül gyakorolta, a felperes köteles kiadni az alperes tulajdonjoga bejegyzéséhez szükséges engedélyt. Ennek elmaradása miatt annak pótlását a Ptk. 295. §-a alapján viszontkeresettel kérte. Viszontkeresetében azzal érvelt, hogy a Ptk. 214. § (1) bekezdése szerint a visszavásárlási nyilatkozat hatályosságához az szükséges, hogy az a felpereshez megérkezzék. A megérkezés pedig nem azonos a címzett tudomásszerzésével, csak annak lehetőségét hordozza magában. A címzett terhére esik, ha - akár felróhatóan, akár nem - nincs abban a helyzetben, hogy a hozzá érkezett irat tartalmával megismerkedjen.

A felperes viszontkeresetre előterjesztett ellenkérelmében annak elutasítását kérte, mivel álláspontja szerint az alperes visszavásárlási nyilatkozata elkésett. Véleménye szerint a Ptk. 214. § (1) bekezdése azt feltételezi, hogy a kötelezett abba a helyzetbe kerül, hogy megismerhesse a nyilatkozatot. A konkrét esetben a posta a címzettet olyan helyzetbe hozta, hogy a küldeményt át is vehette, a felperes pedig a jogszabály által meghatározott határidőn belül azt át is vette. A felpereshez a visszavásárlási nyilatkozat akkor érkezett meg, amikor a postán a meghatalmazottja átvette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!