Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2023.2.36 I. A bíróság mérlegelési körébe tartozik annak eldöntése, hogy a kártérítés iránti igényt a káreseménykor vagy az elbíráláskor irányadó ár- és értékviszonyok alapján bírálja el, amennyiben a károsult érdekeit védő kivételes szabály alkalmazásának feltételei fennállnak.

II. A nyugdíjkorhatár elérése csak abban az esetben jelentheti a jövedelempótló járadékfizetési kötelezettség végső időpontját, ha már előre teljes bizonyossággal lehet számolni azzal, hogy az a jövedelemszerző tevékenység megszűnését eredményezi [1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 355. § (4) bek., 357. § (4) bek.; 1952. évi III. törvény (régi Pp.) 206. § (1) és (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2012. június 3-án, Németországban az alperes biztosítottja által okozott közlekedési balesetben agyrázkódást, nyakrándulást, testszerte zúzódásokat, a fejtető 8 cm-es és a jobb szemöldök felett a jobb szemhéj repesztett sérülését szenvedte el. A bal vállának zúzódásával összefüggésben vállcsúcs-kulcscsont közti ficam alakult ki, amely a bal vállízület mozgásbeszűkülésével, a deltaizom mérsékelt fokú funkcionális sorvadásával gyógyult, a váll ütődéses szindrómája maradt vissza. A felperesnél a baleset következtében poszttraumás stressz zavar alakult ki, a pszichés trauma elősegítette a nála alkatilag meglévő szorongásos depresszió tüneteinek felszínre kerülését. Pszichés betegségei miatt szakorvosi segítségre szorult. A balesettel összefüggésben 21%-os mértékű össz-szervezeti egészségkárosodása alakult ki, az állapotában javulás nem várható.

[2] A felperes a baleset előtt kamionos-darukezelő munkakörben dolgozott, és külön díjazás ellenében alkalmanként darukezelői munkát vállalt. Mivel a baleset miatt a munkáját nem volt képes ellátni, ezért a munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntették. A felperes a maradványállapota miatt az eredeti szakmájában elhelyezkedni nem tud, 2014. február 24-től rokkant ellátásban részesül.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes keresetében - egyebek mellett - 8 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és késedelmi kamatai, valamint a jövőre nézve elsődlegesen havi 576 910 forint, másodlagosan havi 134 692 forint jövedelempótló járadék megfizetésére kérte kötelezni az alperest. A nem vagyoni kártérítés összegének meghatározásakor figyelemmel volt arra, hogy az alperes e jogcímen korábban már megfizetett 1 000 000 forintot. A jövedelempótló járadék mértékét pedig elsődlegesen a hasonló munkakörben elért jövedelem mértékének igazolására csatolt álláshirdetések, másodlagosan a Nemzetgazdasági Minisztérium által közölt adatok figyelembevételével kérte meghatározni.

[4] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az első- és a másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével - többek között - 4 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és annak 2012. június 3-tól járó késedelmi kamatai, továbbá 2019. február 1-jétől minden hónap 10-ig előre esedékesen havi 134 692 forint jövedelempótló járadék felperes részére történő megfizetésére kötelezte az alperest azzal, hogy a jövedelempótló járadékot addig tartozik megfizetni, amíg a felperes eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[6] A nem vagyoni kártérítési igény megalapozottságának vizsgálatakor értékelte, hogy a felperes a balesetet megelőzően aktív életet élt, a baleset miatt ugyanakkor az élete teljesen megváltozott, a korábbi munkáját elveszítette, a kialakult állapota és életkora miatt elhelyezkedni nem tud, szakorvosi segítségre szorul, és a háztartását sem tudja egyedül megfelelően ellátni. Figyelembe vette azt a tanúvallomásokkal és a szakvéleménnyel is igazolt tényt, hogy a felperes rehabilitációs kezelésre, gyógyszerek szedésére szorul, visszatérő fájdalmai, alvásproblémái vannak. E körülmények, valamint a balesetkori magyarországi ár- és értékviszonyok mérlegelésével arra a következtetésre jutott, hogy a felperes 9 000 000 forint összegű nem vagyoni kártérítési igénye eltúlzott, és ahhoz képest annak mértékét 5 000 000 forintban állapította meg. Emiatt, az alperesnek a pert megelőző teljesítésére is tekintettel 4 000 000 forint megfizetésére kötelezte az alperest.

[7] A felperes jövedelempótló járadékra való jogosultságát és a járadék mértékét a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 356-357. §-ai alapján állapította meg. Figyelemmel volt arra, hogy a szakértői bizonyítás eredménye szerint a felperes a baleset miatt a kamionos-darukezelő munka ellátására többé nem alkalmas. Bizonyítottnak találta a felperesnek azt a tényállítását, hogy a baleset előtt bejelentett fizetésénél magasabb jövedelemre tett szert. A járadék mértékét a minisztériumi adatszolgáltatás alapulvételével határozta meg, és egyetértett az alperessel abban, hogy a felperes csak a nyugdíjkorhatár eléréséig jogosult a járadékra.

[8] A mindkét fél fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezését a nem vagyoni kártérítés és a jövedelempótló járadék tekintetében helybenhagyta.

[9] A nem vagyoni kártérítési igénnyel kapcsolatban rámutatott arra, hogy az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján helytállóan és teljeskörűen rögzítette a felperes életminőségét hátrányosan befolyásoló körülményeket. Utalt arra, hogy a baleset következtében a felperes testi épséghez és egészséghez való személyhez fűződő jogai sérültek, ezért olyan mértékű pénzbeli kompenzációra tarthatott igényt, amely alkalmas az elszenvedett testi-lelki sérelem kiegyensúlyozására. Kiemelte, hogy a nem vagyoni kártérítés mértékének meghatározásakor figyelembe kell venni a baleset idején fennállott ár- és értékviszonyokat, valamint a hasonló ügyekben kialakult ítélkezési gyakorlatot. Álláspontja szerint a felperes a fellebbezésében már nem kérhette az ítélethozatalkori ár- és értékviszonyok szerinti elbírálást, ezért az e körben megjelölt körülmények vizsgálatát mellőzte. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a nem vagyoni kártérítés összegét a nem vagyoni hátrányok jellegével és azok súlyosságával arányban állóan határozta meg, és az alkalmas a nem vagyoni hátrányok kompenzálására, megfelel a fentiekben említett szempontoknak. Éppen ezért a fellebbezések alapján a nem vagyoni kártérítés mértékének felemelésére és leszállítására sem látott lehetőséget.

[10] A feleknek a jövedelempótló járadékot érintő fellebbezéseit is megalapozatlannak találta. Kifejtette, hogy a felperes fellebbezési érvelésével szemben a véghatáridő megjelölése helytálló volt, mert az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor a munkabér, jövedelem helyébe a nyugellátás, az öregségi nyugdíj lép.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!