2/2007. OIT szabályzat
a bírósági eljárási cselekmények kép- és hangfelvételére, továbbítására, valamint kezelésére szolgáló rendszer igénybevételének és használatának szabályairól szóló 2006. évi 1. számú szabályzat módosításáról
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (a továbbiakban: OIT) a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Bsz.) 39. §-ának q) pontjában kapott felhatalmazás alapján a bírósági eljárási cselekmények kép- és hang felvételére, továbbítására, valamint kezelésére szolgáló rendszer igénybevételének és használatának szabályairól szóló 2006. évi 1. számú szabályzatot a következők szerint módosítja:
1. §
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács 2006. évi 1. számú szabályzata (a továbbiakban: Szabályzat) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § A szabályzat rendelkezései a Bsz. 16. §-ában felsorolt bíróságokra és az OIT Hivatalára (a továbbiakban: Hivatal) terjednek ki. E szabályzat rendelkezéseit kell alkalmazni:
a.) tárgyalás zártcélú távközlő hálózat útján történő tartására, a tárgyalás helyszínén és a kihallgatott személy tartózkodási helyén készített kép- és hangfelvétel rögzítésére, továbbítására, a felvétel kezelésére [Be. 244/A-D. §-ai, 22/2003. (VI. 25.) IM rendelet],
b.) a bírósági eljárásban, illetőleg a nyomozási bíró eljárásában az eljárási cselekmények kép- vagy hangfelvevő, illetve a képet és hangot egyidejűleg felvevő berendezéssel rögzítésére [Be. 252. § (2)-(3) bekezdése, 14/2003. (VI. 19.) IM rendelet],
c.) a megyei bírósági végrehajtó által lefolytatott végrehajtási eljárásban az árverésnek a Vht. 152. §-a (3) bekezdése szerinti kép- és hangfelvétellel történő készítésére."
2. §
A Szabályzat 2. §-ának bevezető szövege és 1.) pontja helyébe a következő rendelkezés lép és az alábbi 2.) ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 2.) és 3.) pontok számozása 3.)-4.) pontra változik:
"A bíróságok az 1. §-ban hivatkozott jogszabályok szerint végzendő eljárási cselekményekhez használhatják az OIT Hivatala tulajdonában lévő bírósági tárgyalótermi kép- és hangfelvevő, valamint továbbító (mobil) készletet, illetve alrendszert, továbbá 2 db digitális kamerát és a tulajdonukban álló videó- vagy digitális kamerákat.
1.) Bírósági tárgyalótermi kép- és hangfelvevő, valamint továbbító (mobil) készlet, illetve alrendszer: az 1. § a.) pontjában hivatkozott jogszabályokban előírt feltételeknek megfelelő helyiségekben a tárgyalás, más eljárási cselekmény (a továbbiakban: tárgyalás) időtartamára átmenetileg elhelyezett, kép- és hangfelvételek digitálisan történő rögzítésére, elektronikus továbbítására, visszajátszására, a képfelvételeken a pontos idő feltüntetésére, kép- és hangfelvételek torzítására szolgál.
2.) A tárgyalásról, illetve a bírósági árverésről kép- és hangfelvétel készítéséhez (1. § b.)-c.) pont) elsősorban a videó- vagy digitális kamerákat kell használni. Ha a büntető ügyben a bíróság megítélése szerint célszerű, vagy ha a vádlott, a védő vagy a sértett a mobil alrendszer igénybevételét kéri és ennek költségeit előlegezi, illetve viseli, a kép- és hangfelvétel készítéséhez is használható a mobil készlet."
3. §
A Szabályzat 3. §-a (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és egyidejűleg a jelenlegi (6) bekezdés számozása (7) bekezdésre változik:
"(6) Ha a 2. § 2.) pontja szerinti kép- és hangfelvétel készítésére a Hivatal tulajdonában lévő 2 db digitális kamerát használják, a felvételt és minden szükséges teendőt az igénybe vevő bíróság kijelölt munkatársának kell elvégeznie, ideértve a felvételnek a kamera merevlemezéről DVD lemezre történő átmásolását, majd a kamera merevlemezének törlését is."
4. §
A Szabályzat 5. §-a (1) bekezdése c.) pontjának helyébe a következő rendelkezés lép:
"c.) az 1. § a.) pontja szerinti esetben az eljárási cselekmény jellegét (távmeghallgatás torzítás nélkül, távmeghallgatás torzítással, 14. életévét be nem töltött tanú meghallgatása);"
5. §
A Szabályzat a következő 5/A. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) Az eljárási cselekmény kép- és hangfelvétellel történő rögzítése iránt előterjesztett kérelem esetén a Hivatalhoz haladéktalanul be kell jelenteni a digitális kamera igénybevétele iránti igényt. A Hivatal rövid úton köteles a bíróságot tájékoztatni a kérelem teljesíthetőségéről, vagy annak akadályáról és az egyéb fontos körülményekről (oda-visszaszállítás ideje, módja, állagmegóvás, stb.).
A kamera helyszínre történő szállításáról, visszajutatásáról az igénybe vevő bíróságnak kell gondoskodnia, oly módon, hogy a készülék a használat napja(i) előtt és után a legrövidebb ideig, lehetőleg egy munkanapot meg nem haladó időtartamig lehet a birtokában.
(2) A digitális kamera igénybevétele iránti igény teljesítése során az érintett bíróság és a Hivatal köteles együttműködni."
6. §
A Szabályzat a következő 6/A. §-sal egészül ki:
"6/A. § A Back-Office alrendszer a digitális kamerával készített felvételek másolására is használható, ez esetben a 6. § (7), (9)-(12) bekezdéseit megfelelően alkalmazni kell."
7. §
(1) A Szabályzat 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A mobil készlet igénybevétele esetén a Hivatal részére meg kell téríteni a szolgáltatás költségeit, ideértve a 3. § (4)-(5) bekezdése esetén felmerült további költségeket is. Ezek a következő tételekből tevődnek össze: a mobil készlet arányos értékcsökkenési leírása (amortizáció), a szükséges biztosítás arányos része, a Hivatal kiszállási költségei [gépkocsi üzemanyagköltsége, arányos értékcsökkenési leírása (amortizáció)], biztosításának arányos költsége, a Hivatal munkatársának arányos illetménye járulékaival együtt, esetleges szállásköltsége, napidíja és egyéb igazolt költségek."
(2) A Szabályzat 7. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A Hivatal a tulajdonában lévő digitális kamera 3. § (6) bekezdése szerinti használatát a bíróságok részére térítésmentesen biztosítja. Az eljárási cselekmény ezen eszközzel történő kép- és hangfelvétellel történő rögzítésének a szolgáltatással arányban álló költségét a bíróság maga állapítja meg."
Hatálybalépés
8. §
(1) Ez a szabályzat 2007. május 10. napján lép hatályba.