Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1991. (IV. 23.) AB határozat

a munkabérek legkisebb összegéről szóló 1/1990. (IX. 14.) MüM rendelet, valamint a fenti jogszabályt módosító 4/1990. (XII. 22.) MüM rendelet egyes rendelkezései alkotmányellenességének vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság Gáspár Andrásnak, a Harang Innovációs Bt. igazgatójának két munkaügyi miniszteri rendelet alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítványa tárgyában meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a munkabérek legkisebb összegéről szóló 1/1990. (IX. 14.) MüM rendelet 3. §-ának az 1990. szeptember 1-je és szeptember 14-ike közötti időszakra, valamint a fenti jogszabályt módosító 4/1990. (XII. 22.) MüM rendelet 2. §-ának az 1990. december 1-je és december 22-ike közötti időszakra vonatkozó visszamenőleges hatályú rendelkezése alkotmányellenes.

Az Alkotmánybíróság e határozatát közzéteszi a Magyar Közlönyben.

INDOKOLÁS

Indítványozó egy korábbi beadványában már kérte a munkabérek legkisebb összegéről szóló 8/1990. (III. 27.) ÁBMH rendelkezés alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését, mert a rendelkezés visszaható hatállyal munkabéremelési és társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettséget állapított meg.

Az Alkotmánybíróság az indítványt - 2/B/1991. AB határozatával (megjelent a Magyar Közlöny 1991. január 29-én kiadott 9. számában) -részben megalapozottnak tartotta. A rendelkezés visszamenőleges hatálya alkotmányellenességét megállapította. Nem találta teljesíthetőnek azonban indítványozónak azt a kérelmét, hogy e rendelkezést a kihirdetést követő időszakra vonatkozóan semmisítse meg.

Újabb beadványában az indítványozó azt kérte az Alkotmánybíróságtól, hogy eljárását a munkabérek legkisebb összegét újonnan megállapító két munkaügyi miniszteri rendelet alkotmányellenességének vizsgálatára is terjessze ki.

Az Alkotmánybíróság a két munkaügyi miniszteri rendelet alkotmányellenességét vizsgálva ismételten hivatkozik a jogalkotásról szóló törvény 12. §-ának (2) bekezdésére, mely szerint "jogszabály a kihirdetését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget". Ezt az alkotmányos jelentőségű törvényi előírást sértette meg az 1/1990. (IX. 14.) MüM és a 4/1990. (XII. 22.) MüM rendelet. Mindkét rendelet ugyanis bár szeptember 14, illetőleg december 22. napján került kihirdetésre, mégis a megjelölt hónapok első napjától kezdődő alkalmazását rendelte el. Ezért az Alkotmánybíróságnak a két rendelet visszamenőleges hatályú rendelkezésének alkotmányellenességét meg kellett állapítania.

Az Alkotmánybíróság mérlegelte a két jogszabály 1990. szeptember 1-je és 14-ike, ill. dec. 1-je és 22-ike közötti időszakra vonatkozó megsemmisítését is. Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 43. §-ának (1) bekezdése szerint ugyan a megsemmisített jogszabályt a hivatalos lapban való közzététele napjától nem lehet alkalmazni, de a 43. § (4) bekezdése lehetőséget ad az Alkotmánybíróságnak arra is, hogy az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően határozza meg az alkotmányellenes jogszabály hatályon kívül helyezése vagy alkalmazhatósága időpontját. Ezzel a jogkörével azonban az Alkotmánybíróság csak akkor élhet, ha "ezt a jogbiztonság vagy az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke indokolja". Adott időszakra vonatkozóan azonban éppen a már kifizetett munkabérek meghatározott hányada visszakövetelésének lehetővé tétele idézne elő - mind az esetleges követelések érvényesíthetősége, mind pedig végrehajthatósága szempontjából - olyan jogbizonytalanságot, amelyet sem a munkavállalók, sem pedig a munkáltatók érdeke nem indokolhat. Ezért az Alkotmánybíróság csupán a két rendelet visszamenőleges hatálya alkotmányellenességének megállapítására szorítkozott.

Budapest, 1991.04.05

Dr. Vörös Imre

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék