Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2003.6.236 Ha a jogalkalmazó szerv a jogszabály egyértelmű, több értelmezési lehetőséget nem engedő rendelkezését hagyja figyelmen kívül, menthető jogalkalmazási tévedésről nem lehet szó [Ptk. 245. § (1) bek., 275. § (1) bek., 340. § (1) bek., 349. § (1) bek., 1972. évi 31. tvr. 15. § (6) bek., 17. § (1) bek., 27/1972. (XII. 31.) MÉM r. 76. § (1) bek., 88. § (1) bek.].

A másodfokú bíróság a felperes 600 000 forint kártérítés iránt indított keresetét elutasító elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes volt a nyilvántartott tulajdonosa annak az ingatlannak, amire a P. Megyei Bíróság alperes más személyek, a felperes tulajdoni elődje és annak jogelődje között vételárhátralék megfizetése iránt indult per feljegyzését elrendelte. A perfeljegyzési kérelem előterjesztésekor ugyan még a felperes tulajdoni elődje volt a tulajdonos, annak eldöntésénél azonban, hogy a per feljegyezhető-e, a kérelem elbírálásakor fennálló jogi helyzet volt az irányadó. A per feljegyzését ezért az akkor hatályos, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. számú tvr. (Iny. tvr.) 17. §-ának (1) bekezdése és az Iny. tvr. végrehajtásáról rendelkező 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet (Vhr.) 76. §-ának (1) bekezdése és 88. §-ának (1) bekezdése értelmében a földhivatalnak meg kellett volna tagadnia. "A perfeljegyzés iránti kérelem előkészítése során" az alperes az Iny. tvr. és a Vhr. rendelkezései szerint járt el. A hibát akkor követte el, amikor a perfeljegyzést elrendelő földhivatali határozattal egyidejűleg megküldött tulajdonilap-másolatra figyelemmel, amelyből már megállapítható volt, hogy az ingatlan nem a feljegyzett per alperesének, hanem a felperesnek a tulajdona, a perfeljegyzés törlése iránt nem intézkedett. Ez azonban nem minősül olyan nyilvánvaló és kirívó jogsértésnek, ami az alperes Ptk. 349. §-ának (1) bekezdésén alapuló kártérítési felelősségét kiváltaná. A felperes nemcsak akkor járt el kifogásolhatóan, amikor a kielégítési joga megnyílta előtt nyújtotta be a földhivatalhoz az "opciós" szerződést, hanem akkor is, amikor a tulajdonjogának bejegyzését követően a perbeli ingatlanra kötött adásvételi előszerződést biztosító foglaló kétszeresét a vevőnek visszaadta. A Ptk. 245. §-ának (1) bekezdése szerint csak a teljesítés meghiúsulásáért felelős személy köteles a kapott foglaló kétszeresét visszatéríteni. A felperes önhibáján kívül nem volt képes a szóban lévő szerződést teljesíteni, ezért nem terhelte az a kötelezettség, hogy a foglaló kétszeresét fizesse vissza a vevőnek.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a keresetének helyt adó ítélet meghozatalát kérte. Azzal érvelt, hogy az alperes jogellenesen járt el, amikor a per feljegyzéséről az erre irányuló kérelem előterjesztésekor fennálló jogi helyzetet tükröző tulajdoni lap másolatának csatolása nélkül intézkedett, és akkor is, amikor a perfeljegyzést elrendelő földhivatali határozattal együtt részére megküldött tulajdoni lap másolat adataira figyelemmel a perfeljegyzést haladéktalanul nem törölte. Az alperes ezzel az Iny. tvr. 15. §-át sértette meg. A kapott foglalót kétszeresen volt köteles visszafizetni, és a perbeli ingatlan eladásának teljesíthetőségében bízva másik ingatlan vételére kötött előszerződés biztosítására általa adott foglalót is elvesztette. Az alperesi jogellenes magatartás és a kár között az okozati összefüggés is kétségtelenül fennáll. Előadta, hogy a szóban forgó, foglalóval biztosított előszerződések megkötésénél "semmilyen fokú gondatlanságot nem tanúsított", ennélfogva az alperesi kártérítési felelősséget kizáró, vagy azt mérséklő önhiba sem róható a terhére.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult. Arra hivatkozott, hogy a felperes az adásvételi előszerződések megkötésénél nem járt el kellő körültekintéssel. A tulajdonjogának bejegyzését elrendelő földhivatali határozatot a jogelődje megfellebbezte. A megyei földhivatal az eljárást erre tekintettel felfüggesztette, s a felperes jogelődjét perindításra hívta fel. A másodfokú földhivatali határozat kézbesítését követően pár nappal a bizonytalan jogi helyzet ismeretében kötötte meg a felperes a szerződéseket, s azokat kirívóan magas összegű foglalóval biztosította. Ezért, ha valóban jogellenes és felróható magatartást tanúsított volna, a kártérítési felelősségét a felperes felelőtlen kötelezettségvállalása miatt nem lehetne megállapítani. Fenntartotta azt a jogi álláspontját, hogy a per feljegyzésének elrendelése idején fennálló jogértelmezési bizonytalanság miatt a döntését a jogellenességének megállapítása esetén sem lehetne felróható jogalkalmazási hibának tekinteni.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp. 270. §-ának (1) bekezdése értelmében a jogerős ítélet felülvizsgálatát jogszabálysértés esetén lehet kérni. Ez a rendelkezés az anyagi jogi és az eljárási jogi szabályok megsértésére egyaránt irányadó.

Az eljárt bíróságok a tényállást helyesen állapították meg, és helyes érdemi döntést is hoztak. A másodfokú bíróság jogi álláspontját a felülvizsgálati bíróság annyiban nem osztotta, hogy az alperes magatartása nem volt felróható. A jogértelmezési és jogalkalmazási tévedések csak az esetben esnek a felróhatóság körén kívül, ha nem feltűnően súlyosak, és nyilvánvalóan tévesek. Ha a jogalkalmazó szerv a jogszabály egyértelmű, több értelmezési lehetőséget nem engedő rendelkezését hagyja figyelmen kívül, menthető jogalkalmazási tévedésről nem lehet szó. Az Iny. tvr. 15. §-ának (6) bekezdése akként rendelkezik, hogy "az ingatlan-nyilvántartásba jog vagy tény csak azzal szemben jegyezhető be, aki ott jogosultként már szerepelt, vagy akit egyidejűleg jogosultként bejegyeznek". A jogszabály e rendelkezéséből félreérthetetlenül következik, hogy bármely jog vagy tény bejegyzésének illetve feljegyzésének csak az ingatlan nyilvántartott tulajdonosával szemben lehet helye. A szóban forgó perfeljegyzés elintézéséhez az alperesnek a kérelem benyújtásakor fennálló jogállapotot tükröző tulajdonilap-másolat csatolását kellett volna megkívánnia. A perfeljegyzést elrendelő határozat mellékleteként megküldött tulajdonilap-másolat - amelyből kitűnt, hogy az ingatlannak nem a feljegyzendő per alperese a tulajdonosa, hanem a felperes - kézhezvételét követően pedig haladéktalanul intézkednie kellett volna a jogellenes perfeljegyzés törlése iránt. Az alperes mindezt elmulasztotta; a perfeljegyzés így nem jogértelmezési tévedés, hanem e mulasztás következményeként történt meg. Az alperes ezért a perfeljegyzés elrendelésénél és a törlés elmulasztásánál is jogellenes és felróható magatartást tanúsított.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!