Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.12.588 I. A megállapításra irányuló kereseti kérelem előterjesztésének feltételei [1988. évi VI. tv. (a továbbiakban: régi Gt.) 22. § (3) bek., Pp. 123.§].

II. A másodfokú eljárásban megengedett keresetváltoztatás [Pp. 247. § (1) bek. c) pont].

III. A jogtanácsost megillető munkadíj meghatározásánál irányadó szempontok [Pp. 24. § (1) bek., 67. § (2) bek., 12/1991. (IX. 29.) IM r. 1. § (1) bek. b) pont].

A felperes a B. Sz. Vállalat (a továbbiakban: jogelőd) átalakulásával jött létre jogutód társaságként, a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. tv. (a továbbiakban: régi Gt.) alapján 1992. január 1-jei hatállyal. Az átalakulás a gazdálkodó szervezetek átalakulásáról szóló 1989. évi XIII. tv. (a továbbiakban: Át.) szerint történt.

A felperes létesítő okiratát az alperes jogelődjének, az Állami Vagyonügynökségnek (ÁVÜ) és a külföldi befektetőnek a képviselői 1991. december 19-én írták alá. Az alperes a jogelődöt annak teljes vagyonával alakította át, míg a külföldi befektető pénzbeli és nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást teljesített. Az apport tárgyait a létesítő okirat 1. és 2. számú mellékletei tartalmazzák. A jogelőd vagyonában szerepel - többek között - a B.-i 4691. számú tulajdonlapon nyilvántartott 224 977. hrsz.-ú ingatlan, továbbá eszközök is. Az ingatlan-nyilvántartás apportáláskori adatai szerint az ingatlan a Magyar Állam tulajdonában van, amelynek kezelője a felperes jogelődje. A bejegyzés a Fővárosi Kerületek Földhivatalában 1972. szeptember 21-én hozott határozatával történt. Az átalakuláskor készült eszköznyilvántartás tartalmazza azokat a kutakat (kút és vízakna megjelölésekkel), amelyek a felperes működéséhez szükséges vizet biztosítják. A kutak egy része nem a jogelőd volt telephelyén van. Az apport tárgyai nincsenek tételesen értékelve, az értékelésre az eszköznyilvántartásból lehet következtetni.

A felperes alapítói 1991. december 19-én szindikátusi szerződést is kötöttek. A szerződés

- 1.4.1. pontja (5) alpontjában a szerződő felek rögzítették, hogy a felperes vagyona a vagyonértékelés szerinti összes aktívát és passzívát tartalmazza. Az ingatlanokat a rájuk épített épületekkel együtt tehermentesen kell a társaság kizárólagos és korlátlan tulajdonába adni;

- az 1.5.1. pontjában a szerződő felek rögzítették az ÁVÜ-apport értékéért való felelősségét a régi Gt. 22. §-ára utalással. Azzal összhangban kijelentették, hogy az ÁVÜ a rendelkezésre bocsátástól számított 5 évig felel az apport értékéért.

A felperes 1996. december 23-án benyújtott, majd módosított (7. sorszámú) keresetében az alábbiakat írta elő:

a) Az ÁVÜ a b.-i ingatlan teljes egészének a tulajdonjogát adta a felperes induló vagyonába apportként.

Az ingatlan egésze 5 hektár 932 négyzetméter területű. Ebből a felperes 1 hektár 8527 négyzetméter terület tulajdonjogát nem szerezhette meg, mert jogerős bírósági ítélet szerint szerkesztési hiba miatt az ingatlan tulajdoni lapjáról lemaradt a MÁV kezelői joga, amelyet utóbb a javára be is jegyeztek. Az ÁVÜ az apportáláskor az ingatlan tulajdonjogának apportálásáért jogszavatosságot vállal.

b) Az apportálás idején a kutak harmadik személy tulajdonában álló területen helyezkedtek el, és a terület használata rendezetlen volt. A kút tulajdonosa, a felperes jogelődje szolgalmi joggal nem rendelkezett. A telektulajdonos önkormányzat csak ellenérték fejében biztosítja a felperes részére a területhasználatot. Az ellenértéket egyebekben már nem a felperes fizeti, hanem a B. Kft., amelynek a felperes a vagyontárgyat elidegenítette.

A felperes elsődlegesen kérte az alperes kötelezését arra, hogy az alperes hozza a felperest olyan helyzetbe, hogy megszerezhesse az ingatlan tulajdonjogát az apportálásnak megfelelően, illetve a kutak mindenkori tulajdonosát megillesse az önkormányzati tulajdonú ingatlanon a szolgalmi jog. Amennyiben az ingatlan tulajdonjogának és a szolgalmi jogának a megszerzése a felperesnél meghatározott pénzösszeg kifizetésével jár, akkor azt teljes mértékben az alperes köteles viselni. Ezért másodlagos kereseti kérelemként ezen összegek viselésére kérte kötelezni az alperest. A felperes a követelése jogalapjaként a régi Gt. 22. §-ának (3) bekezdését jelölte meg. Előadása szerint az ingatlan értéke és a használati díj összege a becslések szerint is legalább 56 000 000 Ft.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Elsősorban arra hivatkozott, hogy a felperes követelése elévült. Érdemi ellenkérelmében előadta, hogy a vitatott ingatlannak a közhiteles ingatlan-nyilvántartás adatai szerint az apportáláskor a földhivatal határozata alapján a Magyar Állam volt a tulajdonosa, és a felperes jogelődje a kezelői jog jogosultja. A földhivatali határozat után 21 év elteltével, az apportálást követően következett be a változás az ingatlan kezelői jogában, ami érintette annak tulajdonjogát is. Ez nem róható fel az alperesnek. A felperes jogelődjének vagyonmérlegében a kutak voltak feltüntetve, ingatlan nélkül, és a kutakat a felperes meg is szerezte. Az alperes nem állította, hogy a kutak a jogelőd ingatlanán lennének, így nem tévesztette meg a felperest. Az apport értéke a szolgáltatáskor megfelel a létesítő okiratban (vagyonmérlegben) és a szindikátusi szerződésben foglaltaknak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!