Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.8.242 Kárfelelőssége szempontjából az okiratszerkesztő és ellenjegyző ügyvéd nem jár el jogellenesen, ha az okiratot a felek közös kérelmére azért nem nyújtja be 30 napon belül az ingatlanügyi hatósághoz, mert a felek a szerződés hatályának beálltát kölcsön visszafizetésétől tették függővé, és a felfüggesztő feltétel még nem következett be [1990. évi XCIII. tv. 3. § (6) bek., Ptk. 228. §, 339. § (1) bek.].

A felperes a keresetében az alperest a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján, bűncselekménnyel okozott kár megtérítése címén 8 500 000 forint és járuléka megfizetésére kérte kötelezni.

A kereset ténybeli alapjaként előadta, hogy az alperes, mint ügyvéd 2002. július 16-án adásvételi szerződést készített, amely szerint az eladók 10 millió forint vételár ellenében ruházzák át az ingatlan tulajdonjogát a vevőre. Rögzítették, hogy a vevő 5 millió forintot megfizetett, míg a fennmaradó összegre hat hónapos határidővel vállalt kötelezettséget. Az adásvételi szerződést megelőzően a felek kölcsönszerződést is kötöttek, amelynek értelmében az eladók 3 millió forintot vettek fel hat havi törlesztésre. Az adásvételi szerződés az alperes javaslatára biztosítéki célból jött létre azzal, hogy a kölcsön határidőre történő visszafizetése esetén a szerződést megsemmisítik, ellenkező esetben a földhivatalhoz a tulajdonjog bejegyzése érdekében benyújtják. Az alperes az adásvételi szerződést 2003. január 17-éig nem nyújtotta be, ezen a napon kapott tájékoztatást a vevőtől arról, hogy az eladók nem tulajdonosok, hamisított okmányok felhasználásával jártak el. A felperes ugyanezen személyekkel mint eladókkal 2002. decemberében kötött ugyancsak ügyvédi közreműködéssel szerződést, amelyben 8 550 000 forint kölcsönt adott havi 10%-os kamatra 2003. május 20-áig. A felek között egyúttal vételi jogot biztosító megállapodás is létrejött. E szerződések megkötésének időpontjában az alperes által készített szerződés annak benyújtása hiányában az ingatlan-nyilvántartásban széljegyként sem szerepelt. Az alperes ellen megindított büntetőeljárásban a bíróság az alperes bűnösségét közokirat-hamisítás bűntettében megállapította. A büntető ítélet indokolása szerint az alperes által benyújtott szerződés - figyelemmel a kölcsönszerződés tartalmára - valótlan adatokat tartalmazott. Az alperes az eljárásával megszegte az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (továbbiakban: Inytv.) 26. §-ának (1) és (2) bekezdését, továbbá az ügyvédségről szóló 1998. évi XI. törvény (továbbiakban: Ütv.) 10. §-ának (1) bekezdését. Ennek értelmében feltétlen, a felek akaratától függetlenül 30 napon belül köteles volt az általa szerkesztett adásvételi szerződést a földhivatalhoz benyújtani. Ennek elmulasztása jogellenes magatartás volt és azt idézte elő, hogy a felperes a saját szerződése megkötésének időpontjában a valóságos és közhiteles helyzetet nem ismerhette meg. Ha az alperes nem mulaszt, nem került volna sor az újabb szerződés megkötésére, újabb bűncselekmény elkövetésére. Az alperes tehát közrehatott a kár bekövetkezésében, ezért a kárért a többi károkozóval együtt egyetemlegesen felelős.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította. A határozat indokolása szerint a szerződés benyújtásának elmulasztásával az alperes jogellenes magatartást valósított meg. Egyetértve a felperes álláspontjával, kifejtette, hogy az Inytv. által előírt határidő az alperest kötötte, az Ütv. 1. §-a, 3. §-ának (2) és (3) bekezdése, továbbá a Magyar Ügyvédi Kamara 8/1999. (III. 1.) MÜK szabályzata 6/4. a) pontja értelmében a mulasztása nem menthető. Ilyen mulasztást megvalósító megbízást nem vállalhatott volna, illetve azt fel kellett volna mondania. A törvényi határidő tartama alatt azonban az alperes az általa készített okirat hamis voltáról nem tudhatott, ezért annak benyújtásával bűncselekményt sem követhetett volna el. A felróhatóság szempontjából tehát az okirat hamis voltának nincs jelentősége.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint azonban az alperes magatartása és a követelt kár között okozati összefüggés nem áll fenn. Az alperes eljárása csak távoli, laza összefüggésben áll a kárral, aminek bekövetkezése nem is volt előrelátható. Az alperes magatartása nem volt alkalmas károkozásra, és nem állapítható meg az sem, hogy a mulasztás teljes bizonyossággal hozzájárult annak bekövetkezéséhez.

Az elsőfokú ítélet ellen a kereset szerint marasztaló ítélet meghozatala érdekében a felperes terjesztett elő fellebbezést; az alperes ellenkérelme pedig annak helybenhagyására irányult.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A jogerős ítélet indokolásában kifejtettek szerint az elsőfokú bíróság érdemben helyes döntést hozott. Indokolása azonban a jogellenesség kérdésében nem helytálló. Az Inytv. 26. §-ának (4) bekezdésében írtak helyes értelmezése szerint a törvény csak az érvényes és hatályos szerződés benyújtására ír elő határidőt, tehát hamis szerződés benyújtása a törvény megsértését jelenti. Ebből következően annak elmaradása kártérítési felelősséget nem alapozhat meg. Az alperes azonban abban az esetben sem lett volna köteles a szerződés 30 napon belüli benyújtására, ha az nem lett volna hamis. Az Inytv. 25. §-ának (2) bekezdése és 27. §-ának (7) bekezdése értelmében a jogok bejegyzése iránti eljárásban az alperes nem ügyfél, hanem jogi képviselő volt. A határidő elmulasztásához fűződő jogkövetkezmények pedig az illetékfizetésre kötelezettet terhelték. Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Itv.) 82. §-ában foglaltak szerint a mulasztási bírság is csak az ügyféllel szemben szabható ki. Ügyféli minőség hiányában az alperes és a földhivatal között közigazgatási jogviszony sem jött létre, így reá a határidő nem vonatkozott. A fél és a jogi képviselő jogviszonyát a Ptk. 474-483. §-ainak a megbízási szerződésre vonatkozó rendelkezései szabják meg. Az alperes felelőssége esetleges mulasztásáért csak a megbízójával szemben állt fenn, az adott esetben azonban a megbízó utasításának megfelelően járt el. A szerződő felek elfogadták az alperesnek az ügyfelek megfelelő jogi védelmét biztosító javaslatát a szerződéses konstrukciót illetően, így az okiratban foglaltak ügyleti akarattá váltak volna, ha a megállapodás a tényleges tulajdonosok és a vevő között jött volna létre.

A szerződést kötő felek abban állapodtak meg, hogy a szerződés csak a kölcsön visszafizetésével lép hatályba. A szerződés hatálya beálltának függővé tétele a Ptk. 228. §-a által biztosított jog, s miután az adott esetben a felfüggesztő feltétel nem következett be, sem az alperes, sem pedig a vevő nem sértett volna jogszabályt a 30 napon túli benyújtással, ha a szerződés egyébként érvényes lett volna [Itv. 3. § (6) bekezdés]. Helytálló az elsőfokú bíróságnak az okozati összefüggés hiányára vonatkozó álláspontja, e tekintetben azonban jogellenesség hiánya miatt a további indokolás szükségtelen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!