Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.6.175 A képviselő-testület ülésének megnyitása és vezetése a polgármester feladata. Amennyiben a polgármester az ülésteremben jelen lévő személy magatartását a képviselő-testületi ülés megkezdését akadályozónak minősíti és az eredménytelen intézkedést követően a rendvédelmi szervek segítségét kéri, a helyszínen jelen lévő rendőrt intézkedési kötelezettség terheli. Az elégtételadás körében nincs arra vonatkozó jogszabályi lehetőség, hogy a bíróság az alperest - hozzájárulása hiányában - a jogsértés elismerésére vagy sajnálkozás kifejezésére (bocsánatkérésre) kötelezze [1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 84. §, 1994. évi XXXIV. tv. 15. §].

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Törvényszék P.20195/2012/25., Pécsi Ítélőtábla Pf.20632/2012/8., Kúria Pfv.21435/2013/8. (*BH 2014.6.175*)

***********

[1] A jogerős ítélet - helybenhagyva az elsőfokú bíróság ítéletét - kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül magánlevélben fejezze ki sajnálkozását a felperesnek amiatt, hogy 2010. október 29-én M. Város Önkormányzatának Képviselő-testületi üléséről, továbbá az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékére 2011. március 15-én tartott rendezvényen a felperest jogellenesen előállították, majd fogva tartották; a felperest feljogosította a levél nyilvánosságra hozatalára. Kötelezte továbbá az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 500 000 forint nem vagyoni kártérítést. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[2] A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes az M. Város Önkormányzatának Képviselő-testülete nyilvános ülésének napján, 2010. október 29-én az ülés megkezdését megelőzően az egyik önkormányzati képviselővel megjelent az ülésteremben, ahol valamennyi képviselő asztalán egy általa szerkesztett szórólapot helyezett el. A biztonsági őr a felperest távozásra szólította fel, mire a felperessel együtt jelen lévő önkormányzati képviselő azt közölte, hogy a felperes az ő munkáját segíti, tanácsadóként van jelen. Ezt követően a biztonsági őr telefonon rendőri intézkedést kért. A felperes is a rendőrségtől kért telefonon segítséget, arra hivatkozva, hogy alkotmányos jogának gyakorlásában próbálják korlátozni. A helyszínen megjelent rendőrök felhívták a felperest az ülésterem elhagyására, aki ennek nem tett eleget. Az eljáró rendőrök a felperest és társát igazoltatták, ekkor derült ki, hogy azok karjukat, így egymást kábelkötöző zsinórral összekötözték. Ezt követően az értesítésre megérkezett rendőrkapitányt a polgármester arról tájékoztatta, hogy a felperes a testület működését oly mértékben zavarja, hogy képtelenek az ülést megkezdeni. Miután a felperes a felszólításra ezután sem hagyta el a termet, a rendőrkapitány elrendelte a felperes és a hozzákötözött társának az előállítását. A felperest megbilincselték és a rendőrkapitányságra szállították. A felperes megbilincselése 9 óra 20 perctől 12.35 óráig, előállítása 12.43 óráig tartott.

[3] A felperes 2011. március 15-én az önkormányzat által rendezett ünnepi megemlékezés helyszínével szemben, az útkereszteződésben egy 6-7 m hosszú transzparenst feszített ki két fa közé a következő felirattal: "Dehogy csináltatok ti forradalmat, csak egy narancs színű birodalmat! Szabadságot Budaházy­nak!". A megnövekedett gyalogosforgalomra tekintettel a helyszíni biztosítás parancsnoka forgalomkorlátozást rendelt el, melynek keretében - egyéb intézkedések mellett - egy rendőrségi mikrobuszt állíttatott közvetlenül a felperes által kihúzott transzparens elé, amely így teljes egészében eltakarta azt. A felperes kérését, hogy a mikrobuszt állítsák arrébb, a biztosítás parancsnoka elutasította. Ekkor a felperes hangosan azt kiáltotta, hogy "Szabadságot Budaházynak!". A biztosítás parancsnoka felszólította a felperest, hogy ne zavarja a rendezvényt hangos bekiabálással, ellenkező esetben előállítják. Ezt követően a felperes megismételte az előbbi kiáltást. Ezután a felperest az eljáró rendőrök megbilincselték és a rendőrkapitányságon rendzavarás miatt előállították. A bilincselés hét percig, az előállítás egy óra hét percig tartott.

[4] A felperes keresetében kérte az alperest a városházán, valamint a március 15-i megemlékezés során történt eseményekkel összefüggésben a megbilincselésével és az előállításával okozott személyhez fűződő jogainak megsértése miatt a Ptk. 84. § (1) bekezdés c) pontja alapján olyan tartalmú nyilatkozattal elégtétel adására kötelezni, amely szerint a két esemény kapcsán az M.-i Rendőrkapitányság jogellenesen állította őt elő és intézkedett vele szemben.

[5] Kérte az alperes kötelezését a nyilatkozat saját költségén való közzétételére is a helyi reklám- és kereskedelmi hetilapban.

[6] Kérte továbbá az alperest a 2010. október 29-i események miatt egymillió forint, a 2011. március 15-i események miatt 700 000 forint nem vagyoni kárának és kamatainak megfizetésére kötelezni.

[7] Az alperes a kereset elutasítását indítványozta.

[8] A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes a képviselő-testület 2010. október 29-i ülésén nem tanúsított rendzavaró magatartást. A felperes azzal, hogy a képviselők megjelenése előtt szórólapokat helyezett el az asztalokon, ezt követően pedig gyorskötözővel egymáshoz kötözték magukat az egyik önkormányzati képviselővel, nem akadályozta meg a nyilvános képviselő-testületi ülés megkezdését, önmagában a jelenléte pedig nem tekinthető provokatívnak. Mivel az intézkedő rendőrök jogellenesen kívánták eltávolítani a felperest a nyilvános ülésről, nem róható a terhére, hogy az intézkedésnek ellenállt.

[9] A jogerős ítélet a 2010. március 15-i eseménnyel összefüggésben rámutatott arra, hogy a felperesnek Alkotmányban biztosított joga a véleménynyilvánítás, függetlenül annak értéktartalmától. A felperes kinyilatkoztatott véleménye nem volt indokolatlanul bántó, durva vagy sértő és a felperes magatartásából, kijelentéséből sem kellett rendzavarásra következtetni. A videofelvétel tanúsága szerint a felperes kétszeri bekiabálására senki nem figyelt fel, az senkit nem zavart meg.

[10] Mindezek alapján a jogerős ítélet megállapította, hogy a felperessel szemben alkalmazott jogtalan intézkedések sértették a felperes Ptk. 75. és 76. §-aiban védett személyes szabadság és emberi méltóság védelméhez fűződő jogait.

[11] Ezért a jogerős ítélet az alperest a személyhez fűződő jog megsértése miatt a Ptk. 84. § (1) bekezdés c) pontja alapján - a kereseti kérelemtől részben eltérően - elégtétel adására, míg az e) ponton keresztül alkalmazandó Ptk. 349. § (1) bekezdés, 339. § (1) bekezdés és 355. § (1) és (4) bekezdések alkalmazásával a 2010. október 29-i eseménnyel összefüggésben 300 000 forint, a 2011. március 15-i esemény kapcsán 200 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamatai megfizetésére kötelezte az alperest, amelyek összegét mérlegeléssel állapította meg.

[12] A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet, a felperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő.

[13] A Kúria az alperes felülvizsgálati kérelmét alaposnak, a felperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmét alaptalannak találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!