Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2009.2015 Mérlegköri szerződés hiányában az erőmű nem jogosult többlet villamosenergia szállítására [2001. évi CX. tv. 13. §, 180/2002. (VIII. 23.) Korm. r. 27. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.30546/2006/29., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27343/2007/8., Kúria Kfv.37244/2008/7. (*EH 2009.2015*)

***********

A felperesi erőmű 1995. évben kötött Hosszútávú Villamosenergia és Kapacitáslekötési Megállapodást (a továbbiakban: HTM) a M. V. M. Zrt.-vel (a továbbiakban: M. Zrt.). Az M. Zrt., mint közüzemi mérlegkör-felelős kötött szerződést a M. M. V. R. Rt.-vel. A felperes az M. Zrt. közüzemi mérlegkörének tagjaként folytatott áramtermelést. A felperes a M. Zrt.-vel kötött megállapodás mellett hőszolgáltatást végzett a MOL olajfinomítója, illetve Sz. város részére. A hőszolgáltatást a G1-es blokk biztosította. A felperes és az M. Zrt. által kötött HTM melléklete "Műszaki üzemviteli korlátok" címszó alatt foglalkozott a hőszolgáltatás kérdésével. Rögzítette annak tudomásulvételét, hogy a felperes a villamosenergia-termelés mellett az olajfinomító technológiai gőzigényét és Százhalombatta város hőigényét is biztosítja, amelyet a G1-es blokk lát el. A G1-es blokk hosszabb leállása esetére másik blokk beállását irányozta elő. A hőszolgáltatás egyúttal villamos energiát is termelt. Ezt a villamos energiát korábban az M. Zrt. vette át, 2004. évben azonban már a felperes az E. Rt.-nek adta el. 2005. év végén a felperes a G1-es blokk által termelt elektromos áramot a szabadpiacon nem tudta értékesíteni, és így az M. Zrt.-vel folytatott tárgyalásokat az áram átvételéről. A tárgyalások 2005. utolsó napjaiban eredménytelenül zárultak. A felperes 2006. január 2. napján, az M. Zrt. 2006. január 3. napján jelentette be a rendszerirányítónak, hogy a felperes közüzemi mérlegköri tagsága 2005. december 31. napjával megszűnt. Az M. Zrt. által leadott menetrend nem tartalmazta a hőszolgáltatás miatti többlet villamos energia átvételét. A felperes olyan menetrendet adott le a rendszerirányítónak, amelyben a többlet villamosenergia-termelés szerepelt. A rendszerirányító 2006. január 2. napján arról tájékoztatta az alperest, hogy a felperes utasítása ellenére 2006. január 1. napjától folyamatosan mintegy 195 MW-tal a menetrend felett üzemel. Az alperes hivatalból indított eljárásában 2006. január 9. napján hozott határozatával a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény (a továbbiakban: Vet.) végrehajtásáról rendelkező 180/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 27. §-a az üzemi szabályzat 12.5.2. pontja, valamint a Kereskedelmi Szabályzat III/5.2.4/a és b) pontjának megsértése miatt 75 000 000 Ft bírságot szabott ki. Egyúttal kötelezte a felperest, hogy a jogsértő állapotot és a menetrendtől eltérő üzemállapotot, a többlet-villamoshálózatba való betáplálását azonnali hatállyal szüntesse meg. A határozatának indokolásában megállapította, hogy a felperes nem volt jogosult önálló mérlegkörű menetrend leadására, tevékenységére a közüzemi mérlegkör felelős által megadott menetrend volt az irányadó, amelytől eltért.

A felperes keresetében az alperesi határozat hatályon kívül helyezését és az eljárás megszűntetését kérte. A Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletében a felperes keresetét elutasította, megállapítva, hogy az önálló mérlegköri státusz nem a bejelentéssel, hanem a rendszerirányítóval történő mérlegköri szerződés megkötésével jön létre, annak hiányában pedig a felperes menetrend leadására nem volt jogosult, a közüzemi mérlegkör felelős (az M. Zrt.) utasításait be kellett volna tartania.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a felperes ugyan a Vhr. 27. § (2) bekezdése alapján önálló mérlegkörnek minősült, a villamosenergia-piacon azonban csak a rendszerirányítóval való szoros együttműködés mellett a mérlegkör szerződés megkötése alapján vehetett volna részt. E körben utalt a Vhr. 27. § (7) bekezdésében foglaltakra. Az ítélőtábla megállapította, hogy a felperes 2006. január 1. napjától önálló mérlegkörnek minősült, mérlegköri szerződéssel azonban nem rendelkezett, ezért menetrend leadására sem volt jogosult, így nem szállíthatott tehát többlet villamos energiamennyiséget. E magatartásával megszegte a Vet. 13. § (1) bekezdésének együttműködési szabályát. A Fővárosi Ítélőtábla úgy ítélte meg, hogy az M. Zrt.-vel kötött HTM sem mentesítheti a felperest együttműködési kötelezettségének teljesítése és a jogsértő magatartás jogkövetkezményei alól.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és a keresetnek helyt adó döntés meghozatalát kérte. Hivatkozott arra, hogy az M. Zrt.-vel kötött HTM mellékletében a felek a hőszolgáltatás miatti elektromos áram többlettermelést tudomásul vették, azt a "Műszaki üzemviteli korlátok" címszó alatt rögzítették. Álláspontja szerint a felperes nem sértette meg a Vet. 13. § (1) bekezdésének együttműködési előírását, a Villamosenergia-ellátási Szabályzat 12.5.2. pontja ugyanis az üzemeltetés során figyelembe venni rendeli a szerződésekben rögzített műszaki korlátokat. A HTM-ben rögzített műszaki korlátként pedig szerepelt a hőszolgáltatás miatti energiatermelés rendszerbe történő betáplálása. A felperes hangsúlyozta, hogy nem sértette meg a Vhr. 27. § (2) bekezdésében foglaltakat sem, annak alapján 2006. január 1. napjától önálló mérlegkörnek minősül a jogszabály erejénél fogva. E minőségéhez nem szükséges mérlegköri szerződés aláírása, amelynek megkötése érdekében egyébként mindent haladéktalanul megtett.

A felperes kiegészítő beadványában hivatkozott arra, hogy a Fővárosi Bíróság egy nem jogerős ítéletében jogszabálysértőnek találta a rendszerirányító eljárását, a tekintetben, hogy a HTM vizsgálata nélkül fogadta el az M. Zrt. által benyújtott menetrendet. Felvetette, hogy ennek alapján kérdéses köteles volt-e a felperes a rendszerirányító jogellenes utasításainak betartására.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, kifejtve, hogy a műszaki korlátok sem mentesítették a felperest a rendszerirányító utasításainak betartása alól. A hőszolgáltatással összefüggésben termelt többlet-villamosenergia értékesítésének kényszerűsége a felperes saját üzleti döntésének a következménye volt, nem pedig műszaki korlát eredménye. Kifejtette, hogy az önálló mérlegkör tartalmát a mérlegköri szerződés adja, a szerződés megkötése nélkül a felperes villamos energia termelésére nem volt jogosult. Utalt továbbá arra, hogy a Fővárosi Bíróság nem jogerős a rendszerirányítót elmarasztaló ítéletét fellebbezéssel támadta.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság osztotta a jogerős ítélet indokolásában kifejtett azon álláspontot, hogy a Vhr.-nek a rendszerirányító és a mérlegkörök kapcsolatát szabályozó 27. §-ában foglalt előírásait a maguk összességében kell szemlélni. Ennek megfelelően a felperest, mint 2006. január 1. napjától önálló mérlegkörnek minősülő engedélyest, a Vhr. 27. § (7) bekezdése alapján szerződéskötési kötelezettség terhelte a rendszerirányítóval. E szerződéskötési kötelezettség kiterjedt a Kereskedelmi Szabályzatban, illetve az Üzemi Szabályzatban foglaltak betartására is. Ennek megfelelően a Kereskedelmi Szabályzatnak a mérlegkör rendszerre vonatkozó előírásai alapján a felperes legkésőbb a megelőző hónap 20. napjáig köteles volt bejelenteni a mérlegkörhöz tartozó elszámolási pontokban bekövetkező változásokat [IV/1.4. i) pontja]. E kötelezettség megsértése eredményezte, hogy a felperes csak késve - 2006. január 2. napján - hozta a rendszerirányító tudomására, hogy az M. Zrt. közüzemi mérlegkörfelelőshöz kapcsolódó közüzemi mérlegköri tagsága megszűnt. A mulasztás következtében az új mérlegköri szerződés megkötésére csak késve kerülhetett sor, és érvényes felperesi menetrend hiányában került sor többlet-villamosenergia a rendszerbe való betáplálására. Az alperes jogszerűen járt el, amikor a jogsértő állapot azonnali hatályú megszüntetését rendelte el, és a Vet. 13. § (1) bekezdésének, valamint a Vhr. 27. §-ának, továbbá az Üzemi Szabályzat és a Kereskedelmi Szabályzat meghatározott pontjainak megsértése miatt 75 000 000 Ft összegű bírságot szabott ki. A Legfelsőbb Bíróság nem osztotta a felperes azon felülvizsgálati előadását, hogy a HTM "Műszaki üzemviteli korlátokat" rögzítő melléklete a felperest a fenti eljárásra feljogosította. A hivatkozott rendelkezések ugyanis kizárólag műszaki okokból teszik lehetővé olyan menetrend alkalmazását, amely a hőszolgáltatást biztosítja. A perbeli esetben azonban - amint arra az alperes ellenkérelmében helyesen rámutatott - ilyen műszaki okok nem álltak fenn. A többlet elektromos energiatermelés oka az volt, hogy a felperesnek nehézségei támadtak a többlet elektromos energia értékesítésében. A felperes - felülvizsgálati kérelemmel előadottakkal szemben - az által sértette meg a Vhr. 27. § (2) bekezdésében foglaltakat, hogy nem intézkedett időben az önálló mérlegkörhöz kapcsolódó kötelezettségek teljesítése iránt, azt későn jelentette be a rendszerirányítónak, és érvényes menetrend nélkül végzett többlet-energia betáplálást a rendszerbe.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta, és az eredménytelen felülvizsgálati kérelmet előterjesztő felperest az alperes felülvizsgálati perköltségének megfizetésére kötelezte [Pp. 270. § (1) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 78. § (1) bekezdése].

(Legf. Bír. Kfv. III. 37.244/2008.)