Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2019.117 SÉRTETTI KÖZREHATÁS A KÖZÚTI BELESET BEKÖVETKEZTÉBEN

Közúti baleset okozásának vétsége nem állapítható meg, ha az idős sértett úttesten történt áthaladása a terhelt által vezetett gépjármű helyszínre érkezése előtt megtörtént, majd a sértett féktávolságon belül az útpadkáról a gépjármű elé visszalép [Btk. 235. § (1) bek. (2) bek. b) pont, KRESZ 43. § (4) bekezdés b) pont].

A járásbíróság H. J. vádlottat halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt 8 hónap, végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett, fogház fokozatú szabadságvesztésre és 1 év 2 hónap "B" kategóriájú járművezetéstől eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú ítélet tényállásának lényege a következő:

A vádlott 2014. január 14. napján 20 óra 15 perc körüli időben M. belterületén az O. utcában közlekedett a tulajdonát képező személygépkocsival, mögötte követési távolságra haladt ismerőse C. S. az általa vezetett személyautóval. Ebben az időben jött ki az O. utcai borozóból a 78 éves H. S. sértett és a vádlott haladási irányához képest balról-jobbra kezdte meg az áthaladást a 8,4 m szélességű, kétirányú, irányonként egy-egy forgalmi sávval rendelkező úton. A sértett 1,75 ezrelékes ittas állapota és a bal lábában végig ércsere és nagyfokú érelmeszesedés miatt az úttesten lassan, bicegve haladt. A vádlott a sértettet az eső ellenére viszonylag jó látási viszonyok között kellő időben kb. 50 m-ről, a felezővonal térségében haladva észlelte. Bizonytalan mozgását felismerte, azonban a megközelítése során sebességét nem csökkentve nem ügyelt fokozottan az esetleges balesetveszélyes helyzet elhárítására. Kb. 40-50 km/h sebességgel érte el azt a helyet, ahol a gyalogos haladt át. A sértett kb. 8 másodpercet már az úttesten tartózkodott és 7 m utat megtett, amikor a vádlott gépjárműve első lökhárítójának jobb oldali sarokrészével elütötte, melynek következtében a sértett vállrészével a gépjármű szélvédőjének csapódott, majd az ütközési ponttól 8 m-re az úttest jobb szélén a kavicsos padkára dobódott. A sértett a baleset következtében többszörös végtagtörést, bal oldali ablakos bordatörést és kiterjedt tüdőzúzódást szenvedett el, mely sérülések következtében a helyszíni ellátás során 20 óra 40 perckor elhalálozott.

A vádlott a balesetet figyelmes vezetés mellett lassító fékezéssel elkerülhette volna. A közlekedési balesetet a terhelt okozta, mert megszegte a KRESZ 43. § (4) bekezdés b) pontjában foglalt rendelkezést. A sértett is megsértette a KRESZ 21. § (6) bekezdésében foglalt szabályokat.

A vádlott és védője fellebbezése folytán másodfokon eljárt törvényszék az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a vádlottat felmentette az ellene emelt vád alól, megállapítva, hogy a felmerült bűnügyi költség az állam terhén marad.

Az ügyészi fellebbezés alapján eljárt ítélőtábla, mint harmadfokú bíróság végzésével a törvényszék ítéletét hatályon kívül helyezte és a másodfokú bíróságot új eljárás lefolytatására utasította, előírva, hogy a másodfokú bíróság hallgassa ki tanúként C. S.-t.

A megismételt másodfokú eljárásban felvett bizonyítási eljárás után a törvényszék a járásbíróság ítéletét megváltoztatta és a vádlottat halálos közúti baleset okozásának vétsége miatt emelt vád alól felmentette, kiegészítve és módosítva tényállást a következőkkel.

A baleset előtti szakaszon az O. út felülete töredezett, egyenetlen, hullámos, a baleset idején a forgalom gyér volt. A közelben kijelölt gyalogos-átkelőhely nem volt, a sértett az útkereszteződésnél, a járda meghosszabbított vonalában haladt át az úton.

A vádlott a sértettet kb. 50 m-ről a felezővonal térségében - féktávolságon kívül - észlelte.

A vádlott a sértett ingadozó, furcsa járását észlelte, ebből arra következtetett, hogy a sértett ittas. Az úttesten történő áthaladása közben a sértett mozgását végig figyelemmel kísérte, közben sebességét csökkentette. Azt követően, hogy a gyalogos az úttesten biztonságosan átért, a vádlott sebességét kicsit növelte, kb. 40-45 km/h sebességgel közlekedve érte el azt a helyet, ahol a gyalogos már áthaladt.

Miután a sértett az út hossztengelyére közel merőlegesen áthaladt az úttesten és az úttestet elhagyta, hirtelen - ismeretlen okból, féktávolságon belül - visszatántorodott az úttestre, ahol a jobb oldali forgalmi sávban a vádlott gépjárműve lökhárítójának jobb oldali sarokrésze ütközött a gyalogos jobb lábának, aki ezután felkerült a motorháztetőre és vállrészével a szélvédőnek csapódott. Az elütéskor a gyalogosnak hátrafelé mutató sebessége és hátrafelé dőlő testhelyzete volt, a gépkocsi előtt arccal az út jobb széle felé néző helyzetben volt. A vádlottat a veszélyhelyzet felismerésében észlelési, a baleset elhárításában cselekvési késedelem nem terheli. A gépkocsi elé visszaeső sértett elütése a vádlott részéről nem volt elkerülhető.

Az ütközés helye, a vádlott gépkocsijának a sávjában elfoglalt helye az eljárás adatai alapján nem volt pontosan megállapítható.

A sértett megszegte a KRESZ 21. § (6) és (8) bekezdésében foglalt rendelkezést.

Az ítélet ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a vádlott terhére a felmentő rendelkezés folytán az ellentétes döntést sérelmezve, a vádlott bűnösségének megállapítása és büntetés kiszabása érdekében.

A fellebbviteli főügyészség átiratában az ügyész fellebbezését módosítva tartotta fenn.

Rámutatott, hogy a törvényszék a megismételt eljárásban eleget tett az ítélőtábla végzésében előírt bizonyítási cselekmény felvételére irányuló előírásnak, melynek során a perrendi szabályokat maradéktalanul betartotta. Az ügyész hiányosnak, de ténybeli következtetéssel kiegészíthetőnek tartotta a tényállást. Mellőzni indítványozta, hogy a vádlottat a veszélyhelyzet felismerésében észlelési, a baleset elhárításában cselekvési késedelem nem terheli, illetve, hogy a gépkocsi elé visszaeső sértett elütése a vádlott részéről nem volt elkerülhető, és hogy a sértett megsértette a KRESZ 21. § (8) bekezdésében fogalt rendelkezést, figyelemmel az idézett jogszabály által biztosított elsőbbségére. Ezzel szemben kiegészíteni kérte a tényállást azzal, hogy a vádlott megszegte a KRESZ 43. § (4) bekezdés b) pontjában foglalt rendelkezést, a balesetet figyelmes vezetés mellett, lassító fékezéssel és megfelelő oldaltávolság tartásával elkerülhette volna. A tényállás ilyen irányú kiegészítése az ügyész szerint eltérő tényállás megállapítását eredményezné, melyre a harmadfokú eljárásban a Be. 617. § és 619. § alapján nincsen lehetőség.

Az ügyész rámutatott, hogy a törvényszék helytelenül következtetett a terhelt büntetőjogi felelősségének hiányára. A KRESZ preambulumában előírt bizalmi elvre hivatkozott, miszerint a közlekedő joggal számíthat arra, hogy a közlekedés szabályait mások is megtartják. Aki viszont már látja, vagy az adott forgalmi helyzetben szükséges figyelemmel és elővigyázatossággal látnia kell, hogy a közúti közlekedés egy másik résztvevője megszeg - vagy meg fog szegni - valamilyen szabályt, nem bízhat a továbbiakban a másik szabályszerű magatartásában, így abban sem, hogy a másik személy meg fogja szüntetni a szabályszegést. Nem szabad biztosan számítani arra, hogy a közlekedés szabályait olyan személyek is megtartják, akiktől a szabályos magatartás koruk, testi fogyatékosságuk vagy más ok miatt felismerhetően nem várható el. A hátra tántorodás jellege folytán megállapítható, hogy a sértett az úttest jobb széléhez közeli pontban tartózkodott az elütés pillanatában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!