Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2018.4.106 A bűnszervezetben elkövetésre vont jogkövetkeztetésnek van helye (az egyéb törvényi feltételek megléte esetében), ha az elkövetési magatartások egymást kiegészítő jellegűek, azok kapcsolódása a célzott és végrehajtott bűncselekményhez kölcsönös, az adott tényállásszerű elkövetési magatartás keretei közé illeszkedő cselekmény más személy előző cselekményéhez társul, avagy a célzott bűncselekmény megvalósulásához további láncolatos tevékenységet feltételez [Btk. 459. § (1) bek. 1. pont; 4/2005. BJE határozat].

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Járásbíróság B.195/2010/49., Fővárosi Törvényszék Bk.1559/2012/6., Szombathelyi Járásbíróság B.235/2015/1., Szombathelyi Törvényszék Bf.113/2015/56., Kúria Bfv.759/2017/5. (*BH 2018.4.106*)

***********

[1] A járásbíróság a 2015. május 12. napján kelt ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként, folytatólagosan elkövetett embercsempészés bűntettében [Btk. 353. § (1) bek., (3) bek. d) pont]. Ezért az I. r. terheltet mint bűnszervezetben elkövetőt 4 év 6 hónap szabadságvesztésre, 1 év közúti járművezetéstől eltiltásra és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztés végrehajtási fokozata fegyház és feltételes szabadságra nem bocsátható. Rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

[2] Védelmi fellebbezés alapján eljárva a törvényszék mint másodfokú bíróság a 2016. március 8. napján jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt tekintetében a bűnjelekkel és bűnügyi költséggel kapcsolatos rendelkezés vonatkozásában változtatta meg, egyebekben az I. r. terhelt tekintetében helybenhagyta.

[3] Az elsőfokú bíróság által megállapított és a másodfokú bíróság által pontosított tényállás lényege a következő.

[4] 2013. október végén - pontosabban meg nem határozható időben - az I. r. terhelt egy olyan államhatárokon átnyúló, feladatmegosztáson alapuló, összehangoltan működő, hosszabb időre szervezett bűnözői csoport - ismeretlenül maradt - szerb vezetőjével került kapcsolatba, amely csoport szervezetten foglalkozott külföldi személyeknek Szerbiából az Európai Unió területére való átjuttatásával úgy, hogy a szervezet tagjai egymás tevékenységéről tudva, rendszeres haszonszerzésre törekedve, illetve vagyoni haszonszerzés végett a migránsoknak segítséget nyújtottak az érintett államhatároknak engedély nélkül történő átlépéséhez.

[5] A munkamegosztás alapján az úti okmányokkal nem rendelkező migránsokat külföldön, a nyomozás során ismeretlenül maradt személyek gyűjtötték össze elsősorban menekülttáborok környékén, majd megszervezték a migránsok szerb-magyar zöldhatáron történő átjuttatását és a magyar állampolgárságú elkövetőkkel együttműködve Magyarországról történő továbbszállítását, egyúttal a bűnözői csoport szerb vezetője biztosította a bűncselekmények anyagi fedezetét, valamint a végrehajtásért járó javadalmazást is.

[6] A terheltek tudták, hogy egy olyan háromnál több főből álló bűnözői csoport tagjaként vesznek részt a bűncselekmények, így embercsempészet elkövetésében, amelyen belül - a velük közös cél érdekében együttműködő és szándékegységben lévő - ismeretlen tettestársaik szervezték meg és hajtották végre a migránsok meg nem engedett módon való Magyarországra juttatását, míg ők, a migránsok Ausztriába vagy Horvátországba történő továbbszállításáért feleltek - azt végezték -, amelynek végrehajtása során a terheltek egymás között is megosztották a feladatukat.

[7] Az embercsempészettel foglalkozó szervezet szerb tagjaival az I. r. terhelt állt - más ügyben történt előzetes letartóztatásának ideje kivételével - közvetlen kapcsolatban, így minden esetben ő kapott értesítést a migránsok szállításának, érkezésének időpontjáról, továbbá a magyar közreműködők költségeit és a nekik járó díjazást részére juttatták el, és az ő feladata volt az illegális migránsok Magyarország területén történő átszállításának és Ausztriába vagy Horvátországba való kijuttatásának megszervezése, az ehhez szükséges elkövetők toborzása, majd a szervezet magyar tagjainak járó pénz kifizetése, rendezése is. Ezen szállításokra 2013. október 25. és 2013. december 16. közötti időszakban, többnyire az M7-es autópálya igénybevételével került sor, s az alkalmanként mintegy 10-15 fő illegális migránst számos esetben L. és B. térségében, a horvát-magyar határon keresztül Horvátországba vagy a V. megyei osztrák-magyar határszakaszon keresztül Ausztriába szállították.

[8] Az I. r. terhelt 2013 decemberében az embercsempészet bűncselekmény elkövetésébe komoly jövedelemszerzési lehetőséget ígérve, beszervezte ismerőseit, így az V., VI. r. terhelteket is a szállítói feladatok ellátására. Az részletezettek szerint került sor a különböző számú migráns személy Magyarországon keresztül történő külföldre juttatására.

[9] A másodfokú bíróság által pontosítottak szerint a bűnszervezetben az I. r., a II. r. és a III. r. terheltek képezték az ún. szervezői-irányítói, míg a IV., V. és VI. r. terheltek a végrehajtói szintet. Az ítéleti tényállásban részletezettek szerint a terheltek pontosan meg nem határozható számú és állampolgárságú, de alkalmanként legalább 10 külföldi állampolgárságú személynek a magyar-osztrák államhatár meg nem engedett módon történő átlépéséhez nyújtottak segítséget.

[10] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. r. terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, melyben arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróság törvénysértően állapította meg a bűnszervezetben elkövetést, és ennek következtében törvénysértően súlyos büntetés kiszabására került sor. Indokai szerint sem maga, sem terhelttársai nem tudtak arról a tényről és körülményről, hogy bűnszervezetnek megfelelő, államhatárokon átnyúló és összehangoltan működő bűnözői csoport tagjaként vesznek részt a cselekmény elkövetésében. Álláspontja szerint a nyomozati szakban tett gyanúsítotti vallomásokban erre nézve nem merült fel konkrét tény. A cselekményt kizárólag Magyarországon hajtották végre, és ismereteik nem terjedtek ki a szervezet szélesebb körű működésére; a 8 főből álló gyanúsítotti körben csupán az I. r. terhelt állt közvetlen kapcsolatban az embercsempészettel foglalkozó szervezet szerb tagjával, és az eljárás során még a tárgyalási szakban sem merült fel olyan bizonyíték, mely azt igazolná, hogy a T. becenéven ismert szerb személyt rajta kívül más is ismerné. Magyarország határain belül nem merült fel senkiben az, hogy embercsempészés bűncselekményével foglalkozó bűnszervezetben vesznek részt, a migránsok a pénzt szerb személynek fizették ki azért, hogy ők Szerbiából Ausztriába jussanak. A Magyarországon tevékenykedő embercsempészek lényegében a migránsok felkérésének tettek eleget, és az ő fizetségükért tevékenykedtek, akik pedig szabad akaratukból tettek ajánlatot erre. Hivatkozott arra, hogy mivel a magyarországi résztvevők nem tudtak a külföldi bűnszervezet működéséről, így az sem az I. r., sem terhelttársai terhére nem róható, bűnszervezetben elkövetettség hiányában pedig a kiszabott büntetés törvénysértően súlyos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!