Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.10.411 I. A közbenső ítélet rendelkező részéből ki kell tűnnie, hogy a bíróság az alperes kártérítő felelősségét mely felróható magatartás(ok) miatt állapította meg. Több felróható magatartás megállapítása esetén azok bármelyike az alperes teljes kártérítő felelősségét megalapozza.

II. A mulasztások rangsorba állítása, "súlyuk" alapján való mérlegelése, vagy az egyik mulasztás "elvetése" önmagában nem eredményezi a felelősség mértékének a csökkenését: arra a károsult közrehatása adhat alapot [Ptk. 339. §; 1972. évi II. tv. 43. § (2) bek.*; 15/1972. (VIII. 5.) EüM r. 87. § (2) bek.].

A felperes 1993. május 5-én bekövetkezett jobb lábszár törése három centiméteres rövidüléssel gyógyult, ezért az alperes 1996. március 26-án a bal lábszár rövidítésére irányuló műtétet végzett el. A műtét előtt mindkét alsó végtagra kiterjedő, részletes röntgenfelvétel nem készült. A műtét során a bal sípcsontból három centiméteres szegmentumot eltávolítottak és elvégezték a rögzítést is. Az alkalmazott fémanyag másik gyógyintézetben történt eltávolításakor, 1997-ben a bal lábszáron ún. varus deformitás volt észlelhető, majd 1999. május 27-én a bal lábszáron tizenöt fokos tengelyeltérést és a bal alsó végtag két centiméteres rövidülését állapították meg. A felperes alsó végtagján ezt követően elvégzett több műtét következtében a végtagok egyforma hosszúságúak lettek.

A felperes a keresetében a műtéttel összefüggő kárai megtérítését igényelte az alperestől.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Jogi álláspontja az volt, hogy a varus deformitást a fémanyag korai eltávolítása okozta. Az alperest pedig kártérítő felelősség nem terheli, mert a felperes gyógykezelése során mindenben megfelelően járt el.

Az elsőfokú közbenső ítéletben a bíróság megállapította, hogy az alperes a felperes bal lábának rövidítésére irányuló 1996. március 26-i műtétjével okozati összefüggésben keletkezett káraiért kártérítési felelősséggel tartozik.

Az ügy elbírálására irányadó, az egészségügyről szóló korábban hatályos 1972. évi II. törvény (továbbiakban: Eü. tv.) 43. §-ának (2) bekezdése alapján azt állapította meg, hogy az alperes nem a legnagyobb gondossággal és körültekintéssel járt el, amikor elmulasztotta a felperes alsó végtagjairól a részletes és pontos röntgenfelvétel elkészítését, így azt sem tudta bizonyítani, hogy az eltávolított csontszegment hosszát helyesen választotta meg.

A peres felek fellebbezése folytán a másodfokú bíróság közbenső ítéletében az elsőfokú közbenső ítéletet részben megváltoztatta és az alperes felelősségének mértékét 30%-ban állapította meg. A másodfokú közbenső ítélet indokolása szerint az alperes orvosainak mulasztása abban állapítható meg, hogy tájékoztatási kötelezettségüket nem megfelelően teljesítették; nem tértek ki arra a lehetőségre sem, hogy a két lábszár esetleg nem lesz azonos hosszúságú. Az orvos-szakértői vélemény szerint a lábszárrövidülés két okból keletkezhetett. Az egyik okot, az eltávolított csontszegment hosszának nem megfelelő megválasztását a felperesnek kellett volna bizonyítania. Ennek hiányában a másodfokú bíróság a műtéti leírás alapján azt állapította meg, hogy a kivágott csontdarab három centiméteres volt. A csontfelszívódásért, a károsodás másik okáért, az alperes nem felel, csupán az ennek lehetőségét tartalmazó tájékoztatás elmaradásáért. A másodfokú közbenső ítélet azt is megállapította, hogy az alperes intézményében a műtéttel és az utókezeléssel kapcsolatban orvosi szabályszegés nem történt. Mindezek alapján pedig a kártérítő felelősség mértékét 30%-ban határozta meg.

A jogerős közbenső ítélet ellen mindkét peres fél felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!