Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1990.9.362 A munkaügyi bíróságot az egészségügyi szervnek a munkaköri alkalmasság kérdésében adott orvosi szakvéleménye nem köti. Az e véleményen alapuló munkáltatói intézkedés (felmondás, munkaszerződés módosítása stb.) ellen indított munkaügyi vitában helye lehet orvosszakértő kirendelésének. Az egészségügyi szerv véleményén alapuló munkaszerződés-módosítás miatt bekövetkezett keresetveszteségért azonban a munkáltató nem tehető felelőssé [Mt. 24. § (1) bek., Pp. 6. § (1) bek., 182. § (4) bek., 4/1981. (III. 31.) EüM r. 20. § (2) bek., 22/1979. (Eü. K. 15.) EüM ut. 1. § (1) bek.].

A felperes 1987. március 30. napjától csillés az alperes bányaüzemben. A felvételét megelőzően végzett munkaalkalmassági vizsgálatok során az üzemorvosi szolgálat - magas vérnyomás megbetegedése miatt - alkalmatlannak találta a föld alatti bányamunkára. Az 1987. március 12-én kiállított felvételi jegyre vezetett "alkalmatlan" minősítés mellé később azonban "munkába léphet, alkalmas" megállapítás került az előző bejegyzés javítására utaló megjegyzéssel.

A felperes 1988. január 11-én csípőtáji panaszokkal jelentkezett az üzemorvosnál, aki a panaszokat a csípőizület elfajulásos megbetegedésére vezette vissza, és táppénzes állományba vette. 1988. január 26-án pedig közölte a munkáltatóval, hogy a dolgozó föld alatti bányamunkára - a jobb csípőizület elfajulása és az időközben megállapított I. keresztcsonti csigolyaív hasadtsága miatt - alkalmatlan.

A felperes, mivel fájdalmai az alkalmazott kezelés hatására nem szűntek meg, felkereste a klinikát, ahol megállapították, hogy a panaszait a szeméremcsont csonthártyagyulladása okozta. Az alkalmazott kezelésre 1988. február 24. napjáig teljesen meggyógyult. A klinikán készített röntgenfelvételen - az üzemorvosi lelettel ellentétben - a jobb csípő meszesedésére utaló jeleket nem találtak. A klinika igazolása szerint következmény nélkül végezhet nehéz fizikai munkát is. A másodfokú munkaalkalmassági vizsgálat 1988. február 26-án - a klinikai megállapítások ellenére - a felperest továbbra is alkalmatlannak minősítette a föld alatti bányamunkára.

Az alperes az egészségügyi alkalmatlanságra tekintettel a föld alatti csillés munkakörből külszíni segédmunkás munkakörbe kívánta áthelyezni a felperest. A munkaszerződés módosításáról elkészített okiratot 1988. február 29-én a felperes aláírta, még ugyanezen a napon azonban a munkaügyi döntőbizottsághoz fordult. A szakorvosi vélemény alapján vitatta, hogy a föld alatti bányamunkára alkalmatlan, és csillés munkakörbe való visszahelyezését kérte.

A munkaügyi döntőbizottság a határozatával elutasította a kérelmét.

A felperes a határozat ellen keresetlevelet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz, és föld alatti csillés munkakörbe történő visszahelyezését kérte annak megállapítása mellett, hogy erre a munkakörre egészségileg alkalmas. Igényelte az áthelyezésből eredő keresetveszteségének megtérítését is.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a keresetet. A perben beszerzett orvosszakértői vélemény alapján megállapította, hogy a felperes 1988. február 28-án nem volt alkalmatlan a föld alatti bányamunkára, a munkaköri alkalmatlanságra vonatkozó orvosi véleményt azonban a munkáltató köteles a foglalkoztatás során figyelembe venni. Az üzemorvosi véleményre alapozott munkaszerződés-módosítás a felek közös megegyezése alapján történt, ezért az annak hatályon kívül helyezésére előterjesztett kereset alaptalan. A felperes külszínre helyezését megalapozó természetes megbetegedésért a munkáltató anyagi felelősséggel nem tatozik. Az alperest nem terheli vétkesség az egészségügyi helyzet kialakulásáért.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A felperes a döntőbizottsághoz benyújtott kérelmében és a keresetében is a csillés munkakörbe való visszahelyezését kérte. Vitatta a munkaköri alkalmatlanságát megállapító orvosi vélemények helyességét és egyben az áthelyezés jogszerűségét is.

Miután a felperes a munkaszerződés módosítására vonatkozó okiratot aláírta, a bíróságnak azt kellett volna vizsgálnia, hogy a felek között a munkaszerződés módosításához szükséges közös megegyezés létrejött-e.

Az Mt. 24. §-ának (1) bekezdés szerint a munkáltató és a dolgozó a munkaszerződést csak közös megegyezéssel módosíthatja. A közös megegyezés létrejöttének megállapításához azonban mindkét fél feltétel nélküli, végleges akaratelhatározása és ennek egyértelmű, félreérthetetlen kifejezésre juttatása szükséges. Ezért a bíróságnak vizsgálnia kellett volna, hogy a felperes fenntartás nélkül hozzájárult-e a munkaszerződés módosításához, küszíni munkakörbe helyezéséhez.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!