Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.7.189 Ha a kifogásolt közlés belül marad a szabad véleménynyilvánításhoz való jog tágabban értelmezett keretein, és a szövegkörnyezetből kitűnően valóban véleményről van szó - amely ugyanakkor kifejezésmódjában indokolatlanul nem bántó, sértő vagy megalázó -, nincs helye jóhírnévhez való jog megsértése megállapításának [Alaptörvény I. cikk (1)-(2) bek., VI. cikk, IX. cikk, 1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 75. § (1) bek., 78. § (1)-(2) bek.]

A kereseti kérelem és az alperes(ek) védekezése

[1] A felperes egyesületi elnök keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes által közzétett elektronikus levél rá vonatkozó azon kitétele, mely szerint "elnökének botrányaitól volt hangos eddig a sajtó" megsértette a jóhírnevét. A felperes jogkövetkezményként kérte az alperes kötelezését a jogsértés abbahagyására, a jogsértéstől való eltiltásra és elégtétel nyújtására kötelezését igényelte.

[2] A felperes álláspontja szerint a kifogásolt kitétel egy valótlan tényállítás, mert ő maga semmilyen botránynak nem volt részese sem magánszemélyként, sem pedig egyesületi elnökként. Az alperes a sérelmezett állítás kifejezésmódját is sértőnek, lealacsonyítónak nevezte. Kifogásolta, hogy az állítólagos botrányokat nem nevezték meg, ebből az következik, hogy az alperes célja egyedül a hatáskeltés és a felperes lejáratása volt. A felperes kihangsúlyozta, hogy az általa folytatott tevékenység az alperes által hivatkozott újságcikkek alapján sem tekinthető botrányosnak. A felperes álláspontja szerint az alperesi közlés olyan objektíve valótlan tényállítás, amely alkalmas volt a felperes társadalmi és szakmai megítélésének negatív irányú befolyásolására.

[3] Az alperes ellenkérelmében a kereset teljes elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes által kifogásolt közlés nem tényállítás, hanem a véleményének kifejezése volt, amelyet a megfogalmazás módja is alátámaszt. Az alperes szerint nem alap nélküli véleményt formált és a közéleti vita keretében fejtette ki saját álláspontját.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság álláspontja az volt, hogy a vitatott kitétel nem értékelhető tényállításként, hanem a nyilatkozat alapjául szolgáló újságcikkekből a felperessel kapcsolatban levont következtetésnek, ezáltal véleménynyilvánításnak minősül, amely a hivatkozott cikkek tartalmára figyelemmel okszerű és helytálló volt. Miután a felperes álláspontjának igazolására az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársa által készített szakvéleményt csatolt (amely a kitételt tényállításnak minősítette), az elsőfokú bíróság külön kifejtette, hogy az legfeljebb azt bizonyítja, hogy az alperesi kijelentés hétköznapi értelemben véve tényállításnak minősül, ez azonban nem azonos a tényállítás jogi fogalmával. Az elsőfokú bíróság szerint tehát nem tényállításról és nem is tényállítás híreszteléséről van szó, így nincs jelentősége annak, hogy az alapul szolgáló újságcikkek való tartalmat hordoznak-e.

[5] Az elsőfokú bíróság úgy foglalt állást, hogy a konkrét kitétel kifejezésmódjában nem volt indokolatlanul bántó, sértő vagy megalázó. Az elsőfokú bíróság szerint az alperes helyesen értékelte a perbeli kijelentés alapjául szolgáló újságcikkeket, azokból okszerű következtetést vont le. Mindezen álláspontjára figyelemmel az elsőfokú bíróság mellőzte a szakvéleményt adó személy tanúkénti meghallgatását.

[6] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta és a felperest kötelezte a perköltség megfizetésére. A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy a közleményt a maga egészében, összefüggéseire tekintettel kell vizsgálni. Ennek körében megállapította, hogy a levél egésze a felperes elnökségével működő egyesület tevékenységének értékelését, bírálatát, kritikáját hordozta. Ebből következően teljesen egyértelműen bírálatot, értékítéletet, véleményt hordozó levél egy mondatának a része a felperes által kifogásolt kijelentés, vagyis a levél egésze teljesen egyértelműen véleménynyilvánítást tartalmaz. A kifogásolt közlés értékelésénél a tényállítás vagy véleménynyilvánítás körében nem lehet eltekinteni attól, hogy a sérelmezett kifejezés egy véleménynyilvánítást tartalmazó közlésen belül jelent meg.

[7] A jogerős ítélet összességében egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a sérelmezett közlés nem tényállítás, hanem véleménynyilvánítás. Annak eldöntése, hogy jogi szempontból tényállításról vagy véleménynyilvánításról van szó, egyértelműen jogi-szakmai kérdés, nem pedig nyelvészeti szakkérdés. Külön kiemelte, hogy a bírói gyakorlat szerint a jóhírnév sérelme szempontjából tényállításnak csak a múltban vagy a jelenben történt konkrét cselekményre, vagy eseményre vonatkozó közlés minősül. A tényállítás és a véleménynyilvánítás elhatárolása az ún. bizonyíthatósági teszt alapján történik, és az a közlés, amelynek valósága, vagy valótlansága bizonyítható az tény; amelynek valóságtartalma nem bizonyítható, az pedig vélemény. Ehhez képest a pontos állítások nélküli, általános jellegű, konkrétumokat nélkülöző megfogalmazás csak azt az alperesi értékítéletet juttathatja kifejezésre, hogy a felperessel összefüggésbe hozható sajtócikkek botrányosak, és alkalmasak az egész szervezet megítélésének rontására. A jogerős ítélet álláspontja szerint a "botrány" valamint a "hangos a sajtó" kitételek semmilyen konkrétumot nem tartalmaznak, konkrétan nem is bizonyíthatóak.

[8] A jogerős ítélet egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával abban is, hogy a véleménynyilvánítás nem nélkülözte a valóságalapot, vagyis a felperes és a felperes személyéhez köthető gazdasági társaság tevékenységével kapcsolatosan az évek folyamán több újságcikk is megjelent. Összességében az alperes értékítéletét juttatta kifejezésre oly módon, hogy a felperes és a hozzá köthető gazdasági társaság tevékenysége botrányosnak minősíthető és ez az alperes véleménye.

[9] A jogerős ítélet szerint a vélemény-nyilvánítás megítélése szempontjából jelentőséggel bír, hogy a felperes maga egy érdekképviseleti szerv vezetője, az alperest pedig megilleti az a jog, hogy amennyiben az őt is képviselő szerv, illetve annak vezetője tevékenységét nem tartja megfelelőnek, azt kritikával illethesse. A felperes az ily módon megvalósuló véleménynyilvánítást mindaddig köteles tűrni, amíg nem minden ténybeli alapot nélkülöző elmarasztaló értékítélet vagy kifejezésmódjában indokolatlanul bántó, sértő formájú véleménynyilvánítás történt. Egyetértett a jogerős ítélet az elsőfokú bírósággal abban, hogy a konkrétan kifejtett vélemény kifejezésmódjában nem volt indokolatlanul bántó, sértő vagy megalázó, nem nélkülözött minden valóságalapot sem. Önmagában nem teszi sértővé a véleményt az sem, ha maga a vélemény a felperesre nézve negatív értékítéletet tartalmaz. Mindezen körülmények között a jogerős ítélet az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[10] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte a jogerős ítélet megváltoztatását és a keresettel egyező tartalmú ítélet meghozatalát. Álláspontja szerint a jogerős ítélet többszörösen megsértette az Alaptörvény, valamint a régi Ptk. vonatkozó rendelkezéseit a jogerős ítélet a rendelkezésre álló bizonyítékokat jogszabályt sértő módon mérlegelte és nem tett eleget indokolási kötelezettségének sem. Fenntartotta azon álláspontját, hogy a csatolt szakvéleményre is figyelemmel a kérdéses kitétel egyértelműen tényállításnak minősül, célja egyértelműen a felperes jóhírnevének rombolása, szakmai lejáratása volt. A közlés egyébként megjelenési formájában is indokolatlanul bántó, sértő, megalázó volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!