Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.11.547 A kezesi szerződésben a felek megállapodhatnak abban, hogy a készfizető kezes csak az adós kötelezettségének egy részéért vállal felelősséget. Ilyen korlátozott felelősséget jogszabály is meghatározhat. A kötelezetti egyetemlegesség ebben az esetben csak a vállalt - a jogszabály által meghatározott - kötelezettség erejéig áll fenn [Ptk. 337. § (1) bek., 1990. évi VII. tv. 12. § (3) bek., Pp. 121. § (1) bek., 233. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 15 nap alatt egyetemlegesen 200.000.000,-Ft tőkét, 70.000.000,-Ft ügyleti kamatot, továbbá ezeknek az összegeknek 1991. november 1. napjától a kifizetés napjáig járó évi 6% kamatát, valamint 1.000.000,-Ft perköltséget.

Ítéletének indokolásában az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy a perben nem álló G. és M. Ipari Kft. (a továbbiakban: GMI Kft.) 200.000.000,-Ft összegű hitelt kívánt felvenni gépjárműalkatrészek kereskedelmi céllal történő vásárlásához. A kft. nem volt elég tőkeerős, ezért alapítója, az I. r. alperes vette fel részére az említett összeget a felperes jogelődjétől, a K. Vállalkozási és Kereskedelemfejlesztő Kft-től (a továbbiakban: a felperes) az 1990. december 29-én kötött kölcsönszerződéssel. Ebben az I. r. alperes a GMI Kft. B. Bank Rt.-nél vezetett számlájának számát jelölte meg olyanként, amelyre a felvett összeget át kell utalni. A kölcsön visszafizetéséért a II. r. alperes 1990. november 5-én írásban készfizető kezességet vállalt. A kölcsön biztosítékaként a perben nem álló GMI Kft. 4 db - összesen 216.000.000,-Ft követelést tartalmazó - váltót állított ki az I. r. alperes mint rendelvényes javára. Ezeket a váltókat az I. r. alperes a II. r. alperesre forgatta.

A felperes és az I. r. alperes később a kölcsönszerződést akként módosították, hogy a tartozást az I. r. alperes 1991. december 6-ig 4 részletben köteles visszafizetni, az ügyleti kamat mértékét pedig évi 45%-ra emelték fel.

Az I. r. alperes az 1991. június 28-án kötött megállapodásban a kezességvállalás fejében a II. r. alperesnek árubiztosítékot nyújtott. II. r. alperes vállalta, hogy a kölcsönből vásárolt áruféleségek értékesítésében részt vesz és a befolyó vételárból rendezi a felperes követelését. A II. r. alperes közreműködése nem érintette a GMI Kft-nek az áruk feletti tulajdonjogát.

1991. június 28-án a felperes és a GMI Kft. is megállapodtak. Rögzítették, hogy az I. r. alperes a felvett kölcsönt a GMI Kft. részére átadta. A kft. a kölcsönből vásárolt árukészletre zálogjogot biztosított a felperes javára. A kölcsönből vásárolt alkatrészeket jórészt nem sikerült értékesíteni.

A hitelből a GMI Kft. 20.000.000,-Ft-ot kifizetett, amit a kamatok törlesztésére fordítottak, a további tartozás rendezetlen maradt.

A II. r. alperes a GMI Kft. által kiállított és rá forgatott váltókat lejáratkor fizetés végett a telepesnek bemutatta, azok kifizetésére fedezet hiányában nem került sor.

A felperes a keresetében az I. r. alperest mint kölcsönadóst, a II. r. alperes mint készfizető kezest, a III. r. alperest pedig kezesként, mint az I. r. alperes alapítóját egyetemlegesen kérte kötelezni 200.000.000,-Ft kölcsöntőke, 70.000,-Ft ügyleti kamat, valamint ezek késedelmi kamata és a perköltségek megfizetésére. Előadta, hogy az ÁVÜ IV. r. alperes 1991 márciusában a II. r. alperes Budapest, B. út 57. szám alatti székházát elvonta, ezért az 1990. évi VII. törvény 12. §-ának (3) bekezdése alapján a IV. r. alperest is kezesként kérte a többiekkel egyetemlegesen marasztalni.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy a kölcsönügylet színlelt jogviszony volt, valójában a kölcsönt a perben nem álló GMI Kft. vette és használta fel, ezért az I. r. alperes azt visszafizetni sem tartozik. Később a felszámoló a követelést elismerte. A II.. alperes előadta, hogy a kezességet az I. r. alperesért vállalta. Az I. r. alperes részére a felperes kölcsönt nem folyósított, a perbeli összeget a GMI Kft-nek utalta át, akiért a II. r. alperes kezességet nem vállalt, ezért e címen nem marasztalható. A III. r. alperes ugyancsak azzal védekezett, hogy a kölcsönügylet a GMI Kft. és a felperes között jött létre. Arra az esetre, ha ezzel az álláspontjával a bíróság nem értene egyet, előadta, hogy az 1991. június 28-án a GMI Kft. és a felperes között létrejött megállapodás szerint a kft. a kölcsönvevő pozíciójába lépett, ezért a III. r. alperest, mint az I. r. alperes alapítóját fizetési kötelezettség nem terheli.

A IV. r. alperes nem vitatta, hogy a II. r. alperes kezelésében lévő székházat az alperestől elvonta. Az elvonás időpontjában - 1991. március 6-án - viszont a felperes követelése még nem járt le, így a II. r. alperesnek mint kezesnek a felperessel szemben nem állt fenn olyan tartozása, amiért a székházelvonás miatt, az 1990. évi VII. törvény 12. §-ának (3) bekezdése alapján a IV. r. alperest fizetési kötelezettség terhelné. A IV. r. alperes ezen túl sortartási kifogást is előterjesztett.

Az elsőfokú bíróság a keresetet valamennyi alperessel szemben alaposnak találta. Megállapította, hogy a kölcsönszerződés kétséget kizáróan a felperes és az I. r. alperes között jött létre, ezért a felvett kölcsön visszafizetésére a Ptk. 523. §-ának (1) bekezdése szerint az I. r. alperes köteles. A II. r. alperes a kölcsön visszafizetéséért készfizető kezességet vállalt, mégpedig annak tudatában, hogy a felvett kölcsönt a GMI Kft. fogja felhasználni, ezért a Ptk. 274. §-a szerint köteles az I. r. alperessel egyetemlegesen helytállni a fennálló tartozásért. A III. r. alperes mint alapító a Gt. 121. §-ának (1) bekezdése alapján kezesként felel az I. r. alperes tartozásáért.

A IV. r. alperest az elsőfokú bíróság megállapítása szerint az 1990. évi VII. törvény 12. §-ának (3) bekezdése szerint terheli kezesi felelősség. Nem fogadta el a IV. r. alperes védekezését a vonatkozásban, hogy a tartozás a vagyon elvonása időpontjában nem állt fenn, és nem fogadta el a IV. r. alperes sortartási kifogását sem. Úgy ítélte meg, hogy a kölcsönszerződés 1990. december 29-én jött létre, a II. r. alperes mint kezes helytállási kötelezettsége ezért ettől az időponttól állt fenn, tekintet nélkül arra, hogy a tényleges fizetési kötelezettsége csak később, a kölcsön lejártának időpontjában állt be. A sortartási kifogást pedig azért nem fogadta el, mert bizonyított, hogy a felszámolás alá került alperesek vagyonából a követelés kiegyenlítésére kellő fedezet nem áll rendelkezésre. Mindezekre tekintettel az alpereseket a felperes követelésében egyetemlegesen marasztalta.

A késedelmi kamat mértékét évi 6%-ban, annak végső időpontját az I. r.-III. r. alperesekkel szemben a felszámolási eljárás közzétételének napjában állapította meg.

A II. r. és a IV. r. alperesek fellebbezése folytán eljáró Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta, és a IV. r. alperest egyetemlegesen terhelő marasztalás összegét 23.580.000,-Ft tőkére, 8.253.000,-Ft ügyleti kamatra és ezek késedelmi kamataira, az őt az egyetemleges kötelezettség folytán terhelő perköltséget pedig 100.000,-Ft-ra szállította le. Az ítélet egyéb fellebbezett rendelkezését helybenhagyta. A II. r. alperest a felperes javára 500.000,-Ft perköltség és az államnak 750.000,-Ft fellebbezési illeték megfizetésére kötelezte. Kötelezte a felperest a IV. r. alperes javára 380.000,-Ft másodfokú részperköltség megfizetésére. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a kölcsönszerződés színleltsége kérdésében a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság nem fogadta el a II. r. alperes jogi álláspontját. A Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése szerint a színlelt szerződés semmis, ha pedig az más szerződést leplez, a szerződést a leplezett szerződés alapján kell megítélni. A színlelés azonban mindig tudatos és kétoldalú magatartás. A színlelt szerződésnél a felek közös akarata arra irányul, hogy azt a szerződést, ami nyilatkozataik alapján keletkezne, ne kössék meg, illetőleg helyette más szerződést kössenek. A perbeli esetben a kölcsönszerződés írásban a felperes és az I. r. alperes között jött létre. A perben nem merült fel arra nézve értékelhető adat, hogy a kölcsönszerződést a felperes is színlelte, azaz hogy a szerződéssel nem az I. r. alperest kívánta volna kölcsönhöz juttatni. Nem állapítható meg, hogy a szerződést mindkét szerződő fél olyan módon színlelte volna, hogy a kölcsönnek a GMI Kft. legyen az adósa. Az I. r. alperes titkos fenntartásának pedig a Ptk. 207. §-ának (3) bekezdése szerint nincs jelentősége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!