BH 1993.5.307 A foglalás alóli mentesség nem terjed ki a foglalkozás gyakorlása eredményeként létrehozott termékre [1979. évi 18. tvr. (Vht.) 69. § a) pont, 14/1979. (IX. 17.) IM r. 28. § a) pont].
Az adós teljesítésének hiányában megindult végrehajtási eljárásban a végrehajtó lefoglalta az adós által bérelt helyiségben kiállított és a tulajdonában álló lakberendezési mintadarabokat, majd értékesítés végett elszállíttatta azokat.
Az adós a városi bírósághoz benyújtott felülvizsgálati kérelmében a végrehajtás során lefoglalt lakberendezési mintadaraboknak a foglalás alóli feloldását kérte. Az adós arra hivatkozott, hogy mint szellemi szabadfoglalkozású lakberendezési kiegészítő kisbútorok tervezésével, készítésével és a zsűriztetett mintadarabok alapján megrendelt tárgyak eladásával foglalkozik. Ezért a végrehajtó a Vht. 68. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértésével foglalta le a foglalkozása gyakorlásához szükséges és nélkülözhetetlen valamennyi kiállított mintadarabot.
A városi bíróság az adós felülvizsgálati kérelmét elutasította. A végzés indokolásában arra hivatkozott, hogy a végrehajtó által lefoglalt és elszállíttatott vagyontárgyak nem tartoznak a Vht. 68. és 69. §-aiban felsorolt végrehajtás alól mentes vagyontárgyak körébe, mivel az adós a lakberendező tevékenység folytatásához szükséges kisipari engedéllyel nem rendelkezik.
Az adós fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Végzésének indokolásában rámutatott arra, hogy a városi bíróságnak az adós engedélyhez kötött ipargyakorlására vonatkozó érvelése téves. Egyben megállapította, hogy az adott tevékenység kisipari engedély nélkül is végezhető volt. Egyben a Vht. 69. §-ának a) pontjában és a 14/1979. (IX. 17.) IM rendelet (Vhr.) 28. §-ának a) pontjában foglaltakat emelte ki azzal, hogy az adóstól lefoglalt előszobafalak, videoállvány, cipőtartó, telefonasztal, virágállványok és dohányzóasztalok nem tekinthetők a munkavégzés eszközeinek, s ezáltal a végrehajtás alól mentes vagyontárgyaknak. Ezeket a tárgyakat az adós minden nehézség nélkül újra el tudja készíteni.
A másodfokú bíróság jogerős végzése ellen emelt törvényességi óvás nem alapos.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!