Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1999.11.523 Az adós ellen felmerült - jogszabályon vagy szerződésen alapuló - kamatkövetelések, továbbá egyéb járulékok, pótlékok, rendbírságok jogcíme figyelembevételének kötelezettsége a felszámoló részéről a hitelezői igények besorolásánál [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 6. § (2) bek., 35. § (2) bek. b) pont, 44. §, 50. § (1) bek. , 57. § (1) bek. g) és e) pont, 58. § (1) bek., Ptk. 301. §, 1975. évi II. tv. 105/C. § (1) bek., 1979. évi 18. tvr.* 106. § (2) bek.].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen 1992. május 28-án kezdeményezett, majd a Cégközlöny 1992. június 18-i számában közzétett felszámolási eljárás során a hitelező kifogással élt a felszámoló igény-nyilvántartásba vételi intézkedése ellen. Sérelmezte azt, hogy a felszámoló az eljárás közzétételét megelőzően lejárt főkövetelése után járó, a felszámolási eljárás tartama alatt keletkezett késedelmi kamat és késedelmi pótlék megfizetése iránti igényét nem a főköveteléssel azonos kielégítési csoportba, hanem a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába tartozóként sorolta be.

Az első fokon eljárt megyei bíróság végzésével a kifogást elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy míg a felszámolás kezdő időpontjáig keletkezett minden társadalombiztosítási tartozás - így a társadalombiztosítási járulék, késedelmi pótlék, rendbírság is - a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének e) pontjába tartozik, az ezt követően a zárómérleg elkészítéséig felmerült késedelmi pótlék csak a törvény g) pontjába sorolható. Emiatt utasította el a hitelező általa alaptalannak talált kifogását.

A hitelező fellebbezése folytán másodfokon eljárt Legfelsőbb Bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és arra kötelezte a felszámolót, hogy a hitelezőnek a jelen felszámolási eljárás közzétételét megelőzően esedékessé vált főkövetelése után a felszámolási eljárás tartama alatt felmerült késedelmi kamat és késedelmi pótlék iránti igényét - a főköveteléssel egy sorban - a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének e) pontjába sorolja be. Kötelezte az adós felszámolóját, hogy fizessen meg a hitelezőnek - 15 nap alatt - 1.250,-Ft másodfokú jogi képviseleti munkadíjat. Határozatának indokolása szerint a Legfelsőbb Bíróság már több eseti döntésében kifejtette azt a jogi álláspontját, hogy a Cstv. (avagy csődtörvény) 57. §-a (1) bekezdésének g) pontjába csak azok a társadalombiztosítási tartozások után felmerült késedelmi kamat- és késedelmipótlék-követelések tartoznak, amely társadalombiztosítási tartozásokat - a Cstv. 35. §-ának (1) bekezdése értelmében - a felszámolás kezdő időpontja tett lejárttá. A felszámolás kezdő időpontja előtt esedékessé vált társadalombiztosítási tartozások után felmerült késedelmi kamat- és késedelmipótlék-követeléseket pedig a Cstv.

57. §-a (1) bekezdésének e) pontjába tartozóként kell nyilvántartásba venni. Ez következik a Cstv. eltérő rendelkezése hiányában alkalmazandó, az adott felszámolási eljárás kezdő időpontjában hatályban volt, a bírósági végrehajtásról szóló 1979. évi 18. törvényerejű rendelet 106. §-ának (2) bekezdésében foglaltakból, továbbá abból, hogy a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének g) pontja csupán az adósnak a felszámolás kezdő időpontjában lejárttá váló tartozásai után érvényesíthető kamatkövetelések kielégítési rangsorára vonatkozóan tartalmaz különös szabályt.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság megváltoztatta az első fokon eljárt bíróság végzését, s a hitelező kifogásának helyt adva kötelezte a felszámolót az új igény-nyilvántartásba vételi intézkedés megtételére.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzése ellen az adós gazdálkodó szervezet felszámolója felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben a sérelmezett jogerős határozat helyett a jogszabályoknak megfelelő - tartalmában az elsőfokú végzés szerinti - új határozat hozatalát kérte. Jogorvoslati kérelme indokolásában kijelentette: nem vitatja annak a jogértelmezésnek a helyességét, amely szerint főszabályként a felszámolási eljárást megelőzően lejárt főkövetelések járulékainak - bizonyos kivétellel - a főköveteléssel azonos rangsorban kell állniuk, de azt jogellenesnek tartja, hogy a felszámolási eljárás idejére járó késedelmi kamat a főköveteléssel megegyező csoportba tartozzon. Véleménye szerint a jogerős végzés a Cstv. 44. §-ában, 50. §-ának (1) bekezdésében, 58. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal összevetve is jogellenes, mert a hitelezők főkövetelései összegének eltérő volta, illetőleg a késedelmi kamat mértékére vonatkozó többféle jogi szabályozási vagy a szerződéses kikötések diszpozitivitása folytán alkalmazott mérték miatt a felszámolási eljárás alatt a hitelezők követeléseinek járulékokkal növelt összege a követelések egymáshoz viszonyított arányát folyamatosan változtatja. Emiatt fogalmilag kizárt a hitelezői egyezség létrehozásához szükséges arány számítása, a közbenső mérleg alapján vagyonfelosztási javaslat készítése és a hitelezők kielégítése a javaslat szerint, továbbá a zálogjoggal terhelt vagyontárgyak értékesítésekor a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjába sorolt követelések kielégítése. A felszámoló hangsúlyozta: a Cstv. a hitelezői igények kielégítésére olyan rangsort állít fel, amely biztosítani képes azt, hogy a felszámolási eljárás kezdő időpontjában az adós vagyonával szemben támasztott követelések összege kétséget kizáróan pontosíthatóvá és a felszámolási eljárás idejére állandósíthatóvá válik két kielégítési kategória - a felszámolási költségek, és a késedelmi kamatok, pótlékok, bírságok csoportja - kivételével. Úgy vélte, hogy a hitelezői követelések "folyamatosan növekvő mobilitása" a Cstv. rendelkezéseinek maradéktalan végrehajtását gátolná.

Álláspontja alátámasztásaként a felszámoló az elsőfokú eljárásban általa előadottakat megismételve hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság Fpkf.II.30.084/1994/2. számú végzésére, s azzal érvelt, hogy az ezen iránymutató, az egységes jogértelmezést elősegítő döntéssel ellentétes jelen határozat kedvezőtlenül befolyásolja a joggyakorlatot, és sérti a jogbiztonság követelményét is. Nézete szerint a Legfelsőbb Bíróság egységes joggyakorlatot elősegítő és meghatározó szerepének az elvárhatóságát támasztja alá az Alkotmánybíróság 57/1991. (XI. 8.) AB határozata is, amelyből az következik, hogy a Legfelsőbb Bíróság eltérő jogalkalmazási gyakorlata alkotmányossági kérdéseket is felvet.

A kifogásoló hitelező a felülvizsgálati kérelemben foglaltakra nem tett észrevételt.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet tárgyaláson kívül bírálta el, mivel a felek tárgyalás tartását nem kérték.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos, mert a jogerős döntés - az alábbiak szerint - nem jogszabálysértő.

Az adós mezőgazdasági termelőszövetkezet ellen 1992. évben indult felszámolási eljárásban követendő csődtörvény eljárásjogi és anyagi jogi rendelkezéseket egyaránt tartalmaz. Az eljárás rendjét illető főszabályt a Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése fogalmazza meg akként, hogy azokban az eljárási kérdésekben, amelyeket e törvény nem szabályoz, a Polgári perrendtartás (Pp.) előírásait kell megfelelően alkalmazni. Jogrendünk azon elvére figyelemmel pedig, hogy a lex specialis megelőzi a lex generalist, a fentiek - tételes jogi megfogalmazás nélkül is - irányadóak az anyagi jogi rendelkezésekre is. Tehát amennyiben a csődtörvény nem tartalmaz speciális anyagi jogi szabályt, az általános polgári jogi rendelkezéseket kell alkalmazni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!