Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.5.238 A gazdasági társaság üzletrésze nem minősül - még 100%-ban történő üzletrész átruházása esetén sem - a Ptk. szerinti "dolognak", ezért az ezzel kapcsolatos "hibás teljesítésből" (pl. a szerződés megkötése és a birtokba helyezés ideje alatt bekövetkezett értékvesztés) eredő kártérítési követelés nem ítélhető meg [1988. évi VI. tv. 17. §, 169. § (1) bek., Ptk. 207. § (1)-(2) bek., 310. §, 338/C. §, 339. §].

A felperes és a II. r. alperes - II. r. alperes, mint az ÁVÜ bizományosa - 1994. január 19-én üzletrész-átruházási szerződést írt alá, amellyel a felperes megvásárolta a V.-i Állami Gazdaságból átalakult, 136.602.163,-Ft törzstőkéjű, H. Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Kft. (a továbbiakban: H. Kft.) 100%-os üzletrészét 88.000.000,-Ft-ért. Az üzletrész értékesítésére pályázat útján került sor. A vételárat a szerződés szerint részben egzisztenciahitellel, részben kárpótlási jeggyel, részben készpénzzel vállalta megfizetni a felperes. Az üzletrész átruházására a felperes teljesítését követő 5 napon belül kellett a szerződés szerint sor kerülnie. A szerződésben szerepelt, hogy a felperes az I. r. alperessel szemben - a szerződésben meghatározott jogügylettel összefüggésben - semmilyen igényt nem támaszt.

A felperes a szerződésben vállalt vételárat csak 1994. március végén tudta megfizetni, így az üzletrész feletti tulajdonjogot 1994. március 31-ével szerezte meg, ekkor birtokba is került. A vételár megfizetése elhúzódásának oka - az ÁVÜ 1994. március 23-i levelében szereplő megállapítás szerint - az egzisztenciahitel folyósításával kapcsolatos jogszabályértelmezésből adódó anomália volt.

A felperes 1994. február 3-án levélben fordult az I. r. alpereshez. Ebben többek között szerepelt, hogy a felperesnek 1994 januárjában nyílt lehetősége arra, hogy a H. Kft-nél a tényleges leltározásban részt vehessen, s a kft. tényleges helyzetébe betekintést nyerjen. Ennek során felismerte, hogy lényeges eltérés mutatkozik a kiírt pályázat cégismertetője s annak mellékletei, valamint a valós helyzet között. A felperes levelében szereplő kimutatás szerint az eltérés nagysága 48.658.213,-Ft. Ilyen nagyságú leltárhiány került állítása szerint megállapításra. Ezért kérte e levélben a vételár összegét 20.000.000,-Ft-tal csökkenteni.

Az I. r. alperes jogelődje 1994. március 23-i levelében csak 20.000.000,-Ft alatti értékvesztést ismert el.

A felperes a szerződés szerinti vételárat 1994 márciusában megfizette, és bár az ezt igazoló okirat az iratok között nem található, de ez következik az 1994. március 31-én felvett jegyzőkönyvből. 1994. április 21-én a felperes ismételten kérte a 48.600.000,-Ft-os vagyonvesztésre tekintettel a vételár 29.000.000,-Ft-tal történő csökkentését. Ezen követelésnek azonban az I. r. alperes nem tett eleget.

A felperes 1996. január 22-én hibás teljesítéssel okozott kár megtérítése iránt nyújtott be keresetet. Kárát összesen 100.000.000,-Ft-ban jelölte meg, mely a vagyonban beállott értékcsökkenésből, az elmaradt vagyoni előnyből, felmerült költségből és kárpótlásból tevődött össze. Kérte, hogy a bíróság állapítsa meg: az alperesek nem úgy jártak el, ahogy az a gazdálkodó szervezetektől az adott helyzetben elvárható lett volna. Kérte továbbá, hogy a bíróság egyetemlegesen marasztalja alpereseket a felperesnek okozott 100.000.000,-Ft nagyságú kár, valamint ezen tőkeösszeg után a kár bekövetkeztétől kezdődően a gazdálkodó szervezetek közt érvényes mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresével azonos mértékű kamat, valamint a perköltség megfizetésére. A felperes a keresetét 1997. március 4-én benyújtott beadványában 83.848.400,-Ft-ra leszállította, keresete jogalapjául a 7/1978. MT rendeletet, a Ptk. 305., 310., 338., 355. s 361. §-át jelölte meg.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az I. r. alperes hivatkozott arra, hogy a felperes nem állatállományt, nem különböző eszközöket, hanem üzletrészt vásárolt. Az 1994. január 19-i üzletrész-átruházási szerződésben egyértelműen szerepel, hogy a felperes a szerződésben meghatározott jogügylettel kapcsolatban semmilyen igényt nem támaszt. Hasonló nyilatkozatot tartalmaz az 1994. március 31-én felvett jegyzőkönyv is, mely szerint a felperes és a II. r. alperes képviselője kijelentik, hogy a szerződés kölcsönösen teljesítésre került, egymással szemben semmilyen követeléssel nem élnek. A felperes birtokba lépése a felperes hibájából húzódott el. Az I. r. alperes vonatkozásában mindenképpen a kereset elutasítását kérte, hivatkozva arra, hogy I. r. alperes jogelődje a II. r. alperessel olyan keretszerződést kötött, mely a II. r. alperes kötelezettségévé tette az üzletrész feletti tagsági jogok gyakorlását, II. r. alperes kötelezettsége volt tehát, hogy minden tőle elvárhatót megtegyen az üzletrész értékének megőrzése érdekében.

A II. r. alperes ugyancsak a kereset elutasítását kérte azzal, hogy a felperes - állításával ellentétben - a szerződéskötés és a birtokba lépés között is folyamatosan figyelemmel kísérhette a H. Kft. működését, a felperessel a II. r. alperes minden tekintetben együttműködött. A felperes annak tudatában fizette meg a teljes vételárat, hogy a vételár csökkentése iránti igényét az alperesek elutasították. A felperes jogfenntartó nyilatkozattal nem élt. A II. r. alperes vonatkozásában mindenképpen a kereset elutasítását kérte, mivel álláspontja szerint a tőle elvárható módon járt el. AH. Kft. elsőszámú vezetőjének személyét az I. r. alperes a II. r. alperes előzetes értesítése, véleményének bekérése nélkül változtatta meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!