Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2006.1440 A rendkívüli felmondás indoka - általában - lehet több azonos jellegű kötelezettségszegés sorozatosnak minősülő elkövetése, azonban ha a munkáltató a magatartásokat korábban már külön, írásbeli figyelmeztetéssel értékelte, ezekre a bírói gyakorlat értelmében ismételten a rendkívüli felmondás indokaként nem, csupán a magatartás súlyát alátámasztandóan hivatkozhat [Mt. 96. § (1) bek. a) pont].

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, és a keresetének megfelelő határozat meghozatalát kérte.

Álláspontja szerint a bíróságok jogszabálysértően és megalapozatlanul mellőzték az alperes rendkívüli felmondása jogellenességének megállapítását.

A Legfelsőbb Bíróság egyik eseti döntésére hivatkozással a bírói gyakorlattal ellentétesnek minősítette azt az ítéletekbe foglalt jogi álláspontot, miszerint írásbeli figyelmeztetéssel értékelt magatartás miatt lehetséges ugyanezen magatartásra hivatkozással a munkáltató jognyilatkozata jogszerűségének megállapítása.

A bizonyítékok alapján a felperes álláspontja szerint a rendkívüli felmondásnak az intézmények ellenőrzésére vonatkozó indoka nem valós, az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy a T. utcai és az A. utcai intézményeket 2003. október 24-én ellenőrizte, ezért az alperes nem hivatkozhat arra, hogy ezen a napon nem végzett munkát. A másodfokú bíróság továbbá jogszabálysértően a rendkívüli felmondásban nem szereplő indokot (nem megfelelő munkavégzés) is a terhére értékelt. A felperes sérelmezte továbbá O. B. tanú vallomásának a logika szabályaival ellentétes értékelését. Álláspontja szerint az alperes nem tudta sikerrel bizonyítani a 2003. augusztus 2-ai és 30-ai írásbeli figyelmeztetéseket, ezek közlését, és nem bizonyította a korábbi vétkes magatartását sem.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a helyes tényállás alapján helytálló jogi következtetéseket vont le.

Az elsőfokú bíróság az alábbiakat állapította meg.

A felperes takarítási csoportvezető munkakörben állt alkalmazásban az alperesnél, a feladata három intézmény takarítási munkáinak ellenőrzése volt. A felperes jelen volt azon az értekezleten, ahol a munkarendről, ezen belül a 2003. október 24-ei munkavégzési kötelezettségről a munkavállalókat tájékoztatták. A felperes 2003. október 24-én a munkavégzést csak a csoportvezető telefonhívását követően, 11 óra 30 perckor kezdte meg, a munkáját nem végezte el, a X. utcai intézményt nem ellenőrizte. A felperes továbbá a hétvégi ellenőrzések jegyzőkönyveit szabálytalanul, előre aláíratta a munkavállalókkal. Az alperes a 2003. október 24-ei magatartás miatt írásbeli figyelmeztetést hozott, amelyet a felperes nem vett át. 2004. november 4-én az alperes a felperes munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntette. Indokolásként a 2003. október 24-ei munkavégzés elmulasztását jelölte meg azzal, hogy ezt megelőzően a felperes már kétszer elmulasztotta a takarítási munkák ellenőrzését.

A felperes keresete a rendkívüli felmondás jogellenessége miatt a jogellenesség jogkövetkezményeinek alkalmazására irányult a munkaviszonya helyreállításának mellőzésével.

A munkaügyi bíróság bizonyítottnak találta, hogy a felperes 2003. október 24-én munkavégzésre kötelezett volt, és e kötelezettségének nem tett eleget. O. B. tanú vallomásából, miszerint 2003. október 24-én őt a felperes nem ellenőrizte, a munkaügyi bíróság arra következtetett, hogy a felperes a további két intézményben sem végzett munkát, az ellenőrzési jegyzőkönyvek nem vehetők figyelembe. A munkaügyi bíróság a felperes aláírása miatt bizonyítottnak találta, hogy a 2003. augusztus 2-ai és a 30-ai mulasztásokra vonatkozó írásbeli figyelmeztetéseket kézhez vette. A munkaügyi bíróság azt is megállapította, hogy a felperes 2003. október 24-én 8-11 óra 30 percig igazolatlanul volt távol a munkahelyéről. Az igazolatlan mulasztás alapján a munkaügyi bíróság az alperes rendkívüli felmondása jogszerűségére következtetett, figyelembe véve a felperes többszöri korábbi lényeges kötelezettségszegéseit. Ezért az ítéletével a keresetet elutasította.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta [Pp. 254. § (3) bekezdés, 253. § (2) bekezdés].

A másodfokú bíróság megítélése szerint a felperesnek a 2003. október 24-ére vonatkozóan fennállt munkavégzési kötelezettsége, mind pedig a munkaidőkeret törvényes alkalmazása bizonyítást nyert.

A megyei bíróság helyesnek találta az elsőfokú bíróságnak O. B. tanúvallomásából levont következtetéseit. Kifejtette, hogy a 2003. október 24-ei magatartással kapcsolatos írásbeli figyelmeztetésnek a november 4-én kelt rendkívüli felmondással együttes közlése nem jelenti kétszeres joghátrány alkalmazását. A munkavállaló sorozatos mulasztásaira alapozott rendkívüli felmondás továbbá a törvénynek megfelel (BH 2004/256.).

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

Az Mt. 96. § (1) bekezdésén alapuló rendkívüli felmondás indokait az egységes ítélkezési gyakorlat értelmében a munkaszerződésben nem lehet szűkíteni, vagy bővíteni, ezért a felek megállapodása csak példálózó jelleggel jelölheti meg a jognyilatkozat alapját képezhető kötelezettségszegéseket. Ezért a felperes munkaszerződésének a három írásbeli figyelmeztetéssel kapcsolatos részét csak az említetteknek megfelelően lehet értékelni.

A másodfokú bíróság tévesen hivatkozott arra, hogy az adott esetben a rendkívüli felmondás indoka kettős volt, részben a felperes 2003. október 24-ei kötelezettségszegése, részben pedig a korábban írásbeli figyelmeztetéssel értékelt sorozatos (két) mulasztása. A rendkívüli felmondás indoka - általában - lehet több azonos jellegű kötelezettségszegés sorozatosnak minősülő elkövetése, azonban ha a munkáltató a magatartásokat korábban már külön, írásbeli figyelmeztetéssel értékelte, ezekre a bírói gyakorlat értelmében ismételten a rendkívüli felmondás indokaként nem, csupán a magatartás súlyát alátámasztandóan hivatkozhat.

A felperes 2003. október 24-én megvalósított kötelezettségszegését az alperes a 2003. október 27-én kelt írásbeli figyelmeztetéssel értékelte, egyben felhívta a felperest, hogy a jövőben az ilyen jellegű magatartásoktól tartózkodjon. Az írásbeli figyelmeztetés átvételének megtagadását követően (amelynek tényét a felperes nem vitatta) a felperes a munkáltatói jogkörgyakorló tanúvallomásából kitűnően még egy hétig tovább dolgozott, illetve november 3-án a helyére belépő munkavállalót betanította.

A fentiek miatt a felperes a felülvizsgálati kérelmében helytállóan hivatkozott jogszabálysértésre a BH 2005/6. számú eseti döntésben tükröződő bírói gyakorlatot figyelembe véve. Eszerint ha az alperes a felperes korábbi igazolatlan mulasztásai miatt írásbeli figyelmeztetést alkalmazott, és ugyanezt az intézkedést hozta meg a 2003. október 24-ei igazolatlan mulasztás miatt is, ugyanezen cselekmények miatt (újabb szankcióként) nem alkalmazhat rendkívüli felmondást. Rendkívüli felmondást olyan kötelezettségszegés alapozhat meg, amely az Mt. 96. § (1) bekezdés a) pontjában szerepel, továbbá e jognyilatkozattal a munkaviszony azonnali hatállyal megszűnik. A kötelezettségszegés súlyát csökkentheti, ha a munkáltató a munkavállalót tovább foglalkoztatja, a helyére belépő személy betanítását rá bízza. Az adott esetben továbbá az alperes a felperes részére egy hét után a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetéséről szóló ajánlata visszautasítását követően élt a rendkívüli felmondás jogával. Ez a körülmény az eset előbbiekben kifejtett egyedi sajátosságaival együtt értékelve is azt bizonyítja, hogy az alperes a felperes 2003. október 24-ei magatartását írásbeli figyelmeztetéssel, és nem rendkívüli felmondást megalapozóként kívánta értékelni. Mindezek miatt a felperes a Pp. 206. § (1) bekezdésébe ütköző jogszabálysértésre helytállóan hivat-kozott.

A kifejtettek miatt a Legfelsőbb Bíróság a Pp.-nek az ügyben irányadó 275. § (4) bekezdése alapján a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a munkaügyi bíróság ítéletét (közbenső ítéletnek tekintve) megváltoztatta. Megállapította, hogy az alperes a 2003. november 4-én kelt intézkedésével a felperes munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg. A követelés összege tárgyában a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 213. § (2) bekezdés].

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.615/2005. sz.)