Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2011.2324 Nincs jogi akadálya annak, hogy a károsult az áru elvesztése miatt keletkezett kártérítési igényét a fuvarozó teljesítési segédje ellen a szerződésen kívüli károkozás szabályai szerint érvényesítse, a fuvarozóval szembeni kötelmi jogviszonyon alapuló igényérvényesítés helyett [Ptk. 315. §, 318. §, 339. §].

Egy honkongi cég, feladóként mobil telefonokat adott át légi fuvarozásra az L. AG-nek. Az I. r. alperes, a légi fuvarozó megbízottjaként értesítette a címzett felperest, a küldeménynek - 1 db 25 kg súlyú 113 000 USA dollár ellenértékű mobil telefonokat tartalmazó csomag - Budapestre történt megérkezéséről. A felperes az előzetes bejelentésének megfelelően, 2004. június 1-jén a küldeményt át akarta venni, azt azonban az I. r. alperes a raktárából nem tudta kiadni. Az ezt követően lefolytatott nyomozás, illetve annak eredményeként indult büntetőeljárás során, meghozott jogerős ítélet megállapította, hogy az I. r. alperes által, őrző-védelmi feladatokkal megbízott II. r. alperes egyik alkalmazottja - bűnsegédként - segítette a perbeli küldemény ellopását. A lopás elkövetőjének személye a büntetőeljárás során ismeretlen maradt.

A felperes a módosított keresetében 23 290 665 Ft és az ezután járó törvényes mértékű késedelmi kamatok egyetemleges megfizetésére kérte kötelezi az alpereseket. Az I. r. alperessel szembeni igényét a felelős őrzésre vonatkozó, Ptk. 196. § (1) bekezdésére, illetve a szerződésen kívüli kártérítési felelősségi szabályokat tartalmazó Ptk. 339. §-ára hivatkozással terjesztette elő. A II. r. alperes marasztalását a munkáltatónak, az alkalmazottja által, munkaviszonyával összefüggésben, harmadik személynek okozott kárért való helytállási kötelezettségről rendelkező Ptk. 348. § (1) bekezdése és a megbízottnak ilyen minőségében harmadik személynek okozott kárért a megbízóval való egyetemleges felelősségére vonatkozó, a Ptk. 350. § (1) bekezdése alapján kérte.

Állította, hogy arra vonatkozó kötelező jogszabályi előírás hiányában nincs elzárva attól, hogy a kárának megtérítését ne a fuvarozási szerződésből eredő jogviszony keretében igényelje, hanem a vele szerződéses jogviszonyban nem álló alperesekkel szemben lépjen fel, a szerződésen kívüli kártérítési szabályok alapján. A kamatfizetés kezdő időpontjaként 2004. június 1-jét - mint a kára bekövetkezésének napját - jelölte meg.

Az I. r. alperes elsődlegesen a per megszüntetést kérte a Pp. 157. § a) pontja, és a Pp. 130. § (1) bekezdés f) pontja alapján, időelőttiségre hivatkozással. Álláspontja az volt, hogy a felperesnek a fuvarozási szerződésből eredő jogviszonya alapján a fuvarozóval szemben kell elsőként az igényét érvényesíteni. Utalt az 1936. évi XXVIII. törvénnyel kihirdetett, a nemzetközi légi fuvarozásra vonatkozó 1929. évi Varsói Nemzetközi Egyezmény (a továbbiakban: Varsói Egyezmény) 11. cikk (1) bekezdésében foglaltakra, miszerint a légi fuvarlevél - ellenkező bizonyításáig - a fuvarszerződés létrejöttét igazolja. Előadta, hogy a fuvarozás időtartama alatt, - amely a légi fuvarozásra átvett küldeménynek a címzett részére történő kiszolgáltatásáig tart, - a bekövetkezett károkért a fuvarozó felel, a 18. cikkben írtak szerint. Az I. r. alperes hivatkozott a felperes által ellene korábban indított perben, az ítélőtábla által hozott, az elsőfokú bíróság permegszüntető végzését helybenhagyó végzésben foglaltakra.

Érdemben a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a perbeli küldemény őrzésére a fuvarozóval kötött megállapodás alapján volt köteles. A felperes a felelős őrzés szabályai szerint ezért vele szemben nem léphet fel. A Varsói Egyezménynek a kártérítés korlátozott mértékére vonatkozó 24. és 25. cikkében írtak alapján, vitatta a kereset összegét is.

A II. r. alperes csatlakozott az I. r. alperes ellenkérelméhez. Hivatkozott arra is, hogy az I. r. alperessel 2003. április 1-jén vállalkozási szerződést kötött az áruk rakodásának őrzésére. A raktár őrzése nem volt feladata. A kamerás megfigyelő rendszert az I. r. alperes építette ki. Annak hiányosságai tették lehetővé a lopást.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest az alpereseket megillető perköltség és az általa le nem rótt kereseti illeték megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság álláspontja az volt, hogy a fuvarozási szerződésre vonatkozó Ptk. 488. § (1) bekezdése, valamint a Varsói Egyezmény személyi és tárgyi hatályáról rendelkező 1. cikk (1) bekezdése, a fuvarozót terhelő kártérítési felelősségről szóló, illetve a légi fuvarozás időtartamát meghatározó 18. cikk (2) és (4) bekezdése értelmében a felperes kára a fuvarozási szerződés hatálya alatt keletkezett. A küldemény kiszolgáltatására ugyanis a címzett felperes, illetve az általa megbízott részére nem került sor.

Az elsőfokú bíróság rámutatott arra, hogy az áru fuvarozása esetén indítható kártérítési per szabályait tartalmazó, a Varsói Egyezmény 24. cikk (2) bekezdése, 25/A. cikk alapján nem volt akadálya az alperesek közvetlen perlésének. Hangsúlyozta azonban, hogy a Ptk. 196. §-a alapján az I. r. alperes marasztalásának jogszabályi feltételei nem álltak fenn. Ő ugyanis a fuvarozóval kötött szerződés értelmében köteles volt a perbeli áru őrzésére. Ezáltal annak a fuvarozási szerződésnek az alanyává vált, amelynek a felperes is alanya volt.

Az elsőfokú bíróság szerint a II. r. alperes az I. r. alperes teljesítési segédje volt, ezért ő ugyancsak a fuvarozási szerződés részesévé vált. Szerződésen kívül okozott kártérítés címén sem a Ptk. 339. §-a, sem a Ptk. 350. §-a alapján marasztalására nincs mód.

Az elsőfokú bíróság utalt arra is, hogy a Varsói Egyezmény 29. cikk (1) bekezdésében írt, az áru rendeltetési helyre történt megérkezésétől, illetve attól a naptól, amikor annak meg kellett volna érkeznie számított, a kereset indításra nyitva álló 2 éves jogvesztő határidő eltelte miatt a fuvarozási szerződés megsértéséből eredő kártérítési igényként sem volt mód a kereset elbírálására.

A felperes fellebbezése és a II. r. alperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróságnak az I. r. alperessel szembeni keresetet elutasító rendelkezését helybenhagyta. Kötelezte a felperest az I. r. alperesnek járó másodfokú perköltség megfizetésére.

A II. r. alperessel szembeni elsőfokú döntést részben megváltoztatta, és kötelezte a II. r. alperest 113 000 USA dollárnak a teljesítés napján fennálló, a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett deviza középárfolyamon számított forint egyenértékének és az ez összeg után 2004. június 1-jétől a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatot 7%-kal meghaladó mértékű kamatának a megfizetésére.

Mentesítette a felperest a II. r. alperes javára fizetendő elsőfokú perköltség megfizetési kötelezettsége alól, és kötelezte a II. r. alperest, hogy a felperesnek 1 500 000 Ft első- és másodfokú perköltséget, valamint az államnak 900 000 Ft kereseti és 900 000 Ft fellebbezési eljárási illetéket fizessen meg.

A másodfokú bíróság határozatának indokolása szerint az elsőfokú bíróság a tényállást helytállóan állapította meg. Az I. r. alperes felelősségének kérdésében helyes jogi következtetésre jutott. A másodfokú bíróság egyetértett abban, hogy a fuvarozási szerződés a küldeménynek a címzett részére történt kiszolgáltatásáig tart. Az I. r. alperes a légi fuvarozóval kötött szerződés alapján a fuvarozási szerződés részesévé vált. Feladata a címzett értesítése volt a küldemény megérkezéséről. A küldeményt a fuvarozótól átvette, annak elvesztése a helytállási kötelezettségét megalapozta. Szerződésen kívüli tiltott magatartás hiányában azonban vele szemben kizárólag a fuvarozási szerződésből eredő igények voltak érvényesíthetők. A Varsói Egyezmény 29. cikk (1) bekezdésében előírt jogvesztő határidő elteltére tekintettel viszont a felperesnek a fuvarozási szerződés megsértése miatt keletkezett kártérítési igénye megszűnt.

A II. r. alperes tekintetében a másodfokú bíróságnak az volt az álláspontja, hogy ő nem kizárólag a perbeli szerződés teljesítéséhez igénybevett közreműködő volt. A Ptk. 348. § (1) bekezdése szerint, az alkalmazottja által bűncselekménnyel okozott kárért még akkor is helyt kellett volna állnia a szerződésen kívül okozott kártérítés szabályai szerint, ha a Ptk. 315. §-a szerinti közreműködő - teljesítési segéd - lett volna. A bűncselekmény elkövetőjét ugyanis a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján kártérítési felelősség terheli a bűncselekménnyel okozati összefüggésben álló károkért.

A másodfokú bíróság szerint a II. r. alperes alkalmazottjának munkaviszonya adott alkalmat a bűncselekmény elkövetésére. Azzal okozati összefüggésben állónak tartotta a felperes által megjelölt kárt. A felperes dollárban megjelölt kárára tekintettel, a Ptk. 231. § (2) bekezdése alapján kimondta, hogy a fizetés helyén és idején érvényben lévő árfolyam figyelembevételével kell a II. r. alperesnek teljesítenie.

A jogerős ítélettel szemben kizárólag a II. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Elsődlegesen kérte annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság II. r. alperessel szembeni keresetének elutasításáról szóló döntése helybenhagyását. Másodlagosan kérte a jogerős ítélet elsőfokú ítéletre kiterjedő hatályon kívül helyezését, és az eljárt bíróságok új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását. Előadta, hogy a támadott határozat sérti a Varsói Egyezmény személyi és tárgyi hatályára vonatkozó 1. cikk (1) és (2) bekezdését, az áru elveszésének a fuvarozó általi elismerése esetén a fuvarozóval szembeni, szerződésből eredő igény érvényesítésére vonatkozó 13. cikk (3) bekezdését, a légi fuvarozás alatt, áru elvesztéséből keletkezett fuvarozói felelősségről szóló 18. cikk (2) bekezdését, az áru szállítása esetén a fuvarozó korlátozott mértékű kártérítési kötelezettségét előíró 22. cikk (2) bekezdés b) pontját, 22. cikk (6) bekezdését, 24. cikk (1) és (2) bekezdését. Sérti továbbá a fuvarozó megbízottja elleni perben, a megbízottra vonatkozó felelősségkorlátozó rendelkezések alkalmazásának szabályait tartalmazó 25/A. cikk (1)-(3) bekezdését, a kereset benyújtására nyitva álló, jogvesztő határidőre vonatkozó 29. cikk (1) bekezdését, az áru fuvarozásában részt vevő, több légi fuvarozóval szembeni igényérvényesítés szabályait tartalmazó 30. cikk (3) bekezdését, a kárért felelős személy visszkereseti jogának fennállásával kapcsolatos 30/A. cikkét. Ellentétes a teljesítési segédért való helytállásról rendelkező Ptk. 315. §-ával, a késedelmi kamat mértékére irányadó Ptk. 301. § (1) bekezdésével, a több személy által, közösen okozott kárért való egyetemleges kötelezettséget kimondó Ptk. 344. § (1) bekezdésével, a károsult késedelmes igényérvényesítése esetén az egyetemleges marasztalás mellőzéséről szóló Ptk. 344. § (3) bekezdés b) pontjával. A jogerős ítélet nem felel meg a bizonyítási szabályokat és az arra vonatkozóan a bíróság tájékoztatási kötelezettségét tartalmazó Pp. 3. § (3) bekezdésében, a per vitelére szóló meghatalmazásból eredő képviseleti jogokra vonatkozó Pp. 70. § (2) bekezdésében, a meghatalmazás hatályára vonatkozó Pp. 71. §-ában, a bizonyítási teherre vonatkozó Pp. 164. § (1) bekezdésében, a bizonyítékok mérlegelésére irányadó Pp. 206. § (1) bekezdésében, a határozatok kézbesítésére vonatkozó Pp. 219. § (1) bekezdés b) pontjában írt szabályoknak.

Állította: a peres felek között nem volt vitatott, hogy a perbeli jogvita nemzetközi fuvarozási jogviszony keretében keletkezett. A Varsói Egyezmény szabályai ezért irányadóak a II. r. alperesre is. A másodfokú bíróság nem adta indokát annak, hogy a II. r. alperessel szembeni kereset elbírálásakor az említett egyezményben foglaltakat miért nem tartotta alkalmazhatónak. Álláspontja szerint, miután a fuvarozó elismerte az áru elvesztését, a felperesnek vele szemben kellett volna fellépnie. Sérelmezte, a másodfokú bíróság nem indokolta meg, hogy miért nem tulajdonított jogi jelentőséget annak, hogy a kár a légi fuvarozás alatt következett be, és miért hagyta figyelmen kívül a korlátozott mértékű helytállásra vonatkozó, megelőzően már említett, az egyezményben rögzített szabályokat. A II. r. alperes előadta azt is, hogy a felperes vele szemben a jogvesztő határidőn belül nem nyújtott be keresetet. Sérelmezte azt a másodfokú bírósági álláspontot, hogy az I. r. alperes a fuvarozási szerződés részese, míg a II. r. alperes azon kívül áll. Tévesnek tartotta azt a ténymegállapítást is, hogy a felperes az I. r. alperessel szemben jogvesztő határidőn belül nem indított pert. Utalt a felperes által korábban indított, de permegszüntetéssel végződött eljárásra. A II. r. alperes előadta azt is, hogy a kár összegét sem vizsgálták az eljárt bíróságok, bizonyítási eljárást nem folytattak le. Nem tisztázták, hogy a felperes kapott-e kártérítést a biztosítójától. Nem folyt bizonyítás az I. r. alperes közrehatásának felderítése érdekében. A II. r. alperes szerint a kamatfizetési kötelezettségének mértékét is helytelenül állapította meg a bíróság. A felperes magánszemély, ezért a gazdálkodó szervezetek egymás közötti pénztartozásának megfizetésére vonatkozó kamatfizetési szabályok vele szemben nem alkalmazhatók. A II. r. alperes sérelmezte, hogy a jogerős ítélet kézbesítése nem volt szabályszerű, azt a korábban meghatalmazott jogi képviselő részére kézbesítette a bíróság, annak ellenére, hogy a II. r. alperes a jogi képviseleti változást bejelentette.

A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban fenntartását kérte. Megismételte azt a jogi álláspontját, hogy a perbeli légi fuvarozási jogviszony fennállása ellenére nincs jogszabályi akadálya annak, hogy a vele jogviszonyban nem állt II. r. alperessel szemben, az annak alkalmazottja által elkövetett bűncselekménnyel okozott kár megtérítése iránt közvetlenül, a szerződésen kívül okozott kártérítésre vonatkozó szabályokra alapítva igényt érvényesítsen.

A Legfelsőbb Bíróság mindenek előtt rögzíti, hogy a felperes, az I. r. alperessel szembeni keresetének jogerős elutasítása miatt felülvizsgálati kérelemmel nem élt. A II. r. alperes felülvizsgálati kérelme alapján ezért kizárólag a reá vonatkozó jogerős marasztaló rendelkezés volt vizsgálható a jelen eljárás keretében. A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a jogerős ítéletnek a felülvizsgálati kérelemmel támadott része az alábbiakra tekintettel jogszabálysértő.

A felülvizsgálati eljárás során már nem volt vitatott, hogy a felperes kára az árunak a részére történt kiszolgáltatását megelőzően, azaz a Ptk. 488. § (1) bekezdése szerint a fuvarozás alatt keletkezett. A Legfelsőbb Bíróság egyetértett azzal a felülvizsgálati kérelemben kifejtett jogi állásponttal, hogy a perben nem állt légi fuvarozó által megbízott I. r. alperes feladatainak ellátásához igénybe vett II. r. alperest is, a Ptk. 315. §-a szerint, a fuvarozási jogviszony keretében teljesítési segédnek kell tekinteni. Ha a felperes a pert a fuvarozóval szemben indította volna meg, a II. r. alperes, illetve annak alkalmazottja által okozott kárért a fuvarozónak a Varsói Egyezmény szabályai szerint helyt kellett volna állnia. Felelősségét kimenteni nem tudta volna azon az alapon, hogy a kárt közvetlenül nem az ő hanem közreműködőinek magatartása idézte elő.

A perben az volt az eldöntendő kérdés, hogy a károsult felperes jogosult-e közvetlenül fellépni a II. r. alperessel szemben, a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai szerint, arra tekintettel, hogy jogerős büntető bírósági ítélet állapította meg, a II. r. alperes alkalmazottja egy olyan bűncselekmény elkövetésének részese volt, amely folytán a felperest kár érte.

A BH 2004. évi 6. számában megjelent, a bírói jogértelmezési gyakorlatot összegző, a 2004. március 22-23-án tartott Civilisztikai Kollégiumvezetői Tanácskozás Ajánlása szerint, a teljesítési segédért való helytállási kötelezettséggel a jogszabály a károsultat kívánta kedvező helyzetbe juttatni azáltal, hogy nem kényszeríti annak kiderítésére, a szerződésszegés - több közreműködő esetén - kinek a magatartására vezethető vissza. A károsult jogosult azzal szemben rendezni jogvitáját, akivel szerződést kötött. E szabály azonban nem zárja el őt attól, hogy a közvetlen károkozóval szemben fellépjen, amennyiben azt előnyösebbnek ítéli meg. Ilyen esetben azonban az igény-érvényesítésre nem a szerződéses jogviszony keretei között, hanem - a károsult és a károkozó közötti közvetlen jogviszony hiánya miatt, - a szerződésen kívüli károkozásra vonatkozó szabályok szerint kerülhet sor.

A felperes tehát, amint arra a másodfokú bíróság is ítéletében utalt, a Ptk. 339. § (1) bekezdésére, illetve a Ptk. 348. § (1) bekezdésére alapítva, a II. r. alperessel szemben, annak alkalmazottja által, bűncselekménnyel okozott kárért való felelősség címén az igény-érvényesítéstől nem volt elzárva. Az elsőfokú bíróság - eltérő jogi álláspontja miatt - a II. r. alperes helytállási kötelezettségét azonban e jogcímen nem vizsgálta, a Pp. 3. § (3) bekezdésében írtak szerint a peres feleket az e körben szükséges bizonyításról, illetve a Pp. 164. § (1) bekezdésében írtak szerint fennálló bizonyítási teherről nem tájékoztatta, a jogvita eldöntéséhez szükséges tényállást nem derítette fel. A másodfokú bíróság sem volt ezért abban a helyzetben, hogy a felperes II. r. alperessel szembeni keresetének alaposságát megállapítsa. A megelőzően említett, a felülvizsgálati kérelemben írt eljárási jogszabálysértés ezért e körben az ügy érdemi elbírálására kihatott.

A Legfelsőbb Bíróság emiatt a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelemmel érintett részében az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra, új határozat hozatalára utasította.

A megismételt eljárás során az elsőfokú bíróságnak tájékoztatnia kell a felperest és a II. r. alperest a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján őket terhelő bizonyításról és a II. r. alperest arról, ha a kereset összegét a keresetlevélhez csatolt számlák ellenére vitatja, a felperes kárát, akár részbeni megtérülését, neki kell bizonyítania. Az elsőfokú bíróságnak figyelemmel kell továbbá lennie arra is, hogy a felperes természetes személy, így esetleges marasztalása esetén kamatfizetési kötelezettségére a Ptk. 301. § (1) bekezdése irányadó.

A Legfelsőbb Bíróság utal arra, hogy a kártérítési igénynek a szerződésen kívül okozott károkért való helytállási kötelezettségre vonatkozó szabályok alapján történő elbírálása miatt, a Varsói Egyezmény rendelkezései alkalmazásának nincs helye, így a felülvizsgálati kérelemben megjelölt egyezménybeli előírásokat a jogerős ítélet nem sértette. A jogerős ítélet nem szabályszerű kézbesítése az ítélet meghozatalára, tartalmára szintén nem hatott ki.

(Legf. Bír. Pfv. X. 20.869/2010.)