Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.7.228 A terhelt akkor kizárt az előzetes letartóztatás miatt járó kártalanításból, ha az elrejtőzéssel, a szökéssel, illetve a szökés megkísérlésével okot adott az eljárási kényszercselekményre [1998. évi XIX. tv. 580. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Nagykátai Járásbíróság P.20275/2015/17., Budapest Környéki Törvényszék Pf.20581/2016/4., Kúria Pfv.20030/2017/7. (*BH 2017.7.228*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] 2013. augusztus 7-én a késő esti órákban B. J. feljelentést tett a rendőrkapitányságon, előadva, hogy a feljelentés napján 21 óra és 21 óra 30 perc közötti időben a felperes őt zsebkéssel fenyegetve, majd két alkalommal arcon ütve a pénzét követelte és a zsebében lévő 3910 forintot elvette. Ugyanezen a napon este 23 óra körüli időben a rendőrkapitányság szolgálatot teljesítő rendőrei három rendőrségi gépjárművel megjelentek a felperes lakásánál. A felperes a rendőrök érkezését észlelve, a házát elhagyva, a szomszédos lakatlan telken megbújt, élettársa pedig azt közölte a kiérkező rendőrökkel, hogy a felperes nem tartózkodik otthon. Még ugyanezen nap estéjén a felperes a rendőrkapitányságnál telefonon érdeklődött, hogy milyen ügyben keresték a rendőrök, majd ígéretet tett arra, hogy másnap reggel a rendőrkapitányságon személyesen megjelenik.

[2] A rendőrkapitányság 2013. augusztus 8-án rendelt el nyomozást B. J. feljelentése alapján felfegyverkezve elkövetett rablás bűntette miatt a felperessel szemben. A felperes 2013. augusztus 8-án reggel megjelent a rendőrkapitányságon, ahol 8 óra 45 perckor őrizetbe vették. A járásbíróság végzésével 2013. augusztus 9. napján elrendelte a felperes előzetes letartóztatását a Be. 132. § (3) bekezdés c) pontja alapján, a Be. 129. § (1)-(2) bekezdés b) és d) pontjában írt okokból. Végzésének indokolásában kifejtette, hogy a gyanúsított által elkövetett cselekmény tárgyi súlyára, szökésének vagy elrejtőzésének veszélyére figyelemmel megalapozottan feltehető, hogy az eljárási cselekményeknél a jelenléte csak az előzetes fogva tartás mellett biztosítható. A másodfokú bíróság ezt a végzést helybenhagyta. A járásbíróság az előzetes letartóztatást az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozott határozatáig, de legfeljebb 2013. december 9. napjáig meghosszabbította. Ezt a végzést a másodfokú bíróság helybenhagyta.

[3] A járási ügyészség 2013. november 20-ával megszüntette a felperes előzetes letartóztatását. A rendőrkapitányság a 2015. február 23. napján kelt határozatával a felperessel szemben indult nyomozást megszüntette, mert a nyomozás adatai alapján nem volt megállapítható a bűncselekmény elkövetése és az eljárás folytatásától sem volt eredmény várható.

[4] A felperes megelőzőleg több ízben állt büntetőeljárás hatálya alatt. A vele szemben kiszabott büntetések között felfüggesztett szabadságvesztés és végrehajtandó szabadságvesztés is szerepel. A felperes börtöntapasztalattal rendelkező személy, akinek beilleszkedéssel, szabálykövetéssel kapcsolatos problémái nincsenek, szuicid kísérlete nem volt, ilyen jellegű gondolatai sincsenek. Pszichiátriai megbetegedéssel nem kezelték, hozzátartozói támogatására számíthat. Élettársi kapcsolatban él, 2013. augusztus 8-a és november 20-a között is élettársi kapcsolatban élt. Élettársával egy közös gyermeket nevelnek közös háztartásukban. A felperes az előzetes letartóztatásba kerülésekor munkahellyel, jövedelemmel nem rendelkezett, alkalmi munka végzésére sem nyílott lehetősége. Keresetvesztesége nem merült fel a fogva tartással.

A felek kérelmei

[5] A felperes a Be. 580. § (1) bekezdés I. b) pontjára hivatkozással a 2013. augusztus 9. napjától 2013. november 20. napjáig eltelt időben történt előzetes letartóztatása miatt a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (rPtk.) 355. § (1) és (4) bekezdése alapján 1 500 000 forintot, valamint ennek a 2013. november 20. napjától a kifizetés napjáig terjedő időre a rPtk. 301. §-a alapján számított késedelmi kamatait követelte az alperestől.

[6] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. A kereset jogalapját is vitatta, hivatkozva a Be. 580. § (3) bekezdés a) pontjára, mert álláspontja szerint a felperes elrejtőzése kizárja a kártalanításra való jogosultságát. A kereseti követelést összegszerűségében is eltúlzottnak tartotta az alperes.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 500 000 forintot és kamatait, valamint rendelkezett a perköltségekről. Ítéletét a Be. 580. § (1) bekezdés I. b) pontjára alapította, amely szerint kártalanítás jár az előzetes letartóztatásért, a házi őrizetért és az ideiglenes kényszergyógykezelésért, ha a nyomozást azért szüntették meg, mert a nyomozás adatai alapján nem volt megállapítható a bűncselekmény elkövetése. Az alperes védekezése folytán vizsgálta a Be. 580. § (3) bekezdés a) pontjába foglalt kizáró ok fennállását. Mérlegelte, hogy a felperes tényszerűen tudott-e arról, hogy vele szemben a rendőrség intézkedést alkalmaz, és e tudásának birtokában döntött-e úgy, hogy a hatósági eljárás alól kivonja magát. Az elsőfokú bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felperesnek a hatóság vele szemben való eljárásáról nem volt és nem is lehetett tudomása, így nem volt olyan intézkedés, amely alól kivonja magát. A rendőrségen való önként történő jelentkezése pedig kizárja az elrejtőzést. Az elsőfokú bíróság alkalmazta még a Be. 580. § (2) bekezdését, a rPtk. 339. § (1) bekezdését, 355. § (1) és (4) bekezdését, 360. § (1) bekezdését és 301. §-át is.

[8] Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. Az alperes a fellebbezésében sérelmezte a Be. 580. § (3) bekezdés a) pontja értelmezésének helytelenségét és alkalmazásának hiányát. A felperes a részére megállapított marasztalási összeg felemelését kérte.

[9] A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet fellebbezett részében helybenhagyta. Az alperes fellebbezésével összefüggésben kifejtette, hogy a felperes a rendőrség megérkezése előtt ugyan már információval rendelkezett arról, hogy név szerint keresik, olyan többlettényállás azonban nem volt megállapítható, amely szerint az alperes arról is tudott volna, hogy a rendőrség a perbeli konkrét bűncselekmény elkövetőjeként keresi. Ennek hiánya pedig - a másodfokú bíróság álláspontja szerint - kizárja a Be. 580. § (3) bekezdés alkalmazhatóságát.

A felülvizsgálati kérelem

[10] A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet annak hatályon kívül helyezése és a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatala iránt. Kérte, hogy a Kúria az új ítéletével a keresetet teljes egészében utasítsa el és marasztalja a felperest az első- és másodfokú, valamint a felülvizsgálati eljárás költségeiben.

[11] Felülvizsgálati kérelmét a Be. 580. § (3) bekezdés a) pontjának megsértésére alapította. Kifogásolta a jogerős ítéletnek azt az indokát, amely szerint a kizáró okra való hivatkozás akkor lenne alapos, ha a felperes tudott volna arról, hogy konkrét bűncselekmény elkövetőjeként keresik. Ebből ugyanis álláspontja szerint az következik, hogy a jogszabály alkalmazása két esetben történhet csak meg: 1. ha a konkrét bűncselekménnyel való meggyanúsítás már megtörtént (az elkövetéstől függetlenül), vagy 2. ha a felperes ténylegesen elkövette a konkrét bűncselekményt (a gyanúsítástól függetlenül). Az első lehetőséggel kapcsolatban hivatkozott a Kúria Pfv.III.21.820/2015/4. számú részítéletére, amelynek indokolásából kiemelte, hogy "nem feltétele a kártalanítás alóli kizárásnak [...], hogy az elrejtőzés stb. a gyanú közlése előtt történjen". A második lehetőséggel kapcsolatosan pedig képtelenségnek találta, hogy a szökés, elrejtőzés megállapításához arra legyen szükség, hogy a terhelt ténylegesen elkövesse a konkrét bűncselekményt, mert ebben az esetben a kizáró ok megállapítására eleve csak a Be. 580. § (1) bekezdés III. pontjában, az 580. § (2) bekezdésében, vagy az 581. § (1) bekezdésének egyes eseteiben kerülhetne sor, a kártalanítások zömét adó 580. § (1) bekezdés I. és II. pontjában pedig az eleve kizárt volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!