Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2020.37 A HALÁLOS KÖZÚTI BALESETÉRT FELELŐS GYALOGOS MAGATARTÁSÁNAK ÉRTÉKELÉSE

Gondatlanságból elkövetett emberölés vétségéért felel a gyalogos, ha a KRESZ-szabályszegése miatt halálos közúti baleset következik be [Btk. 160. § (1) bekezdés, (4) bekezdés].

Az elsőfokon eljárt törvényszék a vádlottat bűnösnek mondta ki gondatlanságból elkövetett emberölés vétségében [Btk. 160. § (1) bekezdés, (4) bekezdés], ezért 1 év 2 hónap szabadságvesztésre ítélte, melynek végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette. Rendelkezett a szabadságvesztés végrehajtása esetén annak végrehajtási fokozatáról, illetőleg a feltételes szabadságra bocsáthatóságról. A vádlottat előzetes mentesítésben is részesítette.

A megállapított tényállás lényege szerint a vádlott élettársával, néhai O. M. sértettel 2015. március 12. napján 18 óra 40 perc körül Sz. városban, az Sz. sugárúton található S. áruház és a fogadóiroda közötti útszakaszon, az úttesten keresztben, nem szabályszerűen, nem a kijelölt gyalogátkelőhelyen, az S. áruház irányából a fogadóiroda épületének irányába közlekedett. Az Sz. sugárút itt osztatlan pályás, egyenes vonalvezetésű, irányonként egy-egy forgalmi sávos út. A vádlott és a sértett közlekedési irányából tekintve, az általuk először keresztezett forgalmi sáv 5,5 méter széles, a másik forgalmi sáv 3,3 méter széles. A forgalmi sávok között záróvonal van felfestve.

A baleset az Sz. sugárút 24/A. számú ingatlan előtt, működő közvilágítással ellátott útszakaszra jellemző, éjszakai látási útviszonyok mellett, borult, esős időben, vizes aszfalt útfelületen, közepes forgalmi áramlatban történt. Az adott útvonalon a gépjárművek részére megengedett legnagyobb haladási sebesség 50 km/h volt.

A vádlott és a sértett az S. áruház magasságából az úttesten keresztben, egymás mellett gyalogolva indultak el. Ennek során az Sz. sugárút, R. körút irányába eső forgalmi sávjukon akadály nélkül áthaladtak, majd a záróvonalnál mindketten megálltak. Ugyanebben az időben az Sz. sugárúton, az R. körút felől, a Cs. tér irányába az általa vezetett Škoda Fabia kombi gépjárművel közlekedett K. G. 50-55 km/h sebességgel. A vádlott, bár észlelte a gépjárművet, azonban a záróvonalról behaladt a K. G. által vezetett gépjármű féktávolságán belül, a jármű által használt forgalmi sávba.

K. G. a fenti tényt észlelve, észlelési és cselekvési késedelem nélkül, azért, hogy a vádlott elütését elkerülje, fékezett és balra kormányzással próbálta őt kikerülni, amely eredményre vezetett, így a vádlott elütését elhárította. K. G. azonban a balra kormányzás következtében körülbelül 40 km/h haladási sebességgel elütötte a féktávolságon belül álló, de a forgalmi sávjába be nem haladó sértettet. Az elütés a záróvonalnál történt, a sértettet a gépjármű jobb oldali elülső fényszórója és rendszámtábla közötti résszel ütötte el a gépjárművezető.

A sértett az ütközés következtében először a gépjármű motorháztetejére zuhant, majd az úttestre visszaesett. A sértett súlyos fejsérüléseket szenvedett, melynek következtében eszméletét azonnal elvesztette, a tudata a későbbiekben sem tért vissza, ápolása alatt ún. vigil coma állapotában volt. A hosszan tartó ágyban fekvés miatt elkerülhetetlenné vált szövődményként a tüdő- és bőrgyulladás kialakulása, mely végül a sértett 2015. június 13. napján bekövetkezett halálához vezetett.

A sértett halála és a bekövetkezett közlekedési baleset között a közvetlen ok-okozati összefüggés megállapítható, amely okfolyamatot a vádlott indította el az általa elkövetett közlekedési szabályszegéssel.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott és védője jelentettek be fellebbezést, felmentés érdekében.

A védő a fellebbezés indokolásában kifejtette, hogy álláspontja szerint az elsőfokú bíróság ítélete a Be. 592. § (2) bekezdésében foglaltak szerint részben megalapozatlan, felderítetlen, a tényállása hiányos, az elsőfokú bíróság tényből tényre tévesen következtetett, és az általa megállapított tényállás ellentétes az iratok tartalmával is. Indítványozta, hogy a másodfokon eljáró ítélőtábla a Be. 593. § (1) bekezdés b) pontja alapján eltérő tényállást állapítson meg, és elsődlegesen bűncselekmény, másodlagosan bizonyítékok hiányában a vádlottat az ellene emelt vád alól mentse fel.

A fellebbviteli főügyészség az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyására tett indítványt.

A bejelentett fellebbezések nem alaposak.

A fellebbezések tartalmára figyelemmel a másodfokú bíróság a Be. 590. § (1)-(2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző bírósági eljárást teljes terjedelmében felülbírálta.

A felmentés érdekében bejelentett fellebbezésében a védelem azt kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság a vádlott helyszínen rögzített vallomását elfogadta, holott azon túlmenően, hogy a vádlott sokkos állapotban volt, aggályok merültek fel a törvényes figyelmeztetések elhangzásával kapcsolatban is. Ezt meghaladóan a védelmi érvelés szerint K. G. tanú elfogulatlannak nem tekinthető, a tanú nem volt következetes a vallomások megtétele során, az általa előadottakat a haladási sebességére, a járműforgalomra és a vádlott által tanúsított magatartásra semmi nem támasztotta alá.

A szakértői vélemény ugyancsak aggályos a vádlott védőjének véleménye szerint, mert objektív adatok hiányában feltételezéseken alapult. A védő kifogásolta továbbá L. L.-né tanú vallomásának elvetését is.

Ezzel szemben az ítélőtábla álláspontja szerint az elsőfokú bíróság kellő körültekintéssel vizsgálta és mérlegelte, hogy a vádlott első alkalommal történt kihallgatása megfelelt-e a büntetőeljárási törvény rendelkezéseinek, továbbá az általa elmondottak tekintetében azt, hogy egyéb bizonyítékok vallomását alátámasztják-e. E körben az ítélőtábla mindenben osztotta az elsőfokú bíróság által kifejtetteket.

Az elsőfokú bíróság elfogadta a vádlott helyszínen tett és K. G. tanú ezzel egybevágó vallomását, továbbá a részben az ezekre épülő szakértői véleményt is. E körben kellően kifejtett okszerű indokát adta annak, hogy mely bizonyítékokat miért fogadott el, illetve miért került sor adott bizonyíték elvetésére.

A kifejtettekre figyelemmel a másodfokú bíróság megítélése szerint az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás megalapozott. Megalapozott tényállás esetén pedig a másodfokú eljárásban a bizonyítékok eltérő mérlegelésére nincs törvényes lehetőség, ezért a bizonyítékok mérlegelését támadó, a felmentés érdekében bejelentett fellebbezések eredményre nem vezethettek.

Az elsőfokú bíróság a megalapozott tényállásból helyesen következtetett a vádlott büntetőjogi felelősségére, és mindenben osztotta a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által kifejtett indokokat a bűncselekmény minősítésének körében is.

Helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a vádlott a tényállásban leírt magatartásával a közlekedése során megszegte az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 21. § (6) bekezdését, amely szerint a gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni, és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!