Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.8.401 I. A hagyatéki eljárásban - annak nem peres jellege folytán - bizonyításnak csak kivételesen van helye. Az írásbeli végrendelet érvényességének kérdésében és a hagyatéki hitelezői igénnyel kapcsolatban bizonyítás felvételére az eljárási szabályok nem adnak lehetőséget [6/1958. (VII. 4.) IM r. (He.) 4. § (2) bek., 40. § (1) bek. c) pont, 65. § (2) bek.].

II. A fellebbezés elbírálásánál tárgyalás kitűzésére akkor sincs lehetőség, ha azt az érdekelt kéri [He. 89. § (1) bek., Pp. 257. §].

Az írásbeli magánvégrendelet hátrahagyásával elhunyt örökhagyó hagyatékát a közjegyző a hagyatékátadó végzésével teljes hatállyal a végrendeleti örökösöknek adta át. A törvényes oldalági örökös fellebbezése folytán a megyei bíróság végzésével a közjegyző végzését helybenhagyta. A végzés indokolása szerint a közjegyző a 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet (He.) 40. §-a (1) bekezdése c) pontjának megfelelően járt el akkor, amikor kötelesrészre jogosult törvényes örökösök nemlétében csak a végrendeleti örökösöket idézte meg a hagyatéki tárgyalásra, és a He. 65. §-ának (2) bekezdése értelmében csak a hagyatékátadó végzést kézbesítette a törvényes örökösöknek. Kiemelte, hogy az ingóságokat a He. 4. §-ának a 8/1995. (III. 8.) IM rendelettel módosított (2) bekezdése szerint - a 4. § (2) bekezdésének a)-d) pontjaiban foglalt valamely feltétel megléte esetén is - csak akkor kell leltározni, ha azok értéke a 300 000 forintot meghaladja. Az adott esetben azonban arra utaló adat nem merült fel, hogy az örökhagyó után számottevő értékű ingóság maradt volna; egyébként az örökhagyó ingóságait is a végrendeleti örökösökre hagyta. A nevezett törvényes örökös az általa bejelentett hagyatéki hitelezői igényt pedig - elismerés hiányában - csak polgári perben érvényesítheti. Végül a megyei bíróság utalt arra, hogy a közjegyző - a nevezett törvényes örökös kérelmére - az írásbeli magánvégrendelet másolatát megküldte, és megfelelő tájékoztatást is adott. A nevezett törvényes örökös azonban a végrendelettel, illetőleg az öröklés rendjével kapcsolatban konkrét kifogást nem terjesztett elő. Ehhez képest nem állapítható meg, hogy az örökösök között öröklési jogi kérdésben vita lenne, következésképpen helytállóan adta át teljes hatállyal a közjegyző a hagyatékot a végrendeleti örökösöknek.

A jogerős végzés ellen a törvényes oldalági örökös felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő és a végzés hatályon kívül helyezésével a közjegyző új eljárásra való utasítását kérte. Álláspontja szerint a megyei bíróság eljárási szabályt sértett, amikor kérése ellenére fellebbezését tárgyaláson kívül, a bizonyítás lehetőségének kizárásával elutasította. Eljárási szabályt sértett továbbá a közjegyző is, amikor a hagyatéki tárgyalásra a törvényes örökösöket nem idézte meg.

A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

A hagyatékátadó végzés meghozatalára a hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet (He.) szabályainak megfelelően került sor, eljárása során sem a közjegyző, sem a megyei bíróság nem követett el jogszabálysértést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!