Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1995. (III. 8.) IM rendelet

a hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet módosításáról

Az 1958. évi 5. törvényerejű rendelet 21. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a hagyatéki eljárásról szóló, módosított 6/1958. (VII. 4.) IM rendeletet (a továbbiakban: He.) a következők szerint módosítom:

1. §

(1) A He. 4. §-a (2) bekezdésének bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"A belföldön maradt ingóságokat csak akkor kell leltározni, ha azok értéke a háromszázezer forintot meghaladja, és"

(2) A He. 4. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) a leltározást az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó, a hagyatéki hitelező vagy a gyámhatóság kéri, továbbá, ha a bejelentett hagyatéki teher várhatóan meghaladja a hagyatéki vagyon értékét."

2. §

A He. 10. § (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az örökösöket tájékoztatni kell, hogy az öröklési illeték alapjául szolgáló forgalmi értéket az illetékhivatal állapítja meg."

3. §

A He. 19. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Az öröklésben egyéb érdekeltek (hagyatéki hitelező, gazdasági társaság, szövetkezet) kérelmére biztosítási intézkedés rendelhető el akkor is, ha az örökhagyó hagyatékához tartozó, gazdasági társaságban (szövetkezetben) fennálló tagsági jogok és kötelezettségek gyakorlása - így különösen a társasági vagyon megóvása - ezt indokolja."

4. §

(1) A He. 28. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha a (2) bekezdés értelmében több közjegyző illetékes, az a közjegyző folytatja le a hagyatéki eljárást, akinél az eljárás korábban indult meg."

(2) A He. 28. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha az eljárásra illetékes közjegyző törvényes akadály miatt nem járhat el, és a 15/1991. (XI. 26.) IM rendelet 3. §-a szerint illetékes közjegyző nem állapítható meg, az eljáró közjegyzőt a közjegyző székhelye szerint illetékes területi közjegyzői kamara elnöksége jelöli ki. Ha az örökös vagy az öröklésben érdekelt személy a kijelöléssel nem ért egyet, 15 napon belül kérelemmel fordulhat a területi kamara székhelye szerint illetékes megyei bírósághoz."

5. §

(1) A He. 31. §-ának bevezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A közjegyző a hagyatéki eljárást a hagyatéki leltár beérkezése, illetőleg a nála tett bejelentés után azonnal megindítja, ha magyar állampolgár után belföldön ingatlan vagyon maradt, vagy csak ingóság maradt ugyan, de az ingóság értéke a háromszázezer forintot meghaladja, és"

(2) A He. 31. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) az eljárás megindítását az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó, a hagyatéki hitelező vagy a gyámhatóság kéri, továbbá, ha a bejelentett hagyatéki teher várhatóan meghaladja a hagyatéki vagyon értékét."

6. §

A He. 39. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A közjegyző a hagyatéki eljárás során ügygondnokot rendel ki, ha az örökösnek nincs törvényes képviselője, az az eljárásban akadályozott, vagy ha azt a hagyatékhoz tartozó gazdasági társaságban (szövetkezetben) fennálló tagsági jogok és kötelezettségek gyakorlása indokolja. A gazdasági társaságban (szövetkezetben) az ügygondnokra az örökös jogállását szabályozó rendelkezések az irányadók, azzal az eltéréssel, hogy vagyoncsökkenést eredményező határozatok hozatalában nem vehet részt, a hagyatékot érintő kötelezettségeket nem vállalhat el."

7. §

A He. 42. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"42. § (1) Ha az örökös ismeretlen helyen tartózkodik, a közjegyző a tárgyalás kitűzésével egyidejűleg hirdetményt bocsát ki, amelyet az örökös utolsó ismert belföldi lakóhelye - ennek hiányában tartózkodási helye - szerint illetékes polgármesteri hivatalnál tizenöt napig kell kifüggeszteni. Az érdekeltek kérelmére és a költségek megelőlegezése mellett a hirdetményt országos napilapban is közzé lehet tenni.

(2) A hirdetményben az örököst fel kell hívni, hogy a tárgyaláson személyesen vagy képviselője által jelenjék meg. Ha az örökös vagy a képviselője a tárgyaláson nem jelenik meg, a közjegyző a részére ügygondnokot rendel ki. Az ügygondnok az örökös eljárásba lépéséig, de legfeljebb a jogerős hagyatékátadó végzés meghozataláig jár el. Erről a hirdetményben tájékoztatni kell az örököst.

(3) Ha az eljárás során az derül ki, hogy a hagyatékban olyan személy is örökösként érdekeltnek látszik, akinek a személyi adatai - részben vagy egészben - ismeretlenek, őt a közjegyző hirdetmény útján idézi a tárgyalásra, és egyúttal felhívja, hogy igényét harminc napon belül jelentse be. A közjegyző figyelmezteti az ismeretlen örököst, hogy ha a tárgyaláson nem jelenik meg, vagy igényét a megadott határidőn belül nem jelenti be, az eljárás további szakaszában igényét figyelmen kívül kell hagyni. A hirdetmény közzétételére az (1) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni."

8. §

A He. 56. §-a (1) bekezdésének negyedik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A jegyzőkönyvben fel kell tüntetni annak a tájékoztatásnak a megtörténtét, hogy az öröklési illeték alapjául szolgáló forgalmi értéket az illetékhivatal állapítja meg."

9. §

A He. 66. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a hagyatékot teljes hatállyal átadó végzés foganatosításához az ingatlan-nyilvántartásba vagy a cégnyilvántartásba való bejegyzés szükséges, annak foganatosítása iránt az illetékes földhivatalt, cégbíróságot, illetőleg a cég képviselőjét meg kell keresni."

10. §

A He. 67. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ingatlanhagyaték esetében, továbbá ingóhagyaték esetében akkor, ha öröklési illeték kiszabásának van helye, a hagyatékátadó végzést - a hagyatékot ideiglenesen átadó végzés kivételével - jogerőre emelkedés után az illeték kiszabása végett meg kell küldeni az illetékhivatalnak."

11. §

A He. 70. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hirdetményt az örökhagyó utolsó belföldi lakóhelye, ilyennek hiányában utolsó belföldi tartózkodási helye szerint illetékes polgármesteri hivatalnál 15 napig ki kell függeszteni. Az érdekeltek kérelmére a költségek megelőlegezése mellett a hirdetményt országos napilapban is közzé kell tenni. A hirdetmény megküldésével a közjegyző tájékoztatja a Kincstári Vagyonkezelő Szervezetet a hagyatéki eljárás megindításáról."

12. §[1]

13. §

A He. 87. §-a (1) bekezdésének bevezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A közjegyző az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó vagy a hagyatéki hitelező kérelmére a hagyatéki eljárás lefolytatása, illetőleg a hagyaték átadása nélkül öröklési bizonyítványt állít ki, ha az örökösök között öröklési jogvita nincs, és"

14. §

A He. 90. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"90. § A hagyatéki eljárás lefolytatásáért a közjegyzőnek járó munkadíjról külön jogszabály rendelkezik."

15. §

(1) He. 32. §-a (2) bekezdésében, valamint a 87. § (1) bekezdésének a) pontjában a "húszezer forintot" szövegrész helyébe "háromszázezer forintot" szövegrész lép.

(2) A He. 69. §-a (1) bekezdésének d) pontjában a "harmincezer forintot" szövegrész helyébe "ötszázezer forintot" szövegrész lép.

16. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő második hónap 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépést követően indult hagyatéki ügyekben kell alkalmazni.

(2) A He. 67. §-a (2) bekezdése, a Magyar Népköztársaság és az Osztrák Köztársaság között a hagyatéki ügyekről kötött szerződés kihirdetéséről szóló 1967. évi 25. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 2/1967. (X. 27.) IM rendelet 5. §-a, a hagyatéki eljárás egyes rendelkezéseinek módosításáról szóló 1/1975. (IX. 17.) IM rendelet 14. §-ának (1)-(2) bekezdése, a 3/1978. (III. 16.) IM rendelet 2. §-a, valamint a 3/1987. (III. 10.) IM rendelet 1. §-a a hatályát veszti.

Dr. Vastagh Pál s. k.,

igazságügy-miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 27/2003. (VII. 2.) IM rendelet 54. § (2) bekezdés e) pontja. Hatálytalan 2003.07.03.