Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.9.245 A nevezett örökös leszármazója csak akkor minősül helyettes örökösnek (törvényes helyettes öröklés), ha egyben az örökhagyóval is törvényes öröklési kapcsolatban áll [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 640. § (2) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 7:27. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Ráckevei Járásbíróság P.21595/2016/30., Budapest Környéki Törvényszék Pf.21289/2017/6., Kúria Pfv.20920/2018/7. (*BH 2019.9.245*), 3182/2023. (IV. 12.) AB végzés

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az örökhagyó a felperes testvére volt. Az alperes az örökhagyó házastársának előző házasságából született gyermeke.

[2] Az örökhagyó az 1987. szeptember 21-én kelt írásbeli magánvégrendeletében általános örököséül a házastársát (a továbbiakban: nevezett örökös) nevezte meg. A végrendelet tartalma szerint a végrendelet készítésekor az örökhagyónak kötelesrészre jogosult leszármazója nincs, amennyiben gyermeke születne, őt a végrendelettel kötelesrészre szorítja. A nevezett örökös az örökhagyóval egyidejűleg ugyancsak végrendeletet készített, amelyben az örökhagyót nevezte meg örököseként, és kizárta az öröklésből a gyermekét, az alperest.

[3] A nevezett örökös 2012. február 17-én, az örökhagyó 2013. augusztus 15-én hunyt el. A közjegyző a hagyatéki eljárásban az örökhagyó hagyatékát ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzésével a nevezett örökös előző házasságából származó gyermeke - a jelen per alperese - részére adta át végrendeleti öröklés címén.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes a módosított keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg: az örökhagyónak a törvényes öröklés rendje szerint ő az egyetlen örököse.

[5] Kérte továbbá, hogy a bíróság a hagyatékhoz tartozó ingóságok kiadására kötelezze az alperest.

[6] A keresetét a következőkkel indokolta. Az örökhagyónak és a korábban elhunyt házastársának is egyértelműen az volt a végrendeleti szándéka, hogy egymást kívánták örökösükké tenni. A nevezett örökös az örökhagyó előtt elhunyt, a leszármazója, az alperes nem volt törvényes örökös, mivel az alperest a nevezett örökös kötelesrészre szorította. Szerinte ebben az esetben az alperest úgy kell tekinteni, hogy az öröklésből kiesett s emiatt az ő leszármazói sem vehetők figyelembe.

[7] Az alperes kérte a kereset elutasítását.

[8] Előadta, hogy ő helyettes örökösnek minősül. Nem vitatta, hogy az apja, a nevezett örökös után az öröklésből kiesett, mivel az apja kötelesrészre szorítással őt az öröklésből kizárta. A kizárás azonban szerinte a leszármazóira nem hat ki, ezért adott esetben a nevezett örökös leszármazóiként az ő gyermekeit kell figyelembe venni.

[9] További érvelése szerint az örökhagyó szándéka az volt, hogy a férje, a nevezett örökös halálát követően annak gyermeke, vagyis ő örököljön, és abban a tudatban volt, hogy a végrendelete alapján a nevezett örökös halálát követően ő fog örökölni. Egyebekben mind az örökhagyó, mind a nevezett örökös végrendeletét érvényesnek és hatályosnak fogadta el.

[10] A hagyaték tárgyának köre a felek között nem volt vitás.

Az első- és másodfokú ítélet

[11] Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[12] Rámutatott: a közjegyző a nevezett örökös és az örökhagyó írásbeli magánvégrendeletét egyaránt érvényesnek tekintette, azokat a felek mind a hagyatéki eljárásban, mind a peres eljárásban érvényesnek ismerték el, a nevezett örökös végrendeletét mindkét fél hatályosnak fogadta el, míg az örökhagyó végrendeletét csak az alperes fogadta el, a felperes úgy nyilatkozott, hogy a hagyaték megnyíltakor az már nem volt hatályos, mert a nevezett örökös az örökhagyó előtt meghalt.

[13] Álláspontja szerint a végrendelet hatálytalanságának eseteit a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 650-651. §-ai kimerítően felsorolják, az abban foglalt körülményekre a felek egyike sem hivatkozott, ezért megállapítható, hogy mindkét végrendelet érvényes és hatályos, így az öröklés rendjét ez a körülmény határozza meg.

[14] Megállapította, hogy a nevezett örökös a végrendeletében a gyermekét, az alperest kifejezett nyilatkozattal a kötelesrészre szorította. Hagyatéka a végrendelet alapján került átadásra, ezért az alperes abból kötelesrész jogcímén részesült. A nevezett örökös utáni öröklésből az alperes a kizárással kiesett.

[15] Rámutatott továbbá a következőkre. Az örökhagyó hagyatékának megnyíltakor a nevezett örökös már nem élt, az öröklésből kiesett, a nevezett örökös kiesése esetére pedig a régi Ptk. 640. §-a tartalmaz rendelkezéseket; e § két esetet szabályoz. A 640. § (1) bekezdése szerint maga az örökhagyó nevezheti meg a helyettes örököst arra az esetre, ha az öröklésből kiesik, a 640. § (2) bekezdése pedig arra az esetre vonatkozik, ha az örökhagyó helyettes örököst nem nevez meg. Ez utóbbi esetre határozza meg a hivatkozott jogszabályhely azt, hogy kit kell a nevezett örökös helyettes örökösének tekinteni. További érvelése szerint a törvény négy feltétel együttes meglétéhez köti a törvényes helyettes örökös öröklését. Eszerint a nevezett örökös az örökhagyónak egyben törvényes örököse is kell legyen, szükséges, hogy az öröklésből kiessék, a kiesés időpontjában legyen leszármazója és, hogy az örökhagyónak ne legyen ellenkező végrendeleti intézkedése.

[16] Hangsúlyozta, hogy a nevezett örökös az örökhagyó házastársa volt, ezért a régi Ptk. 607. § (4) bekezdése értelmében törvényes örökösnek minősül, amin nem változtat az a körülmény, hogy az örökhagyó előtt elhunyt.

[17] További okfejtése szerint a második feltétel is megvalósult, hiszen a nevezett örökös az öröklésből a halálával kiesett. Szerinte a harmadik feltétel is teljesült, mert a nevezett örökös kiesése időpontjában neki volt leszármazója, az alperes. A harmadik törvényi feltétel megvalósulását azzal indokolta, hogy a régi Ptk. 640. § (2) bekezdése a feltételek körében nem azt kívánja meg, hogy a kiesett nevezett örökösnek a kieséskor törvényes örököse legyen, hanem azt, hogy leszármazója legyen.

[18] Álláspontja szerint a perben elsődlegesen azt kellett vizsgálni, hogy a nevezett örökös kiesése esetén az öröklésre a törvényes öröklés általános rendje alkalmazható-e.

[19] A kifejtettek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a törvényes öröklés általános rendje a nevezett örökös kiesése esetén sem alkalmazható, ezért a felperes a törvényes öröklés általános rendje szerint a testvére, az örökhagyó után nem örökölhet.

[20] Utalt arra, hogy az alperes a helyettes örökös, ezért az adott ügyben nincs jelentősége, hogy az öröklésből történő kizárása a leszármazóira kihat-e.

[21] Mellőzte az alperes további tanúbizonyítási indítványát, mert a kereset elbírálása a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján jogkérdésnek minősült. Utalt ugyanakkor arra, hogy a favor testamenti elve alapján is az örökhagyónak a végrendelkezéskori aka­rata vizsgálható. Így nem vizsgálható az, hogy a későbbiekben, különösen a nevezett örökös kiesése után miként vélekedett arról, hogy a végrendelete alapján ki fog örökölni, illetve mi volt a szándéka arra vonatkozóan, hogy utána ki örököljön.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!