Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2015.1.13 Képmásról készült felvétel esetén a jogosult hozzájárulásának főszabályként egyaránt ki kell terjednie az elkészítésre és a felhasználás módjára is. Hivatalos eljárásban hozzájárulás nélkül készült felvétel is felhasználható bizonyításra - külön személyiségi jogsértés megállapítása nélkül [1959. évi IV. tv. 75. § (1) bek., 80. § (1) bek., 80. § (2) bek., 84. § (1a) bek.; 1952. évi III. tv. 275. § (3) bek., 275. § (4) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.21314/2012., Nyíregyházi Törvényszék P.21314/2012/30., Debreceni Ítélőtábla Pf.20621/2013/6., Kúria Pfv.20627/2014/6. (*BH+ 2015.1.13*)

***********

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes ismerőse, S. É. és az alperes édesapja, id. V. L. között évek óta vita volt folyamatban a tulajdonukban álló K. u. 31. szám alatti ingatlan udvarának használata tárgyában. 2011. május 16-án a alperes abból a célból, hogy a birtokvédelmi eljárásban bizonyítsa az udvar S. É. részéről történő jogellenes használatát, videofelvételt készített az oda hűtőgépet szállító felperesről és az udvaron parkoló felperesi gépkocsiról. S. É. a felvétel készítését jól hallhatóan jogellenesnek, személyiségi jogot sértőnek nevezte, a felperes pedig több magatartásával kifejezte nemtetszését a felvétel készítésének körülményei miatt, így többek között közölte: "Mosolyogjak? Te majom!", valamint az alperes felé középső ujját mutatta, majd "Letoljam a nadrágom? Itt van e!" közléssel egyidejűleg nadrágját letolta és ülepét az alperes felé fordította.

Az elkészült felvételt az alperes becsatolta a Rendőrkapitányság előtt folyamatban volt nyomozati eljárásban. Ott a nyomozó hatóság az alperes édesapja által szeméremsértés vétségének gyanúja miatt tett feljelentést elutasította azzal, hogy a feljelentett cselekmény nem bűncselekmény. Ugyanezen üggyel összefüggésben Polgármesteri Hivatal előtt 537/2012.A.B. számon folyamatban volt szabálysértési eljárásban a felvétel ugyancsak csatolásra került. Itt a hatóság a felperest becsületsértés szabálysértés elkövetése miatt pénzbírsággal sújtotta, majd a határozatot a Járásbíróság 20.Szk.882/2012/7. számú végzésével hatályában fenntartotta.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a képmásához és hangfelvételéhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy róla tiltakozás ellenére videofelvételt készített, majd azt a büntetőeljárásban és a szabálysértési eljárásban felhasználta. Kérte továbbá az alperest jogkövetkezményként kötelezni 400 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére, a törvényes kamatokkal együtt. Az alperes a kereset teljes elutasítását kérte, a felperes perköltségben marasztalása mellett. Előadta, hogy a felvétel készítése ellen az alperes nem tiltakozott, a felvételkészítés célja kifejezetten az volt, hogy a birtokvédelmi eljárásban az udvar használatával kapcsolatos igénye bizonyításra kerüljön.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a lefolytatott bizonyítási eljárás tanúsága szerint - különös tekintettel a megtekintett felvételre - a felperes nem tiltakozott a felvétel elkészítése ellen és nem minősül visszaélésnek az sem, ha a képmást annak érdekében készítik, vagy használják fel, hogy valamely jogsértést bizonyítsanak, feltéve, ha a felvétel készítése vagy felhasználása nem okoz a bizonyítani kívánt jogsértéshez képest aránytalan sérelmet. A perbeli esetben a felvétel annak érdekében készült, hogy bizonyítsa az alperes tulajdonostársának birtokháborító magatartását. A felvétel felhasználása, illetve készítése jogsértés bizonyítására szolgál, aránytalan sérelmet a felperesnek nem okozott, azt a hatóságokon kívül más nem láthatta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és megállapította, hogy az alperes azzal a magatartásával, hogy 2011. május 16. napján a felperesről - annak hozzájárulása nélkül videofelvételt készített és a felvételt a Rendőrkapitányság nyomozati eljárásában és a Polgármesteri Hivatal 537/2012.A.B. számú szabálysértési eljárásában felhasználta, megsértette a felperes képmáshoz és hangfelvételhez fűződő személyiségi jogát.

Egyebekben (a nem vagyoni kártérítési igény elutasítása tekintetében) az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a Ptk. 80. § (1) bekezdésében rögzített képmás- és hangfelvételhez fűződő személyiségi jog olyan alkotmányos alapjog, amelynek megsértését jelenti az azokkal történő bármilyen visszaélés, a jogszabály a felvétel elkészítéséhez elsődlegesen az érintett személy hozzájárulását írja elő. Ez azt jelenti, hogy mindenki maga jogosult eldönteni, hogy mások a róla készült képmást, hangfelvételt felhasználhatják-e, illetve amennyiben felhasználják, azt milyen körben, milyen céllal és milyen módon tehetik meg. Jogsértésnek minősül beleegyezés vagy jóváhagyás nélkül kép- és hangfelvételt készíteni valakiről, illetve jogsértést valósít meg az egyébként jogszerűen készített felvételnek a hozzájárulás nélküli vagy a hozzájárulással ellentétes felhasználása is. Jogsértést valósít meg a hozzájárulástól eltérő módon és céllal történő felhasználás is. Az ítélőtábla arra a következtetésre jutott, hogy a felvételből kitűnően egyértelműen megállapítható a felperes hozzájárulásának hiánya. A felvétel készítésével kapcsolatban tanúsított felperesi magatartásból és az ahhoz fűzött közlésekből egyértelműen megállapítható a készítés körülményeivel kapcsolatos nemtetszés a felperes részéről. Önmagában abból a körülményből, hogy kifejezetten tiltakozást nem fejezett ki, illetve nem kérte a felvétel készítésének abbahagyását, a kiterjesztő értelmezés tilalma miatt hozzájárulásra vonatkozó megállapítás nem tehető.

A jogerős ítélet ismertette azt a bírói gyakorlatot, hogy mivel az igazság érvényesülésének biztosítása közérdek és egy eljárásban a bizonyítás ezt a célt szolgálja, ezért nem lehet a képmás vagy hangfelvétel felhasználását visszaélésnek tekinteni, ha ez a felhasználóval szemben elkövetett jogsértéssel kapcsolatos bizonyítás érdekében történik és a felhasználás a bizonyítani kívánt jogsértéshez képest nem okoz aránytalan sérelmet (BH 1985.57 jogeset). A jogerős ítélet indokolása szerint azonban ezt a gyakorlatot az elsőfokú bíróság a perbeli jogvita elbírálása szempontjából nem helytállóan alkalmazta. A felhívott jogesetben ugyanis a személyiségi jogában érintett személy az volt, akivel szemben a felhasználó állított jogsérelme miatt igényt érvényesített. A jelen esetben az udvar használatával kapcsolatos jogvitában a felperes harmadik, kívülálló személynek tekintendő, tehát az alperes nem a felperes által elkövetett jogsértés bizonyítása végett készített felvételt. A jogerős ítélet kifejtette indokolásában azt is, hogy figyelemmel kellett lenni a szükségesség és arányosság követelményére is, és amennyiben a felvétel készítésének a célja az udvar S. É. részéről történt használatának birtokvédelmi eljárásban való bizonyítása volt, ehhez szükséges és elégséges lett volna az udvaron parkoló gépkocsiról felvétel készítése. Ezt a terjedelmet a felvétel meghaladta, amikor a felperes személyéről, mozgásáról, a hűtő szállításának folyamatáról mozgóképek és hangfelvételek kerültek rögzítésre, ugyanis ez a jogvita eldöntése szempontjából közömbös körülménynek minősül. Ilyen körülményekre figyelemmel a személyiségi jogi jogsértést a jogerős ítélet a rendelkező rész szerint megállapította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!