Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.230 Az olyan személy, akinek nincs a felszámoló által nyilvántartásba vett követelése, nem minősül hitelezőnek; az általa - tévedésből - befizetett nyilvántartásbavételi díj hitelezői követelésként nem sorolható be, nem kerül az adós tulajdonába (kezelésébe), hanem azt részére - kérelmére - vissza kell fizetni [1991. évi IL. tv. 3. § (1) bek., 4. § (1) és (2) bek., 38. § (2) bek., 46. § (5) és (7) bek., 57. § (1) bek., 60. § (4) és (6) bek.].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen 1997. augusztus 1-jén benyújtott kérelemre indult, a Cégközlöny 10. számában 1998. március 5-én közzétett felszámolási eljárásban az elsőfokú bíróság az 1998. június 10-én kelt végzésében elutasította a hitelező kérelmét, melyben 8856 Ft nyilvántartásbavételi díj visszafizetését kérte téves igénybejelentésére hivatkozva. Kötelezte a felszámolót, hogy a befizetett 8856 Ft-ot, mint hitelezői követelést, a többször módosított 1991. évi IL. törvény 57. §-a (1) bekezdésének f) pontjába sorolja be. Végzésének indokolásában tényként állapította meg, hogy a hitelező visszafizetés iránti kérelmére a felszámoló bejelentette: a kérelmezőnek nem a felszámolás alatt lévő céggel szemben van követelése, hanem a hasonló nevű Z. T. Bt.-vel szemben. Ennek alapján a felszámoló javasolta, hogy a bíróság a tévesen befizetett nyilvántartási díjat fizesse vissza.

Az elsőfokú bíróság a felszámoló indítványát nem fogadta el. Határozatának indokolása szerint "a jogszabály akként rendelkezik, hogy a nyilvántartási díjat, mint hitelezői követelést a törvény 57. §-a (1) bekezdésének f) pontjába kell besorolni. A hivatkozott jogszabály csupán egyetlen helyen, a törvény 38. §-ának (2) bekezdésében rendelkezik arról, hogy a 46. § (7) bekezdése alapján teljesített befizetést vissza kell fizetni. A bíróság a fenti rendelkezések egybevetése alapján hozta meg végzését."

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a kérelmező fellebbezéssel élt, kérte annak megváltoztatását és az általa tévesen befizetett 8856 Ft nyilvántartásbavételi díj visszafizetésének elrendelését. Arra hivatkozott, hogy az 1998. április 7-én kelt hitelezői igénybejelentéséhez csatolt számláiból egyértelműen megállapítható, miszerint követelése ténylegesen nem a felszámolás alatt álló Kft.-vel, hanem az azonos székhelyű Z. T. Bt.-vel szemben áll fenn. Igénybejelentése tehát tévedésen alapult. A tévedés felismerésekor, 1998. április 30-án, kérelmet terjesztett elő az elsőfokú bírósághoz, valamint az elsőfokú bíróság gazdasági hivatala bírói letéti csoportjához, kérve a tévesen befizetett 8856 Ft visszautalását.

Az elsőfokú bíróság elutasító végzésének indokolásában foglalt jogszabályi hivatkozások jelen esetre nem alkalmazhatók. Jelen ügyben ugyanis az igénybejelentés adminisztrációs tévedés következtében történt, valójában a jelen ügyben felszámolás alatt álló adóssal szemben semmiféle hitelezői igénye nincs. Az elsőfokú bíróság által hivatkozott, módosított Cstv. 46. §-ának (7) bekezdése egyértelműen arra az esetre vonatkozik, ha az igénybejelentőnek jogos hitelezői igénye van, mely igényt növeli az 1% nyilvántartásbavételi díj. Figyelemmel arra, hogy az adott ügyben nincs hitelezői igény, téves következtetésre jutott az elsőfokú bíróság, amikor az 1% nyilvántartásbavételi díjat önálló hitelezői igényként rendelte besorolni. A felszámoló előtt is nyilvánvaló volt, hogy a bejelentés téves.

A felszámoló a fellebbezésre tett észrevételében javasolta a befizetett 8856 Ft nyilvántartásbavételi díj bírósági számláról való visszautalásának elrendelését.

A fellebbezés az alábbi indokok miatt alapos.

A nem vitás tényállás szerint a kérelmező 1998. április 7-én tévedésből jelentett be követelést a jelen eljárás adósával szemben és fizette be a követelés 1%-át kitevő nyilvántartási díjat az elsőfokú bíróság gazdasági hivatala által kezelt elkülönített számlára. Utóbb igénybejelentését visszavonta. A felszámoló hitelezőként nem is vette őt nyilvántartásba.

Az 1997. évi XXVII. törvénnyel módosított, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (többször módosított Cstv.) 3. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében "a felszámolás kezdő időpontja után hitelező mindenki, akinek az adóssal szemben pénz- vagy pénzben kifejezett vagyoni követelése van és azt a felszámoló nyilvántartásba vette."

A többször módosított Cstv. 46. §-ának (5) bekezdése akként rendelkezik, hogy a felszámoló külön nyilvántartásba veszi

- (b) a 28. § (2) bekezdés f) pontjában előírt határidőben bejelentett követeléseket és

- (c) a 28. § (2) bekezdés f) pontjában előírt határidőn túl, de egy éven belül bejelentett követeléseket.

A többször módosított Cstv. 46. §-ának (7) bekezdése értelmében: "Az (5) bekezdésben meghatározott követelések - kivéve az 57. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt kövteléseket - nyilvántartásbavételének a feltétele, hogy a hitelező a követelése 1%-át, de legalább 1000 Ft-ot és legfeljebb 100 000 Ft-ot a bíróság Gazdasági Hivatala által kezelt elkülönített számlára - a bírósági ügyszámra hivatkozással - befizessen és ezt a felszámolónak igazolja. A hitelezők által befizetett összeget mint hitelezői követelést, az 57. § (1) bekezdésének f) pontja szerint kell besorolni."

A jelen jogvita tényállása szerint a felszámoló a kérelmezőt hitelezőként nem vette nyilvántartásba, mert észlelte, hogy a bejelentése tévedésen alapul.

Ebből következően a kérelmező a többször módosított Cstv. 3. §-ának (1) bekezdésének c) pontjában foglalt hitelezővé minősítés feltételeinek nem felel meg, azaz jelen eljárásban hitelezőnek nem minősül.

A többször módosított Cstv. 46. §-ának (7) bekezdése ugyanakkor csak a hitelezők által befizetett összeget - mint hitelezői követelést - rendeli besorolni az 57. § (1) bekezdés f) pontja szerint. Ebből az következik, hogy a nem hitelező által, tévedésből befizetett nyilvántartási díj a Cstv. 46. §-ának (7) bekezdése alapján nem sorolható be a Cstv. 57.§-a (1) bekezdésének f) pontjába. Az elsőfokú bíróság ezzel ellentétes jogkövetkeztetése téves.

A tévedésből befizetett nyilvántartásbavételi díj nem az adós tulajdonába (kezelésébe) kerül a befizetéssel, hanem azt a bírósági Gazdasági Hivatal elkülönített számlán kezeli. Ennek az a rendeltetése, hogy a felszámoló díját elsősorban ebből az összegből fedezzék [többször módosított Cstv. 60. § (4) bekezdés]. A fel nem használt különbözetet az adós hitelezőinek befizetésük arányában vissza kell fizetni [többször módosított Cstv. 60. § (6) bekezdés]. Ebből következően a tévesen befizetett nyilvántartási díj a többször módosított Cstv. 4. §-ának (1), (2) bekezdésében foglaltakra tekintettel sem tartozik az adós felszámolási eljárás körébe eső vagyonába. E nyilvántartásbevételi díj visszakövetelése nem minősül az adós vagyonával kapcsolatos pénzkövetelésnek sem. Ezért e követelés kielégítésére a többször módosított Cstv. 57. §-a - amely az adós felszámolás körébe tartozó vagyonából a tartozások kielégítésének sorrendjét szabályozza - szintén nem alkalmazható.

A többször módosított Cstv. arra vonatkozóan nem tartalmaz rendelkezést, hogy mi történjen a tévedésből bejelentett, visszavont követelés után befizetett nyilvántartási díjjal.

A módosított Cstv. 38. §-ának (2) bekezdése azonban akként rendelkezik, hogy a felszámolás kezdő időpontja előtt a pénzkövetelés érvényesítése céljából indított eljárás a hitelezőt nem mentesíti a 28. § (2) bekezdésének f) pontjában és a 45. § (7) bekezdésében foglalt kötelezettség teljesítése alól. A hitelező pervesztessége esetén a 46. § (7) bekezdése alapján teljesített befizetést - a hitelező kérelmére - 30 napon belül vissza kell fizetni. A hitelező részleges pervesztessége esetén a megítélt követelésnek megfelelő befizetésen felüli összeget kell - a hitelező kérelmére - 30 napon belül visszafizetni.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint e rendelkezésből jelen jogvitára nézve az következik, hogy ha a nyilvántartásba vétel érdekében befizetett összeg rendeltetése megszűnik, mert a nyilvántartásba vétel - a téves igénybejelentés folytán - nem történik meg, a tévedés alapján befizetett nyilvántartásbavételi díjat ugyanúgy vissza kell fizetni a befizető részére, - kérelmére - mint teljes vagy részleges pervesztessége esetén.

A fenti indokok miatt a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését a többször módosított Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése szerint alkalmazott Pp. 259. §-a és 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta, és intézkedett a tévedésből befizetett nyilvántartásbavételi díj visszafizetése iránt. (Legf. Bír. Fpk. VI. 32. 480/1998. sz.)