32014L0097[1]

A Bizottság 2014/97/EU végrehajtási irányelve ( 2014. október 15. ) a 2008/90/EK tanácsi irányelvnek a szállítók és a fajták nyilvántartásba vétele, valamint a közös fajtajegyzék tekintetében történő végrehajtásáról

A BIZOTTSÁG 2014/97/EU VÉGREHAJTÁSI IRÁNYELVE

(2014. október 15.)

a 2008/90/EK tanácsi irányelvnek a szállítók és a fajták nyilvántartásba vétele, valamint a közös fajtajegyzék tekintetében történő végrehajtásáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a gyümölcstermő növények szaporítóanyagai, illetve a gyümölcstermesztésre szánt gyümölcstermő növények forgalmazásáról szóló, 2008. szeptember 29-i 2008/90/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 5. cikke (3) bekezdésére és 7. cikke (5) és (6) bekezdésére,

mivel:

(1) Rendelkezéseket kell megállapítani a szállítóknak a 2008/90/EK irányelvben előírt nyilvántartásba vételéről és értesítési kötelezettségeiről.

(2) Az átláthatóság érdekében a tagállamoknak az említett nyilvántartást adott esetben rendelkezésre kell bocsátaniuk. A tagállamok dönthetnek arról, hogy az említett nyilvántartást vagy annak egy részét közzéteszik-e.

(3) Rendelkezni kell egy fajtanyilvántartás vezetéséről. Az említett nyilvántartásban a 2008/90/EK irányelv szerint nyilvántartásba vett fajtákon túl a 92/34/EGK tanácsi irányelv (2) szerint nyilvántartásba vett fajtákat is szerepeltetni kell. A szóban forgó nyilvántartásban meg kell jelölni, hogy egy fajtának van-e hivatalos fajtaleírása vagy hivatalosan elismert fajtaleírása.

(4) Indokolt úgy rendelkezni, hogy a géntechnológiával módosított fajtákat csak abban az esetben lehessen nyilvántartásba venni, ha a fajtát alkotó, géntechnológiával módosított szervezetet a 2001/18/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) vagy az 1829/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) alapján termesztési céllal engedélyezték.

(5) Rendelkezni kell azokról a feltételekről, amelyek mellett a fajtákat hivatalos fajtaleírással rendelkező fajtaként kell nyilvántartásba venni, valamint a nyilvántartásba vételükre irányuló eljárásról. A tagállamok a 2008/90/EK irányelvben foglaltak szerint meghatározhatják a hivatalosan elismert fajtaleírással rendelkező fajták nyilvántartásba vételének feltételeit.

(6) Egy fajtának hivatalos fajtaleírással rendelkező fajtaként való nyilvántartásba vétele érdekében az ilyen leírást az illetékes hivatalos szervnek kell elkészíteni.

(7) Rendelkezni kell a nyilvántartás érvényességi idejéről, a nyilvántartás megújításáról, valamint egy fajta törléséről a fajtanyilvántartásból.

(8) A tagállamoknak értesíteniük kell egymást és a Bizottságot bizonyos, a fajtanyilvántartásba bejegyzett fajtákkal és a nyilvántartásba vételre irányuló kérelmekkel kapcsolatos információkról. Az említett információk alapján a Bizottságnak egy közös fajtajegyzéket kell közzétennie, hogy rendelkezésre álljon egy átlátható és könnyen hozzáférhető adatbázis a piacba vetett bizalom növelése érdekében.

(9) A 93/79/EGK bizottsági irányelvet (5) helyénvaló hatályon kívül helyezni.

(10) Az ebben az irányelvben meghatározott intézkedések összhangban vannak a gyümölcstermő növénynemzetségek és -fajok szaporító- és ültetvényanyagaival foglalkozó állandó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A szállítók nyilvántartásba vétele

(1) A tagállamok a 2008/90/EK irányelv 5. cikke (1) bekezdésének megfelelően vezetik és naprakészen tartják a szállítók nyilvántartását.Az említett nyilvántartás a továbbiakban: "szállítói nyilvántartás".

Az említett nyilvántartás az ezen irányelv szerint bejegyzett szállítókon kívül tartalmazza a 92/34/EGK irányelv 6. cikkének (1) bekezdését átültető nemzeti rendelkezésekkel összhangban akkreditált szállítókat is.

A szállítói nyilvántartást a tagállamok adott esetben adott esetben rendelkezésre bocsátják.

(2) A szállítói nyilvántartás a következő információkat tartalmazza:

a) a szállító neve, címe és elérhetőségei;

b) a szállító által az érintett tagállamban végzett, a 2008/90/EK irányelv 2. cikkének 9. pontjában felsorolt tevékenységek, az érintett telephely címe, valamint az érintett fő növénynemzetségek vagy -fajok; valamint

c) nyilvántartási szám vagy kód.

(3) A tagállamok biztosítják, hogy az illetékes hivatalos szerv azt a természetes vagy jogi személyt, akiről megállapították, hogy már nem végez semmilyen, a 2008/90/EK irányelv 2. cikkének 9. pontja szerinti tevékenységet, törölje a szállítói nyilvántartásból.

2. cikk

A szállítók értesítési kötelezettsége

(1) A tagállamok biztosítják, hogy a szállítók az 1. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában szereplő információkat bejelentsék.

A 92/34/EGK irányelv 6. cikkének (1) bekezdése szerint akkreditált szállítókra azonban nem vonatkozik az értesítési kötelezettség.

(2) A tagállamok biztosítják, hogy a szállítók az 1. cikk (2) bekezdésének a) és b) pontjában szereplő információkkal kapcsolatos bármely változást bejelentsenek.

(3) A tagállamok biztosítják, hogy a szállítókat nemzeti jogszabályban megszabott határidőn belül értesítsék a nyilvántartásba vételükről és annak bármely módosításáról.

3. cikk

Fajtanyilvántartás

(1) A tagállamok nyilvántartást vezetnek a fajtákról (a továbbiakban: fajtanyilvántartás), és azt naprakészen tartják, valamint közzéteszik.

Az említett fajtanyilvántartás az ezen irányelv szerint bejegyzett fajtákon kívül tartalmazza a 92/34/EK irányelv 9. cikkének (3) bekezdése szerint 2012. szeptember 30. előtt bejegyzett fajtákat, valamint a 2008/90/EK irányelv 7. cikke (4) bekezdése első albekezdésének második mondata szerint bejegyzett fajtákat is.

(2) A fajtanyilvántartás a következő információkat tartalmazza:

a) a fajta megnevezése és szinonímák;

b) a faj, amelyhez a fajta tartozik;

c) a "hivatalos fajtaleírás", illetve a "hivatalosan elismert fajtaleírás" megjelölése;

d) a nyilvántartásba vétel, vagy adott esetben a nyilvántartásba vétel megújításának időpontja;

e) a nyilvántartás érvényességi idejének vége.

(3) A tagállamok a fajtanyilvántartásba bejegyzett minden egyes fajtára vonatkozóan dossziét vezetnek. A dosszié tartalmazza a fajta leírását és a fajta nyilvántartásba vételével kapcsolatos valamennyi lényeges tény összefoglalását.

4. cikk

A fajták nyilvántartásba vételének feltételei

(1) A tagállamok biztosítják, hogy a fajtát hivatalos fajtaleírással rendelkező fajtaként vegyék nyilvántartásba, amennyiben teljesíti a következő feltételeket:

a) a (2) bekezdés értelmében megkülönböztethető, egynemű és állandó;

b) rendelkezésre áll a fajtából vett minta; valamint

c) a géntechnológiával módosított fajták esetében a fajtát alkotó, géntechnológiával módosított szervezetet a 2001/18/EK irányelv vagy az 1829/2003/EK rendelet alapján termesztési céllal engedélyezték.

(2) A fajta akkor tekintendő:

a) "megkülönböztethetőnek", ha egy adott genotípusból vagy genotípusok kombinációjából adódó valamely kifejeződött jellemzőjében egyértelműen eltér bármely más, az 5. cikkben meghatározott kérelem benyújtásának időpontjában közismert fajtától;

b) "egyneműnek", ha egyedei - azoknak a változásoknak a figyelembevételével, amelyeknek a bekövetkezésére a szaporítás sajátosságai alapján számítani lehet - a megkülönböztethetőség vizsgálatánál alapul vett, valamint a fajtaleírásnál alkalmazott egyéb kifejeződött jellemzőikben azonosak;

c) "állandónak", ha egyedeinek a megkülönböztethetőség vizsgálatánál figyelembe vett, illetve a fajtaleírásnál alkalmazott egyéb kifejeződött jellemzői ismételt szaporítás után, vagy mikroszaporítás esetén minden ciklus végén változatlanok maradnak.

5. cikk

A fajta nyilvántartásba vételére irányuló kérelem

(1) Egy fajtának hivatalos fajtaleírással rendelkező fajtaként való nyilvántartásba vételéhez a tagállamok előírják, hogy az érintett tagállam illetékes hivatalos szervéhez írásbeli kérelmet nyújtsanak be.

(2) A kérelemhez a következőket kell csatolni:

a) a kérelem benyújtásának időpontjában a következő rendelkezésekben szereplő technikai protokollokban előírt információk:

i. a Közösségi Növényfajta-hivatal Igazgatási Tanácsának (CPVO) a megkülönböztethetőség, az egyneműség és az állandóság tekintetében végzett vizsgálatokról szóló protokolljai II. mellékletében, amennyiben ilyen protokollt az adott faj tekintetében közzétettek; vagy ha ilyen protokollt nem tettek közzé;

ii. az új növényfajták védelmére létrehozott nemzetközi uniónak (UPOV) a megkülönböztethetőség, az egyneműség és az állandóság tekintetében végzett vizsgálatok végrehajtására vonatkozó iránymutatásai X. szakaszában és az érintett vizsgálati iránymutatás mellékletében, amennyiben ilyen iránymutatásokat az adott faj tekintetében közzétettek; vagy ha ilyen iránymutatásokat nem tettek közzé;

iii. a nemzeti jogszabályokban;

b) arra vonatkozó információ, hogy az adott fajta más tagállamban már be van-e hivatalosan jegyezve nyilvántartásba, illetve nyilvántartásba vételére irányuló kérelem tárgyát képezi-e;

c) a javasolt megnevezés;

d) a géntechnológiával módosított fajták esetében annak igazolása, hogy a fajtát alkotó, géntechnológiával módosított szervezetet a 2001/18/EK irányelv vagy az 1829/2003/EK rendelet alapján termesztési céllal engedélyezték.

(3) A kérelmezőnek lehetősége van a kérelem mellett az alábbiak bármelyikét benyújtani:

a) egy másik tagállam illetékes hivatalos szerve által a 6. cikk (5) bekezdésének megfelelően készített hivatalos fajtaleírás;

b) bármely egyéb releváns információ.

6. cikk

A kérelmek vizsgálata

(1) A tagállamok biztosítják, hogy amennyiben egy illetékes hivatalos szervhez hivatalos fajtaleírással rendelkező fajtaként történő nyilvántartásba vétel iránti kérelem érkezik, a kérelem tárgyát képező fajtákat a (2), (3), és (4) bekezdésben foglaltak szerint vizsgálatoknak vessék alá.

(2) A fajta hivatalos fajtaleírásának megállapításához termesztési kísérleteket kell végezni.

Nem szükséges azonban termesztési kísérleteket végezni, ha a kérelmező benyújtja az 5. cikk (3) bekezdésének a) pontja szerinti információkat, és azokból az illetékes hivatalos szerv megállapítja, hogy a nyilvántartásba vétel 4. cikkben foglalt feltételei teljesülnek.

Amennyiben termesztési kísérleteket végeznek, az illetékes hivatalos szerv a fajta anyagából mintát kér.

(3) A (2) bekezdésben említett termesztési kísérleteket a következő szereplők végzik:

a) az illetékes hivatalos szerv, amelyhez a kérelem érkezik; vagy

b) másik tagállam illetékes hivatalos szerve, amely vállalta az említett kísérletek elvégzését; vagy

c) a 2008/90/EK irányelv 13. cikkének (2) bekezdése szerinti bármely jogi személy.

Amennyiben a c) pont alkalmazandó és a kísérletek elvégzésére magánvállalkozások telephelyén kerül sor, az illetékes hivatalos szerv biztosítja, hogy ne alkalmazzanak olyan intézkedést, amely befolyásolhatja a hivatalos vizsgálatot.

(4) A termesztési kísérleteket a kísérletek megtervezése, a termesztési feltételek és a fajtára jellemző minimálisan vizsgálandó tulajdonságok tekintetében a következő rendelkezéseknek megfelelően kell elvégezni:

a) a Közösségi Növényfajta-hivatal Igazgatási Tanácsának (CPVO) a technikai vizsgálat kezdetén alkalmazandó, a megkülönböztethetőség, az egyneműség és az állandóság tekintetében végzett vizsgálatokról szóló protokollja; vagy amennyiben ilyen protokollt az adott faj tekintetében nem tettek közzé;

b) az új növényfajták védelmére létrehozott nemzetközi uniónak (UPOV) a technikai vizsgálat kezdetén alkalmazandó, a megkülönböztethetőség, az egyneműség és az állandóság tekintetében végzett vizsgálatok végrehajtására vonatkozó iránymutatásai; vagy amennyiben ilyen iránymutatásokat az adott faj tekintetében nem tettek közzé;

c) a nemzeti rendelkezések.

(5) Ha az (1) bekezdésben említett vizsgálat alapján az illetékes hivatalos szerv arra a következtetésre jut, hogy az adott fajta teljesíti az 5. cikkben megállapított feltételeket, elkészíti a hivatalos fajtaleírást, és a fajtát bejegyzi a fajtanyilvántartásba.

7. cikk

A fajtanyilvántartás érvényességi ideje

Egy fajta nyilvántartásának maximális érvényességi ideje 30 év.

A géntechnológiával módosított fajták esetében a bejegyzés érvényességi ideje arra az időtartamra korlátozódik, amelyre a fajtát alkotó, géntechnológiával módosított szervezetet a 2001/18/EK irányelv vagy az 1829/2003/EK rendelet alapján termesztési céllal engedélyezték.

8. cikk

A fajta nyilvántartásba vételének megújítása

(1) A tagállamok biztosítják, hogy egy fajta nyilvántartásának érvényességi ideje maximum 30 évre megújítható legyen, feltéve, hogy a fajta anyaga még rendelkezésre áll.

A géntechnológiával módosított fajták esetében a megújítás feltétele továbbá, hogy a fajtát alkotó, géntechnológiával módosított szervezetet a 2001/18/EK irányelv vagy az 1829/2003/EK rendelet alapján termesztési céllal továbbra is engedélyezzék. A megújítás időtartama arra az időtartamra korlátozódik, amelyre a géntechnológiával módosított érintett szervezetet engedélyezik.

(2) A nyilvántartásba vétel megújításához a tagállamok előírják, hogy az érintett tagállam illetékes hivatalos szervéhez írásbeli kérelmet nyújtsanak be. A kérelemmel együtt arra vonatkozó bizonyítékot is be kell nyújtani, hogy az (1) bekezdésben meghatározott feltételek teljesülnek.

A tagállamok azonban megújíthatják egy olyan fajta nyilvántartását is, amelyre vonatkozóan nem nyújtottak be írásbeli kérelmet, amennyiben úgy ítélik meg, hogy az ilyen megújítás a genetikai sokféleség és a fenntartható termesztés célját vagy más általános érdeket szolgál.

9. cikk

A fajta törlése a fajtanyilvántartásból

A tagállamok biztosítják, hogy egy fajtát töröljenek a nyilvántartásból, ha:

a) a nyilvántartás 4. cikkben megállapított feltételei már nem teljesülnek;

b) a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtásának időpontjában vagy a vizsgálat folyamán hamis vagy félrevezető adatokat szolgáltattak a fajta bejegyzésének alapjául szolgáló tényekről.

10. cikk

Értesítések

(1) Valamennyi tagállam értesíti a többi tagállam illetékes hivatalos szerveit és a Bizottságot az érintett tagállam fajtanyilvántartásához való hozzáféréshez szükséges információkról.

Valamennyi tagállam a lehető legrövidebb időn belül értesíti a Bizottságot egy fajtának a fajtanyilvántartásába való bejegyzéséről, valamint fajtanyilvántartása bármely más módosításáról.

(2) Kérésre valamennyi tagállam elérhetővé teszi egy másik tagállam vagy a Bizottság számára a következő információkat:

a) a tagállam fajtanyilvántartásába bejegyzett fajták hivatalos fajtaleírása vagy hivatalosan elismert fajtaleírása;

b) a nyilvántartásba vétel iránti kérelmekre vonatkozóan a tagállam által a 6. cikknek megfelelően végzett vizsgálatok eredményei;

c) az érintett tagállam fajtanyilvántartásába bejegyzett vagy fajtanyilvántartásából törölt fajtákkal kapcsolatos bármely egyéb rendelkezésre álló információ;

d) azon fajták jegyzéke, amelyekre vonatkozóan a fajtanyilvántartásba vétel iránti elbírálása az érintett tagállamban folyamatban van.

11. cikk

Közös fajtajegyzék

A Bizottság a 10. cikk (1) bekezdésének második albekezdése szerint benyújtott információk alapján megállapítja, rendszeresen frissíti és elektronikus formában közzéteszi a tagállamok a nyilvántartásaiban szereplő fajták közös jegyzékét.

12. cikk

Átültetés a nemzeti jogba

(1) A tagállamok legkésőbb 2016. december 31-ig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek. Haladéktalanul eljuttatják a Bizottsághoz az említett rendelkezések szövegét, valamint a rendelkezések és az ezen irányelv közötti megfelelési táblázatot.

Ezeket a rendelkezéseket 2017. január 1-jétől alkalmazzák.

A tagállamok által elfogadott rendelkezéseknek hivatkozniuk kell erre az irányelvre, vagy hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással együtt kell megjelenniük. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

13. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 93/79/EGK irányelv 2017. január 1-jén hatályát veszti.

14. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

15. cikk

Címzettek

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2014. október 15-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 267., 2008.10.8., 8. o.

(2) A Tanács 1992. április 28-i 92/34/EGK irányelve a gyümölcstermő növények szaporítóanyagai, illetve a gyümölcstermesztésre szánt gyümölcstermő növények forgalmazásáról (HL L 157., 1992.6.10., 10. o.).

(3) Az Európai Parlament és a Tanács 2001. március 12-i 2001/18/EK irányelve a géntechnológiával módosított szervezetek környezetbe történő szándékos kibocsátásáról és a 90/220/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 106., 2001.4.17., 1. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 2003. szeptember 22-i 1829/2003/EK rendelete a géntechnológiával módosított élelmiszerekről és takarmányokról (HL L 268., 2003.10.18., 1. o.).

(5) A Bizottság 1993. szeptember 21-i 93/79/EGK irányelve a termelők által a 92/34/EGK tanácsi irányelv szerint vezetett, a gyümölcsfajták szaporító- és ültetvényanyagait tartalmazó jegyzékre vonatkozó kiegészítő végrehajtási intézkedések kidolgozásáról (HL L 256., 1993.10.14., 25. o.)

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014L0097 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014L0097&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.