Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2010.2.32 Az a körülmény, hogy a bíróság a vádlottat az emberölés bűntettének vádja alól bizonyítottság hiányában menti fel, nem zárja ki bűnösségének a segítségnyújtás elmulasztásának bűntettében, illetve bűnpártolás bűntettében történő megállapítását, amennyiben az ezek alapjául szolgáló magatartást a vádirati tényállás tartalmazza [Btk. 172. §, 244. §].

A vádlott ellen a megyei főügyészség a Btk. 166. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés d) pontja szerint minősülő és büntetendő társtettesként, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt emelt vádat. Az ügyben eljáró megyei bíróság a 2005. évi március hó 1. napján kelt ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében és ezért őt 7 évi börtönbüntetésre és 7 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

Az ítélőtábla a 2006. április hó 12. napján kelt végzésével a megyei bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására utasította.

A megismételt eljárás során a megyei bíróság a 2007. június hó 5. napján kihirdetett ítéletével a vádlottat az ellene különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt emelt vád alól felmentette, egyben rendelkezett a lefoglalt bűnjelek elkobzásáról, illetve az eljárás során felmerült bűnügyi költség viseléséről.

Az ítéletet a vádlott és védője tudomásul vette, ugyanakkor az ügyész a vádlott bűnösségének megállapítása és büntetés kiszabása végett jelentett be fellebbezést, amelyet a fellebbviteli főügyészség átiratában módosított tartalommal, az ítélet ismételt hatályon kívül helyezése érdekében tartott fenn.

Az ítélőtábla a 2008. évi szeptember hó 18. napján kelt ítéletével a megyei bíróság ítéletét megváltoztatta, a vádlottat bűnösnek mondta ki segítségnyújtás elmulasztásának bűntettében és bűnpártolás bűntettében, ezért őt halmazati büntetésül 3 évi börtönbüntetésre és 3 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

A megyei bíróság által megállapított tényállás szerint a sértettet 2003. július hó 10. napján 22 órát követően pontosan már meg nem határozható időben mintegy tizennégy késszúrás érte, amelyek döntően szúrt, illetve metszett sérüléseket okoztak. A sértett halála rövid időn belül a bántalmazás következményeként az élettel összeegyeztethetetlen többszörös belső szerv sérülésekkel okozati összefüggésben következett be, életét a gyors és szakszerű orvosi beavatkozás sem menthette volna meg. A megyei bíróság ítéletében rögzítette, hogy a szívsérülést okozó szúrást követően a sértett még körülbelül 1-2 percig mozgásképes lehetett. Ugyanakkor a sértett halála bekövetkeztének időpontját és a szúrások elszenvedésének sorrendjét nem lehetett pontosan megállapítani.

A megyei bíróság jogi álláspontja szerint mivel az eljárás során nem lehetett bizonyítani, hogy a sértett halálát - szándékos cselekményével - a vádlott okozta volna, így azt sem lehetett egyértelműen és tényként rögzíteni, hogy a vádlottat terhelte-e segítségnyújtási kötelezettség, illetve elkövethette-e a bűnpártolás bűntettét. A bíróság álláspontja szerint az alapcselekmény elkövetője a bűnpártolás tettese nem lehet, és mivel nem bizonyítható, de nem is zárható ki az ölésre irányuló tettesi magatartás, így sem a segítségnyújtás elmulasztása, sem a bűnpártolás nem állapítható meg.

Az ítélőtábla a megyei bíróság jogi okfejtésével szemben arra az álláspontra helyezkedett, hogy a vádlott bizonyítottság hiányában történő felmentése a vádirati tényállást alapul véve nem járhat azzal a következménnyel, hogy a terhére fennmaradó egyéb bűncselekményekben a bűnössége ne kerüljön megállapításra. Az ugyanis az ítélőtábla jogi álláspontja szerint tény, hogy - tudva a sértettel szemben megvalósított bűncselekményről - a vádlott a konyhapadlón lévő vérszennyeződést felmosta és a bűncselekmény elkövetési eszközeit elmosta, és az életveszélyben lévő sértett számára nem hívott segítséget. Ezzel pedig a Btk. 172. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés első fordulata szerint minősülő segítségnyújtás elmulasztása bűntettének, valamint a Btk. 244. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző és a (3) bekezdés a) pontja szerint minősülő és büntetendő bűnpártolás bűntettének törvényi tényállását kimerítette.

Az ítélet ellen a vádlott és védője felmentés érdekében, míg a fellebbviteli főügyészség a vádlott terhére jelentett be fellebbezést és indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a Be. 398. §-a alapján az ítélőtábla ítéletét változtassa meg és a vádlottat mondja ki közvetett tettesként elkövetett emberölés bűntettében és a vele szemben kiszabott fő- és mellékbüntetés mértékét súlyosítsa.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában az ítélőtábla ítélete ellen a másodfokú ügyész által bejelentett fellebbezést a Be. 385. §-ára figyelemmel a Be. 357. §-ának (2) bekezdése alapján visszavonta és indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság az ítélőtábla ítéletét hagyja helyben. A Legfőbb Ügyészség a vádlott és védő fellebbezését alaptalannak tartotta.

A védő által bejelentett fellebbezés írásbeli indokolása szerint törvénysértő volt az ítélőtábla részéről a két bűncselekmény vonatkozásában a bűnösség megállapítása, mivel ellentétes a Be. 2. § (2) bekezdésében foglaltakkal, ami szerint csak olyan bűncselekmény alapján lehet ítéletet hozni, amelyet a törvényes vád tartalmazott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!