Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10518/2014/1. számú precedensképes határozata közszolgálati jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 247. §, 253. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1057/2012/11., Budapest Környéki Törvényszék Mf.22733/2013/9., *Kúria Mfv.10518/2014/1.*, 3135/2016. (VI. 29.) AB határozat

***********

Mfv.I.10.518/2014/5.

A Kúria a dr. Schmidt Richárd ügyvéd által képviselt I.r., Borbély Julianna II.r. felpereseknek a dr. Bethlen Dávid ügyvéd által képviselt alperes ellen közszolgálati jogviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 6.M.1057/2012. szám alatt megindított és másodfokon a Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.22.733/2013/9. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperesek által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2015. május 27. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.22.733/2013/9. számú ítéletének azon rendelkezését, amellyel a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.1057/2012/11. számú ítéletének a felmondás jogellenességének megállapítására vonatkozó rendelkezését megváltoztatta és a felperesek keresetét elutasította - a perköltségre is kiterjedően - hatályon kívül helyezi és ebben a körben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Egyebekben - a jogellenesség jogkövetkezményeit és a perköltséget illetően - a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

Megállapítja, hogy a felperesek közszolgálati jogviszonya 2015. május 27-én szűnik meg.

Kötelezi az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felpereseknek egyenként 150.000 (egyszázötvenezer) forint és 40.500 (negyvenezer-ötszáz) forint áfa együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási részköltséget.

A hatályon kívül helyezett rész tekintetében a felperesek felülvizsgálati eljárási részköltségét egyenként 50.000 (ötvenezer) forintban és 13.500 (tizenháromezer-ötszáz) forint áfában, az alperesét 50.000 (ötvenezer) forintban állapítja meg.

I n d o k o l á s

Az I.r. felperes 2007. szeptember 1-jétől közművelődési és oktatási előadó, a II.r. felperes 2007. december 1-jétől környezetvédelmi referens munkakörben állt az alperes alkalmazásában.

A munkáltató 2011. február 25-én kelt és közölt felmentéssel a felperesek közszolgálati jogviszonyát a Ktv. 17. § (1) bekezdése alapján 2 havi felmentési idő figyelembevételével 2011. április 30-ával - indokolás nélkül - megszüntette.

A felperesek a keresetükben kérték, hogy a bíróság állapítsa meg, miszerint az alperes a közszolgálati jogviszonyukat jogellenesen szüntette meg. Hivatkoztak az Európai Unió Alapjogi Chartájának 1., 15., 30. és 47. cikkelyére, továbbá az 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 4. §-ának (1) bekezdésében, és 6. §-ának (3) bekezdésében foglaltakra.

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.1057/2012/11. számú ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperesek közszolgálati jogviszonyát, és azok az ítélet jogerőre emelkedésével szűnnek meg. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesek részére elmaradt illetményt kamataival, átalánykártérítést, cafeteria-juttatást, valamint perköltséget.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvénynek (Ktv.) a felmentés felperesekkel történő közlésekor hatályos 17. § (1) bekezdése értelmében a közszolgálati jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntetheti. Ugyanezen jogszabályi rendelkezést tartalmazta a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény akkor hatályos 8. § (1) bekezdés b) pontja. Az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II.18.) AB határozatával 2011. május 31-ei hatállyal az előbbi jogszabályi rendelkezést, a 29/2011. (IV. 7.) AB határozattal a határozat közzététele napjával a Ktv. 17. § (1) bekezdését megsemmisítette.

A bíróság kifejtette, hogy az alperes eljárása a felmentéskor hatályos jogszabályoknak megfelelt, de sérültek az Mt. 4. §-ának (1) bekezdésében rögzítettek, ugyanis eljárása alkalmas volt arra, hogy a felperesek jogos érdekét csorbítsa, érdekérvényesítési lehetőségét korlátozza. Az, hogy egy munkáltatói intézkedés jogszerű, nem jelent egyértelműen rendeltetésszerűséget is. Erre a felperesek eredményesen hivatkoztak.

Az elsőfokú bíróság ítélete szerint az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az érdemi bírói jogvédelem lehetőségének a korlátozása nem nyújt valódi, hatékony jogvédelmet a munkáltató visszaélésszerű, önkényes döntésével szemben. A Ktv. 17. § (1) bekezdése formálisan ugyan nem zárja el a köztisztviselőt a bírói út igénybevételétől, azonban kiüresíti azzal, hogy a munkáltató az intézkedését nem köteles indokolni, és így a bíróság nem tudja megítélni a döntés alapjául szolgáló tényeket, és azok ok- és jogszerűségét.

A bíróság megállapította, hogy az alperes intézkedése azért is jogellenes, mert a felperesek közszolgálati jogviszonyának megszüntetésére akkor került sor, amikor az Alkotmánybíróság a Magyar Közlönyben már közzétette a Ktv. 17. § (1) bekezdésével megegyező Ktjv. 8. § (1) bekezdésének alkotmányellenességét megállapító határozatát.

Az Alkotmánybíróság a III/506/2012. számú határozata nem érinti az egyedi ügyet elbíráló bíróságok jogát arra, hogy a Ktv. már alkotmányellenessé nyilvánított, de még a felmentéskor hatályos 17. § (1) bekezdése alapján a felmentéssel megszüntetett közszolgálati jogviszonyról szóló perben önállóan értékeljék a felmentés jogszerűsége megítélésekor azt a tényt, hogy a felmentéskor arra jogot adó jogszabály alkotmányellenességét és hatályvesztésének időpontját az Alkotmánybíróság már megállapította.

A bíróság egyetértett a felperesek azon hivatkozásával is, hogy a munkáltató eljárása az uniós jogba ütközik. A 2007. december 14-én kihirdetett, és az Európai Unióról szóló szerződéssel egyenértékű Alapjogi Charta tartalmazza azoknak a szabadságjogoknak a felsorolását, amelyek az uniós polgárokat megilletik. A Charta 30. cikke szerint minden munkavállalónak joga van az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemhez. Rögzíti, hogy a munka az egyén létének, emberi autonómiájának anyagi forrása. A munkavégzésre irányuló jogviszonyok jellemzője, hogy asszimetrikusak, amelyben a munkavállaló jogilag függő helyzetben van a munkáltatótól. A jogviszonyok törvényi szabályozásának a funkciója azon garanciák megteremtése, amelyek biztosítják, hogy a függő helyzet ne eredményezze a munkavállalók kiszolgáltatottságát. Ezen garanciák egyike, hogy a munkáltató ne szüntethesse meg a jogviszonyt indokolás nélkül önkényesen.

Az Európai Szociális Charta a munkához való jog részjogosítványaként szabályozza a munkavállaló hatékony védelemhez való jogát az indokolatlan elbocsátásokkal szemben, éppen ezért ellentétes a 24. cikkben foglaltakkal az indokolás nélküli felmondás lehetősége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!