Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/2000. (III. 31.) AB határozat

Szekszárd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által a lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítésük szabályairól alkotott 3/1994. (II. 1.) KT számú rendelete törvényességének vizsgálatára, valamint mulasztásban megnyilvánuló törvénysértés megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálatára, valamint mulasztásban megnyilvánuló törvénysértés megállapítására irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Szekszárd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által a lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítésük szabályairól alkotott 3/1994. (II. 1.) KT számú rendelet 7. §-ának (2) bekezdése, 10. §-ának (2) bekezdése, valamint 11. §-a törvénysértő, ezért azokat megsemmisíti.

2. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése törvénysértést követett el azáltal, hogy nem szabályozta az önkormányzati lakbértámogatást, a lakbértámogatásra való jogosultság megállapításának eljárási rendjét és a lakbértámogatás folyósításának módját. Ezért felhívja a képviselő-testületet arra, hogy a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 34. § (1)-(4) bekezdésében meghatározott jogalkotási kötelezettségének 2000. szeptember 1-jéig tegyen eleget.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A megyei közigazgatási hivatal vezetője - mivel az önkormányzat a törvényességi felhívással nem értett egyet - a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 99. § (2) bekezdés a) pontja alapján indítvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, amelyben a Szekszárd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által a lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítésük szabályairól alkotott 3/1994. (II. 1.) KT számú rendelet (a továbbiakban: KT) 7. §-ának (2) bekezdése, 10. §-ának (2) bekezdése, valamint 11. §-a törvényellenességének megállapítását és megsemmisítését kéri.

Az indítványozó a KT-nak az óvadékfizetési kötelezettségre vonatkozó szabályait tartja törvénysértőnek.

A 28/1995. (IX. 28.) Kgy. számú rendelettel történt módosítása után a KT az óvadékra vonatkozóan a következő szabályokat tartalmazza:

"7. § (2) A pályázó a lakbér megfizetésének biztosítékául a lakásra megállapított havi bérleti díj ötvenszeresének megfelelő összegű biztosítékot köteles letétbe helyezni.

a) Szociális bérlakás új bérlője kérelmére az óvadék összegének feléig, legfeljebb 12 hónapi részletfizetésre adhat engedélyt a szociális bizottság.

b) Szociális bérlakás odaítélése esetén az óvadék összegét - különös méltánylást érdemlő esetekben - a Szociális Bizottság legfeljebb 30%-kal mérsékelheti."

"10. § (2) A versenytárgyalás nyertese az, aki a legmagasabb összegű óvadék megfizetésére tesz ajánlatot. Az ajánlatot 1000 forintonként lehet emelni."

"11. § (1) A versenytárgyalás során megállapított óvadék megfizetése után köthető meg a bérleti szerződés.

(2) Az óvadék a lakás rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérbe adó részére történő átadás után visszajár, azt az átvételtől számított 15 napon belül kell kifizetni a jogosultnak. A bérbe adó a bérlőt terhelő és általa elvégzett munkák ellenértékét az óvadékból levonhatja."

Indítványozó álláspontja szerint az önkormányzat a Ptk. 434. §-ában, 685. §-ának a) pontjában, valamint a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 3. §-ában szabályozott jogalkotó hatáskörén túlterjeszkedve állapította meg a KT e rendelkezéseit.

Kifogásolja indítványozó azt is, hogy az önkormányzat nem állapította meg önkormányzati rendeletében a lakbértámogatási szabályokat.

II.

Az indítvány megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság az indítvány alapján elsőként azt vizsgálta, hogy kiterjed-e a helyi önkormányzat jogalkotási hatásköre a lakásbérleti viszonyok szabályozása körében az óvadékfizetési kötelezettség szabályozására.

Az Alkotmánybíróság korábban 3/1999. (III. 24.) AB határozat ában egy másik települési önkormányzati rendelet hasonló rendelkezésének vizsgálata kapcsán megállapította, hogy "törvényi felhatalmazás hiányában az önkormányzat a bérleti jogviszony létrejöttének feltételeként óvadék megfizetésének kötelezettségét rendeletében jogszerűen nem írhatja elő". (ABK 1999. március, 78.)

E megállapításának alátámasztására a határozat indokolásában az Alkotmánybíróság a következőket fejtette ki:

A helyi önkormányzatok jogalkotási hatáskörének terjedelmét az Alkotmány, illetőleg az Ötv. határozza meg. A képviselő-testület rendeletalkotási jogköréről az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdésének a) pontja, valamint (2) bekezdése rendelkezik. A 44/A. § (1) bekezdés a) pontja a helyi önkormányzat alapjogai között, a képviselő-testület hatásköreként szabályozza azt, hogy az önkormányzati ügyekben a képviselő-testület önállóan igazgat és szabályoz. A 44/A. § (2) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület feladatkörében rendeletet alkot, amely nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal.

Az Ötv. 16. § (1) bekezdése szerint a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására alkothat önkormányzati rendeletet.

A lakásbérleti jogviszony törvény által szabályozott társadalmi viszony, ezért a helyi önkormányzat csak a törvény felhatalmazása alapján rendelkezik a lakásbérletre vonatkozó szabályozási jogkörrel.

A lakásbérleti viszonyok szabályozására a Ptk., illetőleg az Lt. ad jogalkotási felhatalmazást a helyi önkormányzatnak.

A lakásbérleti jogviszonyról a Ptk. 434. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a lakásbérleti jogviszony létrejöttére, a felek jogaira és kötelezettségeire, továbbá a lakásbérlet megszűnésére vonatkozó szabályokat külön törvény tartalmazza. Ugyanezen § (4) bekezdése pedig kimondja, hogy jogszabály - a (2) bekezdésben említett törvény keretei között - a lakásbérlet létrejöttének, megszűnésének, a lakásbérleti jog folytatásának, a lakások elidegenítésének további feltételeit is megállapíthatja.

Arra nézve, hogy a Ptk. alkalmazásában milyen szintű jogszabályokat kell jogszabály alatt érteni a Ptk. 658. § a) pontja szabályozza:

"685. § E törvény alkalmazásában

a jogszabály: a törvény, a kormányrendelet; továbbá a törvény felhatalmazása alapján, annak keretei között az önkormányzati rendelet; a 19. § (1) bekezdésének c) pontja, a 29. § (3) bekezdése, a 200. § (2) bekezdése, a 209/B. § (6) bekezdése, a 231. § (3) bekezdése, a 301. § (4) bekezdése, a 434. § (3)-(4) bekezdése, az 523. § (2) bekezdése és az 528. § (3) bekezdése tekintetében viszont valamennyi jogszabály;"

A Ptk. e rendelkezése alapján az idézett 434. § (4) bekezdésének alkalmazása szempontjából jogszabálynak minősül minden jogszabály, így az önkormányzati rendelet is.

A Ptk. e rendelkezéseit figyelembe véve a lakásbérleti viszonyok szabályozásának joga csak a lakásbérletet szabályozó külön törvény keretei között illeti meg az önkormányzatokat. Ez a külön törvény az Lt., amely 3. §-ának (1) bekezdésében meghatározza, hogy mely lakások bérletére vonatkozó szabályok megállapítására rendelkezik a helyi önkormányzat rendeletalkotási hatáskörrel. Az Lt. e szabálya kimondja, hogy a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásra a tulajdonos önkormányzat - e törvény keretei között alkotott - rendeletében meghatározott feltételekkel lehet szerződést kötni.

E törvényi előírásokat figyelembe véve a helyi önkormányzat a tulajdonában lévő lakások bérletére vonatkozó szabályozásra rendelkezik felhatalmazással, és e szabályozási jogkörét csak az Lt. keretei között gyakorolhatja.

Az Lt. több tárgykörben is szabályozási jogkörrel ruházza fel a helyi önkormányzatot, de az óvadék szabályozására felhatalmazást nem tartalmaz. Az Lt. 19. §-ának (1) bekezdésében úgy rendelkezik, hogy önkormányzati lakás esetén, ahol a törvény a bérbe adó és a bérlő jogai és kötelezettségei vonatkozásában a felek megállapodására utal, annak tartalmát a bérbe adó tekintetében önkormányzati rendelet határozza meg. Mivel az Lt. az óvadék intézményét nem szabályozza, e felhatalmazás alapján sem illeti meg az óvadékfizetési kötelezettség szabályozásának joga az önkormányzatot.

E jogszabályi rendelkezések alapján megállapítható, hogy Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a KT óvadékra vonatkozó rendelkezéseinek megállapítása során túllépte jogalkotó hatáskörének kereteit.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a KT 7. §-ának (2) bekezdése, 10. §-ának (2) bekezdése és a 11. §-a törvénysértő, ezért a KT e rendelkezéseit megsemmisítette.

2. Az indítvány alapján az Alkotmánybíróságnak vizsgálnia kellett azt is, hogy megállapítható-e jogalkotói mulasztás amiatt, hogy az önkormányzat rendeletében nem rendezte a lakbértámogatás rendjét.

Az önkormányzat rendeletalkotási kötelezettségét e tárgyban az Lt. 34. §-a szabályozza a következő módon:

"34. § (1) Az önkormányzati lakások lakbérének mértékét és az önkormányzati lakbértámogatást önkormányzati rendelet állapítja meg...

(3) Az önkormányzati lakbértámogatás mértékét és feltételeit a bérlők vagyoni, jövedelmi, szociális és egyéb körülményeihez igazodóan kell megállapítani.

(4) Önkormányzati rendelet határozza meg az önkormányzati lakbértámogatásra való jogosultság megállapításának eljárási rendjét és a lakbértámogatás folyósításának módját."

Az Alkotmánybíróság már több határozatában állást foglalt az önkormányzati lakbértámogatás szabályozásának kérdésében. A 78/1995. (XII. 21.) AB határozat megállapította, hogy a lakbértámogatás önkormányzati rendeleti szabályozásának elmulasztása törvénysértésnek minősül, és meghatározott határidő tűzésével felhívta az önkormányzatot, hogy szabályozási kötelezettségének tegyen eleget. E határozatának az indokolásában az Alkotmánybíróság kifejtette, hogy az Alkotmány 43. § (2) bekezdésének azon rendelkezéséből, mely szerint az önkormányzati jogokat és kötelezettségeket törvény állapítja meg, következik az, hogy törvény az önkormányzatok számára jogalkotási kötelezettséget állapíthat meg. Az Lt. 43. §-a idézett rendelkezéseiben meghatározott jogalkotási kötelezettség ezen az alkotmányi előíráson alapul. Az önkormányzat a törvényben kötelezően előírt feladat- és hatáskörében eljárni köteles, ez vonatkozik a jogalkotási kötelezettségére is. A helyi önkormányzatnak az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés a) pontjában szabályozott szabályozási autonómiája nem terjed addig, hogy a rendelet megalkotására vonatkozó kötelezettségét mellőzze. (ABH 1995, 556., 560-561.)

Ezt követően az Alkotmánybíróság több határozatában is kimondta, hogy a lakbértámogatás szabályozására a helyi önkormányzatot jogalkotási kötelezettség terheli.

E határozataiban az Alkotmánybíróság rámutatott arra is, hogy a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben említett lakásfenntartási támogatás és az Lt.-ben szabályozott lakbértámogatás eltérő tartalmú, jellegű támogatási formák. Mindkét támogatás szabályait az önkormányzatnak kell rendeletében megállapítania. Az önkormányzat jogalkotási kötelezettsége mindkét ellátási formára nézve fennáll, az önkormányzat a lakásfenntartási támogatás szabályozására tekintettel a lakbértámogatás önkormányzati rendeleti szabályozását nem mellőzheti, és a lakbértámogatást nem lehetetlenítheti el. [20/1996. (V. 10.) ABH 1996, 260., 262-263.; 1/1998. (II. 4.) AB határozat , ABH 1998. 31., 38.]

Mindezeket figyelembe véve az Alkotmánybíróság megállapította, hogy Szekszárd megyei jogú város közgyűlése törvénysértő mulasztást követett el azzal, hogy az Lt. 34. §-ában foglalt jogalkotási kötelezettségét nem teljesítette, és felhívta a közgyűlést arra, hogy jogalkotási kötelezettségének 2000. szeptember 1-jéig tegyen eleget.

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 433/H/1998-2.

Tartalomjegyzék